تعریف طراحی

وقتی واژه ی طراحی را می شنوید ، چه فکری در ذهن تان بیدار می شود ؟ آیا طراحی را با مد لباس ، هنر گرافیک ، مبلمان یا سبک اتومبیل ها مرتبط می دانید ؟

طراحی ، معنایی به مراتب کلی تر از کاربردهای تجاری آن دارد که ممکن است در مرحله اول به ذهن ما راه پیدا کند . در زبان انگلیسی از واژه ی Plan ( به معنای برنامه ریزی ) به عنوان مترادف design استفاده می شود ، به بیان دیگر و دقیق تر ، مصدر انگلیسی to design  به معنای برنامه ریزی کردن و سازمان دهی کردن است .
طراحی مجموعه ی کامل اصول هنری ، نقاشی و طراحی خطی رفته تا پیکره سازی ، عکاسی ، مواد و قالب های بیان زمان محور مانند ، فیلم ، ویدیو ، گرافیک کامپیوتری و پویا نمایی نهفته و جز لاینفک آن هاست .
در بسیاری از کارها و صنایع دستی ، مانند سرامیک ، منسوجات و شیشه نیز جز لاینفک به شما می روند .
این فهرست را می توان لحظه به لحظه بلند تر کرد . به بیان دقیق تر ، کل قلمرو و تولیدات و آفریده های دو بعدی و سه بعدی انسان ، مستلزم طراحی است ، چه آگاهانه به کار گرفته شود و خوب به اجرا در آید ، چندان به آن توجه نشود .

سازمان دهی تجسمی 

طراحی ، ماهیتا متضاد تصادف است . وقتی در گفت و گو های روز مره مان می گوییم « بر طبق طراحی انجام شده » منظورمان این است که نوعی برنامه ریزی برای آن کار انجام شده است .
یعنی بر حسب تصادف انجام نشد . مردم در تمام حرفه ها برای کارشان برنامه ریزی می کنند ، اما نقاش یا طراح برای چیدمان اجزا بر حسب هر رشته یا زمینه ، متفاوت خواهند بود .
از نماد های نقاشی شده تا واژه های نوشته شده ، آپارتمانهای دارای چشم انداز تا ظروف و تا مبلمان و در و پنجره ژرژ براک ، نقاش نام دار فرانسوی ، در کتاب یادداشت های خود می نویسد : هنرمند نباید تصویر را از خود درآورد . در روزگار ما ، این سخن هم چنان به اعتبار خود باقی است . آفریدن اثر نقاشی قالبا فر​آیند بلند مدت است که نباید با فشار و اجبار همراه باشد یا بر طبق فرمول هایی سفارشی آفریده شود . اما هر روز که می گذرد ، طراحان بی شماری موظف می شوند راه حل هایی برای مسایل طراحی ابداع کنند .
هنر مند طراح یا نقاش در هنر ، همچنان که در ارتباط برقرار کردن می بینیم ، چیزی به بیننده می گوید . در اینجا راه حل موفقیت آمیز نه فقط از دیدگاه تجسمی برای بینننده جذاب است ، بلکه یک اندیشه را به او انتقال می دهد .

اندیشه های عالی در طراحی

در جریان ارتباط می توان هر یک از عناصر هنر را بکار گرفت .
خطوط ، رنگ ها  و شکل های صرفا انتزاعی ، می توانند اندیشه ها یا احساس های هنرمند را به گونه ای بسیار موثر بیان کنند .
البته موفقیت در طراحی ، پی آمد وجود اندیشه های عالی هستند . 

کلید واژه ها

هنرمند

طراحی

نقاشی

نویسنده:

مریم برزویی

پست قبلی

پرستو صالحی در برنامه اکسیر فرزاد حسنی

پست بعدی

کانال تلگرامی سازمان سنجش

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.