موفقیت تحصیلی در گرو تعامل مثبت معلم با دانش آموز

محققان به این نتیجه رسیده اند که رفتار مثبت معلم با دانش آموز ، نقش بسیار پررنگی در موفقیت تحصیلی او دارد و این تعامل مثبت اثر گذاری بیشتری نسبت به امکانات آموزشی و وسائل و کتب کمک درسی دارد. آنان به این نتیجه رسیده اند ، حتی اندازه کلاس ها و تعداد دانش آموزان یک کلاس نیز در یادگیری دانش آموز بسیار موثر است.

شاهد این گفته کارشناسان دوران کودکی خودمان است. خاطرات دوران دانش آموزی خودمان را مرور کنیم تا به خوبی درک کنیم هر جایی که خاطره ای خوبی از آن دوران داشته ایم ، ناشی از احساسی شیرین و دلپذیر از نگاهی مهربان و صدایی آرام و باوقار در پس آن وجود دارد. 

معلم های دلسوز و مهربانی که با نهایت عشق و علاقه و اشتیاق ما را پای میز و نیمکت نشانده و درسی از عشق به ما آموخته اند ، تفاوتی هم نداشت که این درس فارسی و علوم بوده باشد خواه فیزیک و حسابان.

تعامل مثبت معلم و دانش آموزان

بدون شک محبت و همدلی معلم ها تنها روی احساس تعلق و علاقه متقابل دانش آموزان موثر نیست بلکه تحقیقات نشان می دهد احساس مثبت و خوشرویی معلم تاثیر مستقیمی بر موفقیت تحصیلی دانش آموزان نیز دارد. پژوهش های گسترده ای در این زمنیه انجام شده و هر یک از آنها بُعدی از ابعاد این همدلی و اشتیاق را در کلام و رفتار معلم ها نشان می دهد رفتار مثبت و سازنده معلم به مراتب نقش مهم تری در موفقیت تحصیلی دانش آموزان ایفا می کند و حتی بیش از امکانات آموزشی و کمک درسی و حتی اندازه کلاس و تعداد شاگردان روی یادگیری دانش آموزان موثر است.
این نتایج به خوبی بیان می کند که تاثیر منش و روش معلم ها بر ذهن و قلب دانش آموزان تا چه میزان مهم و حیاتی است و حتی می تواند برایمان روشن کند که چرا حتی در خاطرات دورمان، می توانیم نمونه هایی را پیدا کنیم که علیرغم کمبود امکانات آموزشی یا زندگی در نقطه ای محروم، در درس ها موفق بوده ایم و یا بالعکس با وجود برخورداری از امکانات تحصیلی مناسب، یادگیری و موفقیت لازم را به دست نیاورده ایم.
همچنین نتایج پژوهش ها نشان می دهد به خصوص نقش معلم در برخورد مثبت و سازنده با دانش آموزان پایه های اول تا سوم ابتدایی در شکل گیری اعتماد به نفس، باور به توانایی و حتی تعیین اهداف زندگی در کودکان موثر است. به عبارت دیگر تعامل مثبت با معلم در سالهای اول دبستان بیش از هر عامل دیگری بر موفقیت تحصیلی دانش آموزان موثر است. حتی نتایج این تحقیق پا را فراتر می گذارد و مدعی می شود که اثر رابطه مثبت با معلم حتی در برخورد با بدرفتاری همکلاسی ها نیز موثر است و دانش آموزانی که از ارتباط بهتر و نزدیک تری با معلم برخوردار هستند بهتر می توانند با فشار روحی ناشی از بدرفتاری سایر همکلاسی ها یا حتی انزوا و تنهایی بین همسالان خود کنار بیایند.

تعامل مثبت معلم و دانش آموزان
سوالی که باقی می ماند این است که آیا نقش معلم در مقاطع تحصیلی بالاتر نیز به اندازه سالهای اول دوره دبستان مهم است؟ یعنی زمانی که عوامل دیگری همچون پیچیدگی دروس، روابط با همسالان و سایر عوامل دیگر نقش مهم تر و بارزتری را در میزان یادگیری و موفقیت تحصیلی دانش آموزان ایفا می کند؟ اما نتایج این پژوهش  ها نشان می دهد که حتی در مقاطع هفتم تا نهم تحصیل یعنی در دوران اول دبیرستان نیز اثر رفتار و تعامل مثبت معلم ها بر روی دانش آموزان همچنان مهم و پایدار است و با وجود تمام عوامل موثر دیگر، همچنان معلم ها نقش تعیین کننده ای را در میزان علاقه دانش آموزان به تحصیل و مدرسه بر عهده دارند.

بنابراین به عنوان یک معلم فارغ از امکانات آموزشی که در مدرسه فراهم باشد یا نباشد و فارغ از کمبودها، بهترین کاری که می توانیم برای دانش آموزان و آینده سازان این آب و خاک انجام دهیم این است که لبخند گرم خود را از آنها دریغ نکنیم؛ به آنها گوش بدهیم و دوستشان داشته باشیم.

کلید واژه ها

تحصیلی

دانش آموز

معلم

مدرسه

موفقیت

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

مهارت حل مسئله در کودکان

پست بعدی

معرفی کتاب تاثیر مدارس دخترانه در توسعه اجتماعی زنان در ایران

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.