تفاوت بچه هایی که به پیش دبستانی می روند چیست؟

بسیاری والدین در این باورند که چرا باید پیش دبستانی ملزومه دبستان باشد و فکر می کنند از همان هفت سالگی باید کودکان مشغول آموزش شوند.

ولی خوب سخت اشتباه می کنند بچه ها از قبل به دنیا آمدنشان از وقتی که گوش تشکیل می شود و هنوز در شکم مادر هستند صداها را می شنوند و می آموزند و به خاطر می سپارند.
اما یاد گرفتن تنها کافی نیست بچه ها از دوسالگی تربیت پذیرند و در شش سالگی از درک مسایل عاطفی بیشتری بهره می برند.
اهمیت تربیت کودکی در زندگی افراد نقش پر رنگی دارد. این دوران می تواند در شکل گیری شخصیت افراد تاثیر بسزایی داشته باشد. تحقیقات نشان داده بیشتر افرادی که آینده موفقیت آمیزی داشتند؛ در دوران کودکی آموزش های خوبی دیده اند. خانواده اولین محیطی است که کودکان در آن حضور دارند. کودکان به شدت تحت تاثیر رفتار و گفتار خانواده قرار می گیرند. و حال ما چرا پیش دبستانی را پیش نیاز دبستان می دانیم را برایتان توضیح خواهیم داد. و به طور کوتا تفاوت این دو را برایتان توضیح خواهیم داد.باما همراه باشید
همین ابتدا باید بگویم که پیش دبستان از نظر محیط و نوع آموزش و البته قوانینش هم با دبستان خیلی متفاوت است.

ویژگی پیش دبستان برای کودکان

 • بچه ها در پیش دبستان از نظر جسمی بازی های دارند که باعث رشد و قوی شدن اندامشان می شود.
 • قانونی وجود ندارد در این باره که فقط راجع به موضوع مورد بحث حرف بزنند.
 • اکثرا مربی های پیش دبستان از نظر رعایت قوانین بر بچه ها سخت نمی گیرد. و با تکرار سعی بر این دارن که قانون محیط رو به بچه ها گوش زد کنند تا برایشان تفهیم شود.
 • بچه ها را مقید به تمرکز نمی کنند. بیشتر سعی می کنند با شعر و یا تن صدا بچه ها به سمت آموزش هدایت کنند.
 • پایه پیش دبستانی ها اهمیت دادن به رشد فیزیکی، اجتماعی و شناختی کودکان است و تمرکز بر این موارد دارند. ولی با نرمی و آرام آرام این کار صورت می گیرد.
 • در پیش دبستانی نسبت کودکان به مربی معولا ده به یک است.

ویژگی دبستان برای دانش آموزان

بچه ها باید یک زنگ مخصوص ورزش داشته باشند و توانمندی های جسمیشان تست می شود. و درصورت ضعیف بودن تمریناتی به آن ها علاوه بر تمرینات کلاس باید انجام دهند تا خود را با بچه های دیگر همگام شوند.
بچه ها در دبستان باید سر هر درس فقط درمورد آن درس گفتگو کنند و خارج شدن از بحث درس یک بی نظمی محسوب می شود.
درمورد قوانین و رعایت آن با بچه ها کمی جدی هستند و در صورت رعایت نکردن از توبیخ هم استفاده می شود تا بچه ها این را درک کنند که در یک جامعه باید از قوانین برای نظم و رعایت حقوق دیگران استفاده شود.
در دبستان باید بچه ها بتوانند کاملا تمرکز روی توضیحات معلم داشته باشند و برای حواس پرتی و یا بازی گوشی باید بازخواست شوند.
در دبستان اهمیت دادن به رشد فیزیکی، اجتماعی و شناختی کودکان بسیار جدی تر در نظر گرفته می شود و تمرکز بر این موارد به طور جدی پایه ریزی می شود و بچه ها را برای حرکت درست در جامعه تربیت می کنند.

پیش دبستانی

تفاوت و شباهت پیش دبستان با دبستان

خوب مشخصا تفاوت این دو در این است که پیش دبستان برای آشنایی و شروعی برای یاد گرفتن است درصورتی که در دبستان دیگر به صورت جدی باید آموزش دریافت کنند. در پیش دبستانی هدف اصلی آموزش مفاهیم و دروس اولیه و آماده سازی آن ها برای ورود به مدرسه است.
و در دبستان یادگیری و اجرای آن مد نظر است.
شباهت این دو هم آموزش و تست رشد فیزیکی، اجتماعی و شناختی کودکان برای ورود به جامعه است.

هزینه و شهریه پیش دبستانی در مدرسه

شهریه دوره پیش دبستانی با توجه به استان، منطقه، شهرستان یا محل سکونت فرد ممکن است با مکان های دیگر متفاوت باشد.
همچنین این هزینه بر اساس نوع و میزان فعالیت هر یک از نهادهای ارائه دهنده خدمات پیش دبستانی با یکدیگر متفاوت است. از دیگر متغیرهای تأثیرگذار روی هزینه این دوره می توان هزینه اجاره ملک، حق الزحمه عوامل، کیفیت آموزش ها و … اشاره کرد.
نرخ شهریه نهادهای مختلف هر ساله تغییر می کند؛ اما در حال حاضر شهریه مدارس پیش دبستانی دولتی بین ۱/۵ میلیون تا ۲ میلیون متغیر است.
در مدارس غیردولتی نیز دوره های پیش دبستانی در دو روش ثابت و فوق برنامه ارائه می شوند که به طور معمول شهریه سالیانه آن ها بین ۵ میلیون تا ۶ میلیون محاسبه می شود. مدارس هیئت امنایی شهریه ثابتی را برای دوره پیش دبستانی تعیین نمی کنند.
به همین دلیل نرخ پرداختی خانواده ها برای آموزش کودکانشان با توجه منطقه جغرافیایی محل زندگی آنان متغیر است.

هزینه و شهریه دبستان

طبق قانون وزارت آموزش و پرورش، دریافت هزینه ثبت نام کلاس اول ابتدایی ۱۴۰۱ غیرقانونی است و مدارس نباید هزینه ای را صرفا به عنوان هزینه ثبت نام از والدین دریافت کنند. در واقع، هزینه ثبت نام کلاس اول ابتدایی با شهریه مربوط به مدارس تفاوت دارد. هزینه ثبت نام، هزینه ای است که در ابتدای مراحل ثبت نام، صرفا برای ثبت نام دانش آموزان سنین ورود به اول ابتدایی می گیرند.
مدارس غیر انتفاعی، مبلغی با عنوان شهریه را در زمان ثبت نام مدارس از دانش آموزان دریافت می کنند که معمولا هزینه حقوق و مزایای معلمان، مدیر و کادر آموزشی، اجاره بها، هزینه خدمات آموزشی و فوق برنامه و غیره را در بر می گیرد. مبلغ مذکور با توجه به نوع خدمات ارائه شده و منطقه ای که مدرسه غیردولتی در آن واقع شده، متفاوت است.
اما شهریه مدارس غیرانتفاعی در سال تحصیلی 1401 - 1402 در هر استان دارای مبلغ حداقل و حداکثر است که از طریق برنامه سام قابل استعلام می باشد. شهریه ثابت مدارس غیردولتی حداقل 4 میلیون تومان و حداکثر 35 میلیون تومان است. شهریه ثابت بر اساس برنامه ها و فعالیت های آموزشی و پرورشی مدارس و ساختار فضا و تجهیزات و نیروی انسانی مشخص می شود.

پیش دبستانی برویم؟

چگونه می توان پیش دبستانی مناسب انتخاب کرد؟

سابقه پیش دبستانی

سابقه را از مادران و مربی های پیش دبستانی به راحتی با چندین پرسش و پاسخ به دست می آورید مثلا نظر والدین از سال های قبل و یا برخورد مربی ها با کودکان و یا رضایت کودکان و حس خوب آن ها را می توانید مد نظر بگیرید.

وضعیت و امکانات

سرگرمی و آموزش، ایمنی و امنیت لازم برای حضور کودکان، سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب
استفاده از ابزارهای آموزشی مناسب در پیش دبستان.

چگونه می توان دبستانی مناسب انتخاب کرد؟

 • جذابیت فضای مدرسه را در نظر بگیرید.
 • به امنیت توجه کنید استحکام و ضد زلزله بودن ساختمان مدرسه مهم است.
 • به سرمایش و گرمایش محیط توجه کنید.
 • استفاده از نیروی متخصص و دلسوز برای دانش آموزان مهم می باشد.
 • شیوه ارتباطی مدرسه با والدین را بررسی کنید.

آنچه که والدین باید در نظر بگیرند.

همه این مطالب و نگرش ها که در بالا ذکر شد قابل تغییر و شاید امکان حذفشان باشد ولی موضوعی که والدین را درگیر خود می کند رغبت کودکانشان به یادگیری است که آن ها را به چالش می کشد. صاحب نظران بر این باورند که باید برای پیمودن هر راهی هدف داشته باشید پس بیایید این اهداف را برای کودکانمان به صورت هدف های بلندمدت و کوتاه مدت ترسیم کنیم. تا فرزندمان مشتاق به پیمودن مسیر شود. و این مسیر برایش شیرین و هیجان انگیز باشد.

کلید واژه ها
نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

شروع مدرسه بعد از سه سال کرونایی

پست بعدی

معرفی فروشگاه سبزآبی لباس نوزاد و کودک

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.