بهترین غذای مغز کودکان و نوجوانان

گرچه بیشتر مواد غذایی برای بدن مفید می باشد، ولی نوع غذا، روش پخت آن، زمان خوردن غذا و ترکیب مواد غذایی که با هم خورده می شوند، برای تغذیه مهم می باشد. در ادامه با مداد آنلاین همراه باشید .

موقعی که کودک مواد قندی یا شیرینی می خورد، موجب می شود که قند از روده ها به صورت گلوکز جذب گردد و قند خون بالا رود و گلوگز وارد سلول های مخصوصا سلولهای مغز گردد. در این موقع لوزالمعده تحریک می شود و انسولین می سازد تا قند خون در سلول های ساخته شود، بنابراین قند خون پایین می افتد .
بالا رفتن و پایین افتادن قند خون کودک ، موجب جنب و جوش بیش از حد او و رفتارهای غیر معمول کودک می گردد .
اگر کودک مواد غذایی مانند مواد نشاسته ای را همراه سبزیجات و میوه جات بخورد، قند خون او به سرعت بالا نخواهد رفت و مشکل رفتاری پیدا نخواهد کرد، همچنین یادگیری او نیز دچار مشکل نخواهد شد .

بهترین غذای مغز کودک و نوجوانان

بهترین مواد غذایی که برای مغز مفید هستند عبارتند از :

میوه جات :

میوه جات مانند گریپ فروت، سیب درختی، گیلاس، پرتقال و انگور مقدار قند خون را چندان بالا نخواهند برد. خود میوه بهتر از آب میوه می باشد. زیرا مواد هضم نشدنی ( فیبر ) موجود در میوه مانع جذب سریع قند خون می گردد. از طرفی آب میوه صاف نشده که دارای مقداری فیبر می باشد، بهتر از آب میوه ای است که صاف شده باشد . سیب درختی غذایی است کامل و دوست و رفیق مغز کودک .

سبزیجات و بقولات :

سبزیجات و بقولات ( لوبیاها، عدس، ماش، نخود، سبز، سویا و ... ) زود جذب نمی شوند ، در حالی که هویج و سیب زمینی زودتر جذب می گردند . سالادها معمولا مواد قندی زیادی ندارند و زود هم جذب نمی شوند. بنابراین بهترین مواد غذایی است که می توان به عنوان ناهار برای کودک تهیه کرد، به ویژه اگر این مواد با حبوبات و دانه همراه باشند موجب می شود که کودک در مدرسه بهتر یاد بگیرد .

شیر و لبنیات :

شیر و ماست آهسته تر از حبوبات ( لوبیاها، باقلا و سبزی های خوردنی ) جذب می شوند، و مواد قندی آن وارد جریان خون و سلول ها مغز می گردد .
 مواد غذایی مانند آب میوه، شکلات و دسرهای شیرین که به سرعت از روده ها جذب میگردند، بهتر است بعد از غذای اصلی به کودک داده شود تا قند آنها آهسته و بتدریج وارد سلولهای مغز کودک گردد . میان وعده های شیرین مخصوصا در مدرسه موجب می شود که یادگیری کودک کاهش یابد. اگر کودک میل دارد همراه غذای ناهار خود شیرینی و شکلات بخورد، بهتر است همزمان با سبزیجات، شیرینی داده شود تا مواد قندی شیرینی زود جذب نشود و مشکل یادگیری به وجود نیاید .

مواد غذایی که فکر و اندیشه کودک را بیشتر و کمتر می کند :

بعضی از غذاها کمک می کند که مغز کودک بهتر کار کند و اندیشه او را بهتر و بیشتر کند، برعکس بعضی از غذاها هستند که کندی و رخوت می دهند. بنابراین پدر و مادر باید سعی کنند غذاهایی را که کار مغز را بهتر می کند به کودک بدهند و خودشان نیز همان غذاها را مصرف کنند تا هم کودک و هم مادر بتوانند مطالعه کنند و دانش بیشتری به دست آورند .

غذاهایی که کار مغز را بهتر می کنند عبارتند از :

آسپارگوس ( مارچوبه ) ​-آواکادو ( نوعی میوه )​- اسفناج ​- بقولات ​- برنج قهوه ای ​- گوشت بوقلمون ​- کره بادام زمینی​- پرتقال​- پنیر ​- تخم مرغ ​-طالبی ​- کلم سبز ​-کلم فندقی​- کاهو ​- گوشت گوساله ​-سویا ​- جو دو سر ​- جوانه گندم ​- حبوبات ​- گوشت مرغ ​-گوشت ماهی ( سالمون ) - ماست 

مواد یا غذاهایی که کار مغز را کم میکنند عبارتند از :

الکل ​- چربی های اشباع شده​- زیاد خوردن ​- غذاهای یخ زده ​- مواد رنگی که به غذاهای اضافه میکنند ​- شیرینی های مصنوعی که به غذاها اضافه می کنند ​- نان سفید​- نوشابه -نیکوتین

کلید واژه ها

سلامت

تغذیه

ویتامین

کودک

نوجوانان

خانواده

نویسنده:

مریم برزویی

پست قبلی

آموزش پاورپوینت 2013 - جلسه دهم

پست بعدی

مهندسی سخت افزار

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.