بلوغ یعنی چه ؟

بلوغ رسیدن به سن رشد است . بلوغ با ازدیاد هورمونها و تظاهرات آن آغاز می شود. ظهور بلوغ جنسی نقش مهمی در زندگی ایفا می کند.

بلوغ یکی از دو مرحله در سرتاسر طول حیات زندگی هر فرد است که با تغییرات مشخص و رشد سریع در همه اندامهای بدن همراه است . ( مرحله دیگر از دو مرحله یاد شده ، دوره جنینی و شش ماه اول زندگی نوزاد است ) . 
بلوغ  شامل یکسری تغییرات متوالی است  .

متوسط سن بلوغ برای دختران، 11 سالگی و برای پسران، 12 سالگی است. اما هیچ جدول زمانی برای این پدیده مقرر نشده است. بنابراین اگر فرزند شما قبل یا بعد از دوستان خود به بلوغ می‌رسد، نگران نباشید. زیرا شروع بلوغ در هر سنی از محدوده 8 تا 14سالگی کاملا" طبیعی است. به طور کلی این فرایند حدود چهار سال به طول می‌انجامد.
دگرگونی های ایجاد شده در این دوران گاهی موجب نگرانی و تشویش نوجوان می گردد و رفتارهای مختلفی را موجب می شود. 

بلوغ به عنوان مرحلهای از زندگی تعریف میشود که طی آن تکامل غدد جنسی منجر به بروز صفات ثانویه جنسی، جهش رشدی و ایجاد قدرت باروری در فرد میشود. این تغییرات به واسطه هورمونهای جنسی رخ میدهند.ترشح مادهای از هیپوتالاموس که منجر به به تولید هورمونهای جنسی در هیپوفیز میشود، میتواند تولید هورمونهای جنسی دیگری را در اندامهای جنسی تحریک نماید.این هورمونها مسئول رشد پستانها و رحم در دختران و تمام صفات ثانویه جنسی در پسران هستند. هورمون جنسی مردانهای که از غده فوق کلیه ترشح میشود مسئول ایجاد موهای جنسی در دختران و کمک به رشد این موها در پسران است.. 

در قسمت های آینده به بحث راجع به علائم و نشانه های بلوغ و تغییرات روحی و روانی دوران بلوغ خواهیم پرداخت. 

کلید واژه ها

بلوغ

نوجوان

دانش آموز

پست قبلی

غار ثور

پست بعدی

خلاقیت در طراحی کتابخانه

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.