شروع مدرسه بعد از سه سال کرونایی

معمولا محصلین در حضوری شدن مدارس خیلی مشتاق هستند و استقبال می کنند. با آغاز سال تحصیلی در اول مهر، میلیون ها دانش آموز به شوق آموختن، روانه مدرسه می شوند. 

همه ما والدین یا بیشتر ما مادرا در این زمان، کمی فعالیتمان زیاد می شود. خوب از شروع ماه مهر و ورود کلاس اولی ها و دانش آموزانی که تجربه مدرسه نداشتن بعد از کرونا باید بیان مدرسه گرفته تا بقیه موارد باید بگویم که دغدغه هایمان زیاد شده است.
به صورت رسمی در 30 بهمن 1398 که کرونا شروع شد، بچه ها به مدرسه نرفتند و همه چیز آنلاین شد و حالا بعد از گذشت حدود دو سال باز گشایی مدارس و حضور بچه ها کمی سردرگمی به وجود آورده است.

حالا برای حضور و شروع خوب در اول مهر ماه باید چه کرد؟

چه فرزندمان سال اولی باشد و چه در مقاطع دیگر باید از هفته قبل شروع مدارس شب زود به رختخواب بروند و صبح هم آرام آرام زمان خواب رو کم کرد تا در مدرسه با کسلی بچه ها روبه رو نشویم.
موضوع دوم هم بگویم که در این زمان تغذیه هرچند کم برای محصلین باید در نظر گرفته شود تا کمی شاد و پر انرژی بمانند. فراموش نکنیم کمی ورزش در حد ده دقیقه قبل از شروع کلاس می تواند به یادگیری فرزندتون کمک زیادی کند.

سال اولی

سال اولی ها

وای که چقدر شیرین هستند این بچه های سال اولی که کم مانده در کوله پشتی خودشون گم شوند. همیشه به یاد داشته باشید فضای پیش دبستانی با مدرسه خیلی متفاوت است و بچه ها تجربه ندارند. باید در روز اول که احتمالا چند روز هم قبل از اول مهر برگ​زار می شود تا سال اولی ها با محیط مدرسه آشنا بشوند و با معلمشان گفتگو کنند. ممکن است کمی با ایستادگی بچه ها برای نرفتن به مدرسه رو به رو شویم پس با صبوری کنارشان باشید تا بتوانند به محیط و مسئولان مدرسه اعتماد کنند.
خب مشخص است که فرم و پوشش بچه ها رو هر مدرسه خودش مشخص می کند اما به یاد داشته باشید برای تهیه کفش کیف حتما دقت کنید سبک و راحت باشد تا بچه ها خسته نشوند.
کیف بچه ها رو پر نکنید از وسایل تحریر، همه کتاب ها را برایش نگ​ذارید تا بتوانند خودشان کیف خودشان را حمل کنند.

حضوری شدن دانش آموزان بعد از کرونا

کم کم می بینیم که تعدادی از دانش آموزان به کلاس های درس باز می گردند. بیش از یک میلیارد دانش آموز به دلیل بسته بودن سراسری مدارس در کشورهای خود، هنوز نمی توانند به مدرسه بروند. با این حال 105 کشور از کل 134 کشور جهان که مدارس در آن ها بسته است (78 درصد) تصمیم گرفته اند در تاریخی معین مدارس خود را باز کنند. 59 کشور از 105 کشور مدارس خود را قبلاً بازکرده اند یا قصد دارند به زودی بازگشایی کنند.
معمولا محصلین در حضوری شدن مدارس خیلی مشتاق هستند و استقبال می کنند. با آغاز سال تحصیلی در اول مهر، میلیون ها دانش آموز به شوق آموختن، روانه مدرسه می شوند. همه ساله با شروع ماه مهر کوچه ها و خیابان ها رنگ و بوی دیگری پیدا می کنند و شور و شوق دانش آموزان جلوه زیبایی به جامعه می بخشد. ولی خب نمی شود منکر وجود کرونا شد پس تا جای که می توانید از ماسک استفاده کنید. مرتب یادآوری کنید قبل از خوردن تغذیه دستانشان را استریل و یا خوب بشویند. درصورتی که کسلی و یا علائم سرماخوردگی در فرزندتان دیدید از مدرسه بردنش اجتناب کنید و برای گرفتن مرخصی برای استراحت به پزشک مراجعه کنید و تا بهبودی کاملش صبوری کنید.

خوش آمد گویی اول مهر ماه

مدرسه ها وا شده، همهمه برپا شده
با حضور بچه ها مدرسه زیبا شده
چه شادی و چه شوری، چه جشنی و سروری
چه ماه قرص مهری، چه پرتوی چه نوری
کتاب و کیف و دفتر، دست دختر و پسر
همه ی سوی مدرسه، هم قدم و همسفر
مدرسه سنگر ماست، تفنگ ما قلم هاست

یادم می آید که مادرم برای ورود به مدرسه در اولین روز از سال تحصیلی ما را از زیر قرآن رد می کرد برایمان دعای موفقیت می خواند و چه زیبا با نگاهش ما را بدرقه می کرد. فرزندان ما هرچقدر هم بزرگ شوند باز هم باید از توجه والدین خود بهره مند شوند. پس پیشنهاد می کنم که حتما برای روز اول ورود به مدرسه مراسم خاصی با سلیقه خودتان هر چند کم کوتاه برگزار کنید مثلا برایش آرزوی موفقیت کنید یا تا دم در به بدرقه اش بروید و روز اول را با راهی کردنش شیرین کنید. تا عملا به او بفهمانید تحصیل و ساختن آینده اش توسط خودش چقدر برایتان مهم با ارزش است.

آیا بازگشت به مدرسه برای فرزندم امن است؟

تصمیم گیری ها درباره اقدامات پیشگیرانه و کنترل کننده در مدارس و تعطیلی یا بازگشایی آن ها باید مطابق با سایر تصمیمات درخصوص اقداماتی همچون رعایت فاصله اجتماعی و بهداشت عمومی در جامعه باشند. معمولاً بازگشایی مدارس به صورت یک اقدام مجزا نیست، بلکه بخشی از اقداماتی دیگر و در راستای بازگشایی سایر صنوف و فعالیت ها، همچون بازگشایی کارخانجات، وسایل نقلیه عمومی و فعالیت های تجاری در سطح کشور رخ می دهد.
لازم است مدارس از قبل برنامه ریزی کنند و ببینند چه اقدامات دیگری می توانند برای اطمینان از ایمنی دانش آموزان، معلم ها و سایر کارکنان هنگام بازگشت به مدرسه بیاندیشند تا افراد جامعه اطمینان لازم برای فرستادن فرزندان دانش آموز خود به مدرسه را داشته باشند.
بازگشت به مدرسه این بار کمی متفاوت از آنچه شما و فرزندتان قبلاً عادت داشته اید، به نظر می رسد. ممکن است مدارس فقط به صورت موقت بازگشایی شوند و دوباره بسته به شرایط محلی به صورت موقتی تصمیم به بسته شدن آن ها گرفته شود. از آن جایی که شرایط هر لحظه در حال تغییر است، مقامات باید انعطاف پذیری لازم را داشته باشند تا خود را برای هر تغییری در راستای کمک به ایمن نگه داشتن تک تک دانش آموزان آماده کنند.

اهمیت روزهای آغازین سال تحصیلی

روزهای آغازین مدرسه از جهات مختلف دارای اهمیت است. ایجاد نگرش های مثبت و پویا در دانش آموزان، تقویت انگیزه تلاش و تحصیل، کاهش دغدغه، اضطراب و تردید و زدودن هرگونه آثار بدبینی نسبت به درس و مدرسه و کلاس و معلم، و سرانجام آشنایی با شخصیت و دیدگاه های دانش آموزان می تواند در روزهای اول مدرسه صورت پذیرد.

دوران طلایی تعلیم و تربیت

دوره دبستان از جهت تعلیم و تربیت، بهترین دوران است. در این دوره، کودک ویژگی های روانی و آمادگی کاملی برای تربیت پذیری و ادب آموزی دارد. آموزش رسمی کودک از این مرحله آغاز می شود. بنابراین این دوران طلایی را که بهترین فرصت برای تعلیم و تربیت کودک است، نباید به سادگی از کف داد.

استرس بچه مدرسه ای

اگر فرزندم با بازگشت به حال و هوای مدرسه مشکل داشت چه کنم؟

به یاد داشته باشید که نحوه کنار آمدن فرزند شما با استرس ناشی از بحران کنونی، متفاوت از شماست. محیطی حمایتی و امن ایجاد کنید و به سوالات و ابراز احساسات آن ها واکنش مثبت نشان دهید. حمایت خود را نشان دهید و بگذارید فرزندتان بداند که احساس خستگی یا اضطراب در چنین شرایطی نه تنها اشکالی ندارد، بلکه طبیعی است.
به کودکانتان کمک کنید تا برنامه منظم شان را ادامه دهند و با گنجاندن فعالیت های روزمره ای مثل آشپزی، بازی و مطالعه خانوادگی در برنامه شان، آموزش و تحصیل را برایشان دلپذیر کنید. گزینه دیگر پیوستن به گروه های والدین یا گروه های محلی برای برقراری ارتباط با سایر والدین و تبادل نظر و دریافت حمایت از کسانی است که تجربیات مشابهی دارند.

کلید واژه ها
نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

معرفی بهترین اپلیکیشن های کتاب

پست بعدی

تفاوت بچه هایی که به پیش دبستانی می روند چیست؟

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.