فواید و اثرات مصرف میوه ها و سبزی ها در سلامت کودکان و نوجوانان

در خلال 30 سال گذشته ، تحقیقات متعددی درباره فواید میوه ها و سبزی ها در رژیم غذایی انسان انجام گرفته و اطلاعات بسیاری به دست آمده است . مصرف مکمل های غذایی حاوی ویتامین ها موجب می شود که اثر تخریبی DNA سلول ها که به وسیله آلاینده ها و اشعه ها بوجود می آید را کاهش می دهد .در ادامه با مداد آنلاین همراه باشید و بیشتر درباره آن بدانیم .

خوردن میوه ها و سبزی ها دو اثر و فایده مهم دارند :

الف ) اثر پبشگیری عمومی و ارتقاء سطح سلامت انسان 
ب ) اثر پیشگیری اختصاصی میوه ها و سبزی ها 
اثر مصرف میوه ها و سبزی ها در پیشگیری از بیماری ها در انسان نربوط به عناصر متعددی است که در آنها وجود دارد . چون میوه ها و سبزی ها انواع متعدد دارند ، بنابراین در حدود 10/000 ماده و عنصر غذایی در آنها شناخته شده که مهمترین آنها عبارتند از گروه کاروتینوئید ها ، پلی فنول ها ، آنتوسیانین ها ، فلاونوئی ها ، سولفایدها و فیتواسترول ها .

در ادامه مختصری در مورد اثرات عمومی مواد موجود در میوه ها و سبزی ها ذکر می گردد :

الف ) اثر پبشگیری عمومی مصرف میوه ها و سبزی ها  و با لا بردن سطح سلامت انسان :
1. اثر اکسیدان موجود در میوه ها و سبزی ها : در بدن انسان هر روز با عواملی مانند آلاینده ها ( آلودگی هوا ) و اشعه هایی که در محیط وجود دارند ، برخورد می کند . بعضی از مردم نیز خود سیگار می کشند و یا در معرض دود سیگار قرار می گیرند . از طرف دیگر چون انسان در حال فعالیت است ، مواد زائد از سوخت و ساز در بدن او تولید می شود . 
این عوامل مضر را استرس اکسیداتیو می نامند . در مقابل این استرس های اکسیداتیو ، سیستم دفاعی بدن باید درصد برآید تا عوامل مضر و مخرب را از بین ببرد .سیستم دفاعی بدن ، همین انتی اکسیدانها هستند که شامل ویتامین C ، ویتامین E ، و کاراتینوئیدها می باشند . تحقیقات نشان داده است میوه ها و سبزی ها منشا بسیار خوبی از این آنتی اکسیدانها هستند .
برای فعالیت های سیستم دفاعی ، عناصری مانند روی ، مس ، سلنیوم و منگنز نیاز است که آن هم در میوه ها و سبزی ها همراه با هزاران ماده غذایی دیگر وجود دارد .
اثر آنتی اکسیدان یک عدد سیب درختی متوسط ( 150 گرم ) معال 2250 میلی گرم ویتامین C می باشد ، در حالی که مقدار ویتامین C موجود در یک عدد سیب  کمتر از 10 میلی گرم است .
2 . کم شدن تخریب DNA سلولهای بدن :
هر عضوی از بدن انسان از تعداد زیادی سلول تشکیل شده است . به طوری که در تمام بدن انسان  تعداد زیادی سلول تشکیل شده است ، به طوری که در تمام بدن انسان ، حدود 100 تریلیون سلول وجود دارد . در هر سلول بدن انسان DNA وجود دارد . این مولوکول بسیار پیچیده ، رشد و نمو و فعالیت سلول های بدن را رهبری می کند .
زنده بودن و سلامت اعضای بدن انسان بستکی به سالم بودن ساختار DNA سلول های آن عضو دارد .
مواد زیان آور محیط و عناصر مضری که در بدن تولید می شوند ، روی DNA سلول های حساس بدن اثر می گذارند و موجب تغییر ساختمان سلول های اعضای بدن مانند علائم و آثار پیری در انسان می شود .
در یک تحقیق مخلوطی از عصاره میوه و سبزی به صورت دو نوبت در روز به مدت 80 روز داده اند و مشاهده کردن که تخریب DNA سلول ها ، در همه افراد ، چهار برابر کمتر شده است 
3. افزایش عمل سیستم دفاعی بدن :
سیستم دفاعی بدن انسان در جلوگیری از عوامل زیان آور محیط زیست و در جلوگیری از پیدایش سلول های سرطانی ، نقش بسیار مهمی دارد . علل متعددی درکم کردن عمل سیستم دفاعی بدن دخالت دارند . مهمترین این عوامل عبارتند  از : استرس ها ، برخورد با عوامل زیان آور محیط زیست ، افزایش سن ، سوء تغذیه و ... مطالعات نشان داده است که مواد مختلفی که در میوه ها و سبزی ها وجود دارد ، مخصوصا ویتامین C و ویتامین E در سیستم دفاعی بدن اثر مثبت دارند .

ویتامین های C و E

عمل ویتامین C و ویتامین E : 

ویتامین C و ویتامین E هر دو در دفاع در بدن انسان نقش مهمی دارند . ویتامین C ماده ای است که قابل حل در آب موجود در بدن و ویتامین E  قابل حل در چربی پرده ی سلول های بدن است .
ویتامین C چون در اب حل می شود ، از این رو در تمام سلول ها و مایعات بدن و در همه ی مایعات داخل و خارج سلول های بدن وجود دارد ، بنابراین می تواند اثر تخریبی مواد مضری که از خارج وارد بدن می شود ، یا داخل بدن تولید می گردد ، جلوگیری نماید ، مخصوصا اثر تخریبی در افراد معتاد به سیگار که با فرو بردن دود سیگار به ریه ی خود ، مواد زیان آور به وجود می آورند ، جلوگیری می نماید .
ویتامین C غیر از عمل دفاعی آن یعنی جلوگیری از تخریب DNA  سلول ها ، موجب جذب آهن از دستگاه گوارش نیز میگردد .
عمل اصلی ویتامین E مربوط به اثر آنتی اکسیدان آن در محافظت و استحکام دیواره سلول های بدن است .
ویتامین E قابل حل در چربی است و در روغن بسیاری از گیاهان وجود دارد ، مخصوصا این ویتامین در جوانه گندم به وفور یافت می شود . ویتامین C می تواند ویتامین E را به فعالیت وادارد و دیواره سلول های بدن را حفظ نماید .
بنابراین مکمل های غذایی حاوی ویتامین E موجب می شود که اثر تخریبی DNA سلول ها که به وسیله آلاینده ها و اشعه ها بوجود می آید را کاهش می دهد .
در مطالعه ی ، به دو گروه از افراد مسن ، مکمل های ویتامینی و املاح داده شده است . گروهی که این مکمل ها را دریافت کرده اند ف نسبت به گروه دیگر ، کمتر دچار بیماری ناشی از عفونت شده اند .

در مورد ویتامین های دیگر می توانید به صفحه زیر مراجعه کنید و اطلاعات بیشتری در مورد ویتامین ها کسب کنید :

http://medadonline.ir/p/186/186​

کلید واژه ها

آلودگی هوا

سلامت

ویتامین

تغذیه

نوجوان

نویسنده:

مریم برزویی

پست قبلی

فیلم سینمایی نفس

پست بعدی

کسب 39 مدال رنگارنگ در مسابقات کشوری کاراته توسط دانش آموزان دهلران

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.

  • حامد
    حامد | 1395/08/27 | 21:32:30
    لطفا در مورد آلودگی هوا و موارد بهداشتی و نکاتی که باید رعایت کنیم هم مطلب بزنید. ما در منطقه 8 هستیم و آلودگی هوا ما رو خیلی اذیت میکنه