نقش ورزش در زندگی

ورزش ، بازی یا فعالیت اغلب همراه با رقابت است ،ورزش ، به صورت فعالیت بدنی ، لذت بخش است و در سالهای اخیر به یک سرگرمی تجاری تبدیل شده است .

ورزشها به صورت انفرادی یا گروهی و حرفه ای یا آماتوری انجام می شوند . آماتوربه ورزشکارانی گفته می شود که فقط در زمان فراغت به ورزش می پردازند ، یعنی ورزش منبع درآمد آنها نیست .
بیشتر ورزش ها رقابتی هسنتد و پیروزی یک ورزشکار یا گروه ورزشی ، بر حسب یکی از موارد معین می شود :

- زمان طی شده ( مثل مسابقه های دو یا شنا )

- اندازه گیری مسافت یا فاصله ( مثل  پرش طول و یا پرتاب )

- تعداد گل یا امتیازهای بدست آمده ( مثل بیش تر ورزش های توپی )

- قضاوت داوران ( مثل شیرجه ، بوکس و زیمناستیک )

 

سلامت جسمی و روانی، افزایش اعتماد به نفس، علاقه بیشتر به تلاش و جنب و جوش و یاد گرفتن احترام به دیگران از جمله مزایای عالی ورزش است. ​

اگرکودکی از یک نوع ورزش لذت می‌برد دلیلی برای محدود کردن آن وجود ندارد. ورزش برای کودکان، فوق العاده ضروری ولازم است.کودکان به طور طبیعی و فطری به ورزش، بازی و تحرّک علاقه نشان می‌دهند و این بازی و تحرک برای رشد و نموّ نسوج بدنشان لازم بوده و شرط زنده ماندنشان می‌باشد.ورزش بیشتر دانش آموزان به پیشرفت تحصیلی آنها می‌انجامد. ​ورزش در کاهش و استرس بسیار موثر است. 

  نقش ورزش در زندگی

تحقیقات علمی متعددی مبنی بر نقش گسترده ورزش در تقویت روحیه دانش ‌آموزان وجود دارد که همگی می ‌توانند دلیلی بر اثبات اهمیت آن در عملکرد بهتر دانش‌آموزان و تنظیم روحیات آنها داشته باشد.

ورزش در پیشگیری از افسردگی و بالا بردن روحیه عمومی فرد مؤثر است. در ​میانه انجام فعالیت بدنی، تولید یک ماده شیمیایی از بدن به نام «سروتونین» بیشتر می‌شود. کاهش سرتونین در بدن با افسردگی مرتبط است و داروهای ضد افسردگی نیز در جهت افزایش این ماده در بدن عمل می‌کنند؛ بنابراین در میان افرادی که به طور مرتب ورزش می‌کنند، احتمال ابتلا به افسردگی کاهش می‌یابد.

از طرفی با ورزش کردن، تولید «اندورفین» و «اپی نفرین» و «سیتوکین‌ها» نیز افزایش می‌یابد و این مواد به طور طبیعی باعث بالا بردن سطح هوشیاری و روحیهٔ عمومی فرد شده و احساس انرژی و شادابی بیشتری برای انجام کارهای روزمرهٔ زندگی به شخص ورزشکار اعطا می‌کنند.​

یک فرد سالم و ورزشکار، ناخودآگاه از سیگار دوری می‌کند، چون در می‌یابد با ورزش به اکسیژن بیشتری نیاز دارد، ولی سیگار یا مواد مخدر به وضوح انرژی وی را کم و او را ضعیف تر می‌کند؛ بنابراین خود به خود برای پیشرفت در امور ورزشی خویش و برای انجام تمرینات، از این مواد دوری می‌جوید.​

نقش ورزش در زندگی

مسلما یک شخص ورزشکار با تنبلی و کسالت بیگانه است و علاوه برداشتن اندامی متناسب از روحیه بالا و شادابی نیز برخوردار است و این موفقیت، ارتباطات وی را در زندگی روزمره، چه در خانواده و چه در اجتماع یا محیط کار تضمین می‌کند.
کارفرمایان در بکار گیری افراد، این معیارهای مهم را در نظر خواهند گرفت؛ بنابراین یک شخص سالم و تندرست، از موقعیت و پیشرفت شغلی بهتری نسبت به افراد چاق و کم‌تحرک برخوردار خواهد بود.

​مداد آنلاینی های عزیز از این پس در این قسمت به معرفی انواع ورزش ها می پردازیم و به طور کامل ورزش مورد نظر را توضیح خواهیم داد .

کلید واژه ها

ورزش

سلامت

موفقیت

نویسنده:

مریم برزویی

پست قبلی

خلاقیت در طراحی کتابخانه

پست بعدی

شغل مناسب

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.