آسیب های استفاده زیاد از کامپیوتر

هرچند که استفاده از کامپیوتر مزایای بسیاری دارد و امروزه دیگر نمی توان از کامپیوترها دور بود، اما استفاده زیاد از آن ها معایب و ایراداتی هم دارد که باعث آسیب به کاربران می شوند.

با توجه به اینکه استفاده از کامپیوتر مزایای بسیاری دارد و امروزه دیگر نمی توان از کامپیوترها دور بود، اما باید توجه داشته باشیم که استفاده زیاد از آن ها معایب و ایراداتی هم دارد و باعث بروز آسیب هایی در کاربران می شوند. در این مقاله به بیان چند آسیب که به علت استفاده زیاد از کامپیوتر به کاربران وارد می شود را بیان می کنیم.

تاثیر کامپیوتر بر مچ دست و چشم ها

کار با کامپیوتر نیازمند حرکات تکراری توسط دست هاست. به طور مثال دست ها معمولا در حال کار کردن با ماوس و یا کیبورد هستند که منجر به حرکات تکراری می شود. این حرکات می تواند باعث ایجاد سندروم مجرای مچ دست شود. سعی کنید مچ و دستان خود را در بهترین حالت قرار داده و در هر از چند گاهی استراحتی به دستان خود دهید. همچنین خیره شدن طولانی مدت به مانیتور می تواند دچار خستگی و خشکی چشم ها شود. 

نشستن بیش از حد

زیاده روی در هر کاری می تواند نتایج منفی و زیان باری داشته باشد. استفاده از کامپیوتر هم از این قاعده مستثنی نیست. نشستن بیش از حد پشت کامپیوتر هم می تواند آسی های جدی به بدن انسان وارد کند. ایستادن بیش از حد هم نتایج نامطلوبی در بر خواهد داشت. در این رابطه بهترین توصیه این است که هر از چند گاهی از سرجای خود بلند شوید و بعد از چند دقیقه دوباره به جایگاه خود برگردید. 

عادت به واکنش های سریع

سرعت کامپیوترها روز به روز افزایش پیدا می کند و تعداد نرم افزارها و وظایفی هم که انجام می دهند گسترده تر شده است. کاربران کامپیوتر و اینترنت هر روز در حال کارکردن با ابزاری هستند که سریعا نتایج و جواب درخواست هایکاربران را می دهند. این اتفاق در دنیای کامپیوتر و در زمانی که در حال استفاده از کامپیوتر و اینترنت هستیم بسیار خوب و مفید است اما یک نتیجه ی منفی در زندگی روزمره و خارج از کامپیوتر برای کاربران دارد. این جریان باعث عادت افراد به واکنش های سریع و پاسخ های فوری می شود و کاربران انتظار دارند به جواب های مورد نیاز خود در کوتاه ترین زمان ممکن دست یابند. در این صورت افراد خیلی زود هم از خواسته های خود خسته می شوند و ناامید می شوند به خصوص وقتی چیزی به درستی و در زمان مورد نیاز پاسخگوی افراد نباشد. 

محدود کردن یادگیری و ایجاد وابستگی

کامپیوتر و اینترنت یک ابزار بسیار کارآمد در زمینه ی یادگیری و آموزش هستند. البته این یادگیری  و آموزش نیازمند تمرکز است.  استفاده بیش از حد از کامپیوتر می تواند تمرکز را کاهش داده و باعث ایجاد وابستگی شود. برای درک این نکته فرض کنید شما هر روز توسط یک نرم افزار بررسی غلط های املایی یک متن را ویرایش می کنید. درست است که این کار باعث از بین رفتن غلط های متن می شود اما کاربر کار خواصی انجام نداده و این کامپیوتر است که غلط ها را یافته پس هیچ چیز به علم کاربر اضافه نشده و شاید هیچ موقع شکل صحیح آن کلمات را یاد نگیرد و اگر روزی به آن نرم افزار دسترسی نداشته باشد نتواند متن ها را ویرایش کند. 

افزایش احتمال به خطر افتادن امنیت اطلاعات

اگر از آن دسته از افراد هستید که از کامپیوتر و وسایل کامپیوتری زیاد استفاده می کنید پس باید بدانید با این کار احتمال به خطر افتادن اطلاعات شخصی خود را افزایش می دهید. تقریبا امروز همه ی وساسل کامپیوتری و ارتباطی به اینترنت متصل هستند و اطلاعات بسیار زیادی در خود نگهداری می کنند که این قضیه می تواند امنیت اطلاعات را به خطر بیاندازد.

زیان به محیط زیست

تقریبا می توان گفت با همین سرعت زیادی که کامپیوترها، گوشی ها، تبلت ها و سایر لوازم الکترونیکی وارد بازارها می شوند، با همین سرعت هم کامپیوترها و گوشی های قدیمی از رده خارج می شوند و معمولا به دور انداخته می شوند که باعث به وجود آمدن حجم زیادی از زباله های الکترونیکی می شود. این زباله های الکترونیکی تاثیرات منفی بسیار زیادی را به محیط زندگی بشر وارد می کند. 

باعث کاهش مشاغل می شود

کامپیوترها هر روز سریع تر و هوشمندتر می شوند و یکی از نگرانی ها درباره آن ها این است که جای انسان ها در مشاغل را بگیرند و دگیر نیروی کاری انسانی توان رقابت با آن ها را نداشته باشد. این اتفاق می تواند باعث از بین رفتن بسیاری از مشاغل شود و انسان های زیادی را بیکار کند. البته شاید در حال حاضر این رویداد خیلی محسوس نباشد اما در آینده ای نه چندان دور احتمال وقوعش وجود دارد. همان طور که در حال حاضر در بسیاری از کارخانه های بزرگ دنیا خطوط تولید به کامپیوترها، ماشین ها و ربات ها سپرده شده و انسان ها دخالت زیادی در آن ها ندارند. 
با پیشرفت کامپیوترها و سایر لوازم الکترونیکی و ارتباطی، زندگی انسان ها در بسیاری از موارد آسان شده و همچنین امکانات بسیار زیادی هم در اختیارمان قرار گرفته است اما در برخی موارد هم زیان آور بوده است. همان طور که در ابتدا گفتیم باید مراقب استفاده بیش از حد از هر چیزی به خصوص کامپیوترها و لوازم الکترونیکی و ارتباطی هم باشیم که باعث آسیبی به ما و زندگی مان نرسانند.

کلید واژه ها

بهتر است بدانیم

سلامت

منبع

تبیان

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

ممکن است شیر آن قدرها هم که فکر می کنید مفید نباشد

پست بعدی

اثرات روانشناختی استفاده ی زیاد از شبکه های اجتماعی

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.