به این علت، تند غذا نخورید

این روزها آمار و ارقام عجیبی از سراسر دنیا می شنویم که با تامل در برخی از این آمار می توانیم به نتایجی برسیم و کیفیت زندگی و طول عمر خود را افزایش دهیم. تند غذا خوردن یکی از همین موارد است

این روزها آمار و ارقام عجیبی از سراسر دنیا می شنویم که شاید دیگر خیلی برایمان عجیب نباشند. اما با تامل در برخی از این آمار می توانیم به نتایج جالبی برسیم. نتایجی که بتوانند کیفیت و طول عمرمان را افزایش دهند.
انگلیسی ها فقط 41 دقیقه از طول روز را صرف خوردن صبحانه، نهار و شام می کنند. این زمان بیانگر آن است که هر نفر در بریتانیا 8 دقیقه برای خوردن صبحانه، 13 دقیقه و 45 ثانیه برای خوردن ناهار و 19 دقیقه و 27 ثانیه برای خوردن شام زمان می گذارد. البته در آمریکا زمان اختصاص یافته برای غذا خوردن کمی بیشتر از بریتانیایی هاست به طوری که هر آمریکایی 1 ساعت و 14 دقیقه از روز را مجموعا به خوردن صبحانه، ناهار و شام اختصاص می دهد.
شاید همه ما زمان خیلی کمی را به غذا خوردن اختصاص دهیم و با جمله ی "وقت ندارم" این کار را توجیه کنیم. اما آیا واقعا وقت نداریم؟ هر کدام از ما هرچقدر هم که سرمان شلوغ باشد، مدت زمانی در طول روز را اتلاف می کنیم که معمولا در این روزها خرج گوشی های موبایل و شبکه های اجتماعی می شود. در نتیجه شاید جمله وقت ندارم توجیه خیلی خوبی برای این کار نباشد.
جالب است بدانیم که تند غذا خوردن می تواند عوارض و نتایج خیلی بدی در پی داشته باشد که یقینا هیچ کدام از ما نمی خواهیم دچار این مشکلات شویم.
احتمال دچار شدن به چاقی و سندروم متابولیک در افرادی که تند غذا می خورند بیشتر از سایر افراد است که این مشکلات می توانند باعث بروز بیماری های قلبی، دیابت و سکته ی قلبی هم بشوند.

هنگام تند غذا خوردن چه اتفاقی در بدن می افتد؟

هنگامی که یک فرد به سرعت به سمت یک خوراکی هجوم می برد باعث اخلال در سیستم گوارشی خواهد شد و این اتفاق باعث می شود که مغز نتواند به موقع فرمان سیر بودن و کامل بودن فرد را صادر کند. در نتیجه طبیعی است که فرد دچار چاقی خواهد شد.
پس یادمان باشد که با تند غذا خوردن، فرصت کافی به مغز جهت اعلام سیری نمی دهیم و این عمل باعث چاقی و پرخوری می شود.
جالب است بدانیم که وقتی چیزی را می خوریم، مدت زمانی طول می کشد تا آن خوراکی به معده ما برسد. این زمان می تواند تا 20 دقیقه طول بکشد. همچنین نکته ی جالب دیگر این است که تا زمانی که غذا به معده شما نرسد هیچ دستورالعملی صادر نخواهد شد و مغز شما چیزی را پردازش نخواهد کرد. طبیعی است که اگر کمی زمان به بدن خود بدهیم و در خوردن عجله نداشته باشیم، غذا به معده خواهد رسید و مغز تصمیم درست گرفته و دستور درست را صادر خواهد کرد. همان طور که می بینید در این صورت روند به درستی طی خوهد شد و ما ههم دچار پرخوری نخواهیم شد.

مزایای آرام غذا خوردن

آرام غذا خوردن به معده فرصت می دهد تا بیشتر روی غذاها کار کنند. آخرین باری که خیلی گرسنه بودید را به یاد بیاورید. احتمالا زمانی که می خواستید شروع کنید به غذا خوردن با خود می گفتید که هر چیزی که روی میز باشد را خواهم خورد و فکر می کردید که واقعا می توانید تمام غذاها را به تنهایی بخورید. بعد هم با سرعت هر چه تمام تر شروع کردید به خوردن. البته تا اینجای کار احتمالا لذت بخش بوده اما احتمالا بعد از مدت کوتاهی با سوزش معده مواجه شده اید. این اتفاق ناشی از آن است که معده شما در تلاش است تا خود را به همان سرعتی که شما غذا به درون او می فرستادید برساند و بتواند آن ها را هضم کند.
اگر بتوانید زمان غذا خوردن خود را به حدود 20 دقیقه برسانید در واقع به سیستم گوارش خود لطف بزرگی کرده اید و به او اجازه می دهید تا کار گوارش خود را به درستی انجام دهد.
یکی دیگر از مضرات تند غذا خوردن این است که هوا وارد معده فرد شده و معده را پر می کند. البته اگر فکر می کنید با این کار و پر کردن معده از هوا می توانید کمتر غذا بخورید در اشتباه هستید. این کار باعث می شود معده اسید بیشتری تولید کند که منجر به سوزش معده و ریفلاکس خواهد شد.

آرام غذا خوردن باعث لذت شما خواهد شد

طبیعی است که وقتی احساس سوزش معده، بیش از حد خوردن و نفخ را نداشته باشید، لحظات آرام تر و لذت بخش تری هم خواهید داشت. همچنین آرام غذا خوردن به فرد اجازه می دهد تا از طعم غذا هم لذت ببرد و متوجه غذایی که می خورد باشد.

کلید واژه ها

سلامت

رژیم غذایی

بهتر است بدانیم

تغذیه

منبع

تبیان

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

غلبه بر عادت به تعویق انداختن کارها

پست بعدی

آمار ثبت نامی های کنکور 97 اعلام شد

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.