6 مشکل ناشی از عملکرد نادرست روده ها

مشکلات روده ها صرفا به اسهال و استفراغ محدود نمی شود. بدون اینکه مطلع باشیم روده های ما تکمیل کننده عملکردهای چندگانه ای هستند که در عملکرد خوب بدن ما تاثیر دارند. 

در اینجا 6 مشکل ناشی از عملکرد نادرست روده ها را بیان می کنیم.
ما به کمک روده ها، مواد مغذی غذاهای مصرفی مانند املاح، ویتامین ها و آب را جذب می کنیم. علاوه بر این روده ها نقش مهمی در سلامت دستگاه ایمنی بدن دارند. فلور میکروبی روده ها برای سلامتی ضروری است، چون به بدن کمک می کند تا در برابر میکروب های زیادی مقابله کند. 
احتمالا نمی دانید که شکنندگی استخوان ها نیز می تواند ناشی از مشکلات روده باشد. البته موارد دیگری نیز هستند که مربوط به مشکلات روده می شوند. بنابراین لازم است که سلامت روده ها را از نظر دور نکنید و اختلالات آن را جدی بگیرید.

شکنندگی استخوان ها

شکستن سریع و آسان هر استخوانی می تواند نشان دهنده پوکی استخوان شدید باشد که بویژه در خانم ها بسیار رایج است. توجه کنید که شکنندگی استخوان ها می تواند ناشی از حالت اسیدی معده باشد که مانع از جذب درست مواد معدنی مهم مانند کلسیم و منیزیم از طریق روده ها می شود. 
ویتامین K نیز که توسط روده ها تولید می شود، می تواند در این مسئله نقش داشته باشد. اگر این عضو بدن به محل تجمع سموم تبدیل شود و به درستی کار نکند، بدن ما نمی تواند ویتامین K مورد نیاز برای سلامت و استحکام استخوان ها را جذب کند.

دچار شدن به استرس و اضطراب

در شرایطی که فلور طبیعی روده ها دچار اختلال شود، وضعیت روحی نیز به سرعت تحت تاثیر قرار گرفته و فرد احساس اضطراب می کند. جالب است بدانید که یک عصب طولانی روده ها و مغز را به هم ربط می دهد و سیگنال هایی در این دو جهت در جریان است. اگر چربی های اشباع زیادی مصرف کنید، فلور روده تحت تاثیر قرار گرفته و شروع به ارسال علائم احساسی مبهم می نماید. 
برای پیشگیری از بروز این مشکل باید تغییراتی در نوع تغذیه تان بدهید. باید میوه و سبزیجات تازه بیشتری مصرف کنید. نوشیدن آب زیاد و مصرف کفیر در مراقبت از سلامت روده ها و فلور طبیعی آن تاثیر زیادی دارد.

خارش پوست

یکی از عجیب ترین علائم اختلال در عملکرد روده ها، خارش پوست است. اگر روده ها دچار مشکلی شده باشند، ذرات هضم نشده مواد غذایی به طور مستقیم وارد جریان خون می شوند. به این ترتیب بدن آکنده از سموم شده و دستگاه ایمنی به شیوه متفاوتی وارد عمل می شود. این تغییرات نیز باعث ایجاد خارش، التهاب و تورم در بدن می شود. اگر پوست تان بدون دلیل موجهی چنین واکنش هایی نشان می دهد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

ناخن های شکننده

داشتن ناخن های سست و شکننده نشان می دهد بدن ما نمی تواند به درستی مواد مغذی موجود در مواد غذایی را جذب کند. در واقع باید به جای اینکه بگوییم « ما همان چیزی می شویم که می خوریم» باید بگوییم «ما همان چیزی می شویم که روده هایمان جذب می کند». اگر روده های ما سالم نباشد و فلور میکروبی آن دچار اختلال شود، نمی توانیم به درستی مواد غذایی را تجزیه و ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آنها را جذب کنیم.

شکم ورم کرده

آیا زمانی که به شکم تان نگاه می کنید، کمی بزرگ تر و ورم کرده به نظر می آید؟ توجه نمایید که این مسئله همیشه در اثر افزایش چربی شکم نیست، بلکه مربوط به گاز نیز می شود که نشان می دهد روده های ما به درستی به وظایف خود عمل نکرده اند. 
مشکل الزاما در این نیست که مواد غذایی مصرفی مان به طور طبیعی نفاخ بوده اند. در این مواقع باید نسبت به وجود آلرژی غذایی نیز حساس باشید. یادتان باشد که مواد لبنی اغلب خطرناک ترین ایجاد کننده های آلرژی غذایی هستند. اگر بعد از مصرف شیر یا پنیر احساس ناخوشایندی در شکم تان می شود، حتما به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید.

مدفوع سفید

مدفوع سفید مسئله ای است که نباید نادیده گرفته شود. اگر مشاهده می کنید که رنگ مدفوع تان تغییر کرده و سفید شده است، بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید. مدفوع سفید معمولا زمانی بروز می کند که پای مشکل سندرم روده تحریک پذیر در میان باشد. در این صورت فرد دچار اسهال نیز می شود. به خطر افتادن فلور باکتریایی روده و التهاب آن نیز می تواند باعث بروز مدفوع سفیدرنگ شود. اگرچه این مشکل می تواند در اثر مشکلات کبدی جدی نیز ایجاد شود که نیاز به درمان های خاص دارد.

نتیجه گیری

تمام علائمی که اشاره شد بسیار واضح بوده و اکثر ما آنها را به مشکلات دیگر ربط می دهیم. البته ممکن است هر کدام از این علائم به مشکلات دیگر نیز مربوط باشند. مهم این است که با مشاهده چنین علائمی با یک متخصص مشورت کنید.

کلید واژه ها

تغذیه

رژیم غذایی

بهداشت

ویتامین

روانشناسی

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

6-مشکل-ناشی-از-عملکرد-نادرست-روده-ها
پست قبلی

کاروانسرای در مسیر جاده ابریشم

پست بعدی

راه کارهای مناسب جهت مقابله با عوامل حواس پرتی

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.