بیماری چیست

بیماری حالتی است که در آن، سلامت طبیعی گیاه، جانور یا انسان بهم می خورد . هر بیماری نشانه هایی ( تغییرات بدنی ) دارد .

ممکن است بدن انسان مورد هجوم صدها بیماری قرار بگیرد . بیماری از انواع به نسبت بی خطر، مانند سرماخوردگی عادی و آسیب دیدگی پای ورزش کاران تا بیماری های مهلک، مانند حصبه و سرطان را شامل می شوند . 
جانوران و گیاهان نیز بیمار می شوند؛ سیب زمینی زنگ گیاهی و گربه به آنفلوانزا دچار می شود .

بیماری و سلامت

باکتری ها و ویروس ها :

آنفلوانزا، ایدز و کزاز از بیماری های عفونی هستند . این بیماری ها را جان داران میکروسکوپی به نام میکروب به وجود می آورند که به بدن حمله می کنند و در آن جا تکثیر می یابند .
کزاز به وسیله باکتری ( موجود زنده ) ، آنفلوانزا و ایدز از ویروس ( رشته های دی ان ای که در پوششی پروتئینی قرار گرفته اند )، به وجود می آیند .
ویروس ها از سلولهای بدن استفاده می کنند تا انواع مشابه خود را بسازد و از این راه در بدن انتشار یابد . ویروس های تولید شده، سلول ها را پاره می کنند و از آن خارج می شوند . سپس هر ویروس وارد یک سلول سالم می شود .
 بیماری های عفونی از راههای گوناگون، برای مثال از راه تنفس از فردی به فرد دیگرمنتقل می شود . انتشار ناگهانی یک بیماری عفونی، که افراد زیادی را مبتلا می کند، همه گیری ( اپیدمی ) نامیده می شود . با مایه کوبی ( واکسیناسیون ) می توان از بعضی بیماری ها عفونی پیشگیری کرد .در این روش میکروب ضعیف شده یا کشته شده ی بیماری با تزریق یا از راه دهان، به بدن شخص وارد می شود و او را برای مدت طولانی در برابر بیماری مقاوم می کند .
 برخی دیگر از بیماری ها، با استفاده از دارو، از جمله پادزی ها ( آنتی بیوتیک ها )، درمان می شوند .

واکسیناسیون

بیماری های غیرعفونی :

برخی از بیماری ها میکروبی نیستند؛ بلکه به دلیل بدی تغذیه به وجود می آیند . نمونه ای از آن، بیماری اسکوروی است که انسان در نتیجه ی کمبود ویتامین «ث» به آن دچار می شود .
برخی دیگر از بیماریها به سبب شیوه ی ناسالم زندگی به وجود می آیند، برای مثال،کشیدن سیگار و فشار روانی، باعث بروز بیماری های قلبی می شوند .
بعضی بیماری ها مانند هموفیلی به دلیل وجود ژن معیوب در خانواده پدید می آیند .

نشانه های بیماری :

نشانه های بیماری مانند تب و درد، به فردی که به بیماری دچار شده است، هشدار می دهند که مشکلی وجود دارد و باید برای پیدا کردن علت بیماری، به پزشک مراجعه کند . پزشک می توان با استفاده از پرتو ایکس و آزمایش های خون، نشانه های بیماری را تشخیص دهد .  

 بیماری و علائم آن
کلید واژه ها

بیماری

واکسیناسیون

سلامت

بهداشت

نویسنده:

مریم برزویی

پست قبلی

آثار و پیامدهای دوست ناباب

پست بعدی

مطهرات ، سایر پاک کننده ها

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.