برای تداوم تمرین و ورزش، به کودک خود کمک کنید

با انجام برنامه های آموزشی در منزل یا در مدرسه ، ورزش کردن کودک خود را بهبود بخشید و امکان خطر هنگام ورزش را کاهش دهید .

بر خلاف عقیده ی مردم ، ورزش موجب اختلال و تخریب غضروفهای رشد نمی شود و قد کودک را کوتاه نمی کند . تحقیقات نشان داده است که ورزش هیچگونه اثری در جلوگیری از رشد استخوانها ندارد .
در حقیقت تمرین و ورزش ، احساس نشاط و آرامش به کودک می دهد و کودک احساس می کند که قوی تر شده و اعتماد به نفس بیشتری به دست می آورد . ورزش کردن به این معنی نیست که کودک یا نوجوان وزنه بلند کند یا بدن سازی کند. این گونه اعمال ورزشی در کودکان کوچکتر از 18 سال توصیه نمی شود. نوجوانان و جوانان باید قوام و قدرت عضلات خود را بالا ببرند و زمانی که دوران بلوغ خود را گذرانید، می توانند توده ی عضلانی خود را افزایش دهند . برای کودکان و نوجوانان حرکات ورزشی معمولی مانند نشستن و برخاستن ، دویدن و ورزش هائی که در مدرسه انجام می گیرد توصیه می شود .

کمیته ورزش مجمع علمی کودکان آمریکا راهنمایی زیر را برای ورزش کودکان و نوجوانان توصیه کرده است :

  • کودکان در هنگام ورزش کردن باید به وسیله متخصصین ورزش نظارت و راهنمایی گردند .
  • کودکان و نوجوانان باید ورزش های خودشان را انجام دهند و از انجام ورزش های بزرگسالان خودداری نمایند .
  • کودکان و نوجوانان نباید اجسام سنگین بلند کنند، بلکه باید اعمال بسیار ساده ی ورزشی انجام دهند و آن را تکرار نمایند .
  • زمان ورزش کردن کودکان و نوجوانان باید توام با شادی و لذت باشد .
  • قبل از شروع تمرین و ورزش، باید از کودک و نوجوان معاینه ی کامل پزشکی به عمل آید و در صورتی که از نظر جسمی مشکلی ندارد، ورزش کند .

 برای تداوم تمرین و ورزش، به کودک خود کمک کنید

خوردن مایعات هنگام تمرین و ورزش :

نوشیدن مایعات در هنگام تمرین و ورزش، مانند خوردن غذا مهم است، زیرا کودکان نسبت به حرکات بدنی حساس هستند و زود آب بدن خود را از دست می دهند و قادر نخواهند بود .

چرا خوردن مایعات در هنگام ورزش، برای کودکان مهم است :

  • کودکان و نوجوانان کمتر از بزرگسالان عرق می کنند ( عرق کردن موجب می شود درجه حرارت بدن بالا نرود ) و در نتیجه درجه حرارت بدن آنها زودتر بالا می رود .
  • کودکان نمی توانند در برابر حرارت محیط مانند بزرگسالان مقاومت کنند .
  • سطح بدن کودکان نسبت به وزن در مقایسه با بزرگسالان بیشتر است .
  • کودکان و نوجوانان اغلب تشخیص نمی دهند که دچار کمبود آب بدن شده اند . زمانی که کودک احساس تشنگی کند، مقدار زیادی آب بدن خود را از دست داده و دچار کم آبی بدن شده است .

 

هنگام تمرین و ورزش چه مایعاتی برای کودکان و نوجوان مناسب است ؟

آب ساده بهترین مایع برای کودکان و نوجوانانی است که کمتر از 90 دقیقه ورزش می کنند. برای جلوگیری از کم شدن آب بدن، آب ساده توصیه می شود.

هنگام تمرین و ورزش چه مایعاتی برای کودکان و نوجوان مناسب است ؟

در هنگام ورزش کردن، کودکان را تشویق کنید که آب ساده بخورند، ولی اگر نمی خورند می توانید آب میوه ی رقیق ( یک قسمت آب میوه و دو قسمت آب ساده ) به آنها ارائه نمائید. اگر کودک بیش از 90 دقیقه ورزش می کند، نیاز به مایعاتی دارد که حاوی مواد قندی به میزان 4 تا 6 گرم قند در هر 100 میلی لیتر باشد .

آیا کودکان فعال و ورزشکار به ویتامین های اضافی نیاز دارند ؟

بدن کودکان فعال و ورزشکار در مقایسه با کودکان غیر فعال به ویتامین ها و املاح بیشتری نیاز دارند، مخصوصا ویتامین ها گروه B و C وE زیرا برای از بین بردن مواد مضر ( فری رادیکال ) که در نتیجه ورزش در بدن تولید می شود به این ویتامین ها نیاز است . همچنین مقداری آهن برای تولید خون لازم است. اگر کودک فعال و ورزشکار پروتئین و کالری کافی بخورد خود به خود ویتامین های مورد نیاز بدن به او می رسد .

کلید واژه ها

ورزش

کودک

نوجوان

خانواده

تغذیه

نویسنده:

مریم برزویی

پست قبلی

چطوری باهوش تر بشم !؟

پست بعدی

آموزش پاورپوینت 2013 - جلسه سیزدهم

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.