فرمول پیشرفت مداوم

برای پیشرفت مداوم باید همواره در حال یادگیری باشید. برای یادگیری چهار قدم در نظر گرفته شده است:

گام اول: مطالعه

مطالعه، شاخص ترین عادت دانش آموزان موفق است. طوری برنامه ریزی کنید که هر روز مشغول مطالعه باشید. ساعات مطالعه می تواند شامل مطالعه ی مباحث درسی یا مطالب مرتبط با آن باشد. می تواند حتی شامل مطالعه ی بخشی از کتاب های غیر درسی باشد. به این ترتیب، هر روز چیز جدیدی خواهید آموخت و چه خوب است برنامه ی مطالعاتی جهت دار باشد؛ یعنی از قبل بدانید در چه موضوعاتی نیاز به مطالعه دارید و بر اساس آن مطالعه کنید. در مورد منبع مطالعاتی با پشتیبان مشورت کنید.

گام دوم: فهمیدن

حال باید آن چه را مطالعه کرده اید تفسیر، طبقه بندی یا خلاصه نویسی کنید. درمجموع باید بتوانید مطالب را به روشی بیان کنید و آن ها را به خودتان یا دیگری تدریس کنید. سعی کنید آن چه را فهمیده اید به زبان خودتان بیان کنید و جزوه بنویسید. به این ترتیب آن چه مطالعه کرده اید تبدیل به دانش شما می شود.

گام سوم: به کارگیری دانش

آن چه را می دانید به کار بگیرید. وقتی موضوعی را یاد گرفتید، می توانید آن را در عمل به کار ببرید. مثل کاربرد ضرب المثل ها در جای مناسب. ممکن است ضرب المثل های زیادی بلد باشید اما نتوانید در جای مناسب از آن ها استفاده کنید؛ یعنی شما مفهوم آن ها را درک نکرده اید و فقط آن ها را حفظ هستید. با به کارگیری آموخته ها، می توانید در آن ها به تسلط کامل برسید. یاد بگیرید از آن چه خوانده اید استفاده کنید. برای تسلط بر مطالب درسی، بهترین کار، مسئله حل کردن است. وقتی توانستید مسائل تشریحی را حل کنید باید به سراغ تست زدن بروید. به این ترتیب آموخته های خود را به بهترین نحو به کار گرفته اید.

گام چهارم: آزمون و خطا

حالا زمان کشف روش هاست. در راستای هدفی که در ذهن دارید حرکت کنید. راه درست را پیدا کنید. آزمون بدهید و ارزیابی کنید. این مرحله، محل آزمایش دانشی است که باید به کار گرفته شود. آموخته هایی که در آزمون به خاطر نمی آورید باید به مرحله ی دوم برگردند. آن ها را مجدداً بیاموزید و بیش تر تمرین کنید تا تبدیل به دانش شما شوند. آن قدر در این گام تمرکز کنید تا تکنیک و روش مخصوص خودتان را کشف کنید.

کلید واژه ها

دانش آموز

تحصیلی

یادگیری

مطالعه

موفقیت

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

​تکنیک های رفتار با نوجوانان

پست بعدی

کاهش میل به مصرف قند با خواب بیشتر

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.