آب گرم و سرد به یک اندازه دست را تمیز می‌کنند

در پژوهشی، که نتیجه آن در نشریه "حفاظت از مواد غذایی" منتشر شده، بیست نفر شرکت داشتند و مشخص شد که میزان میکروب زدایی از دست با استفاده از آب در دمای ١٥ درجه سانتیگراد مانند استفاده از آب با دمای ٣٨ درجه است.

تاثیر اصلی این پژوهش این است که رستوران ها دیگر ملزم نیستند برای شستن دست، آب گرم در اختیار مشتریان بگذارند و این به معنی کاهش هزینه گرم کردن آب است.
در انجام این پژوهش، گروهی از پژوهشگران در دانشگاه "راتگرز"(Rutgers) در صدد برآمدند در مورد این باور عمومی که آب ولرم یا گرم فایده بیشتری در نظافت دارد تحقیق کنند. توصیه سازمان های بهداشتی آمریکا نیز کمابیش با این باور همسو بوده است.
از بیست نفر داوطلب خواسته شد هر کدام دست هایشان را بیست بار با آب در دماهای ١٥، ٢٦ و ٣٨ درجه سانتیگراد همراه با مقادیر متفاوت صابون - از نیم تا ٢ میلی متر - بشویند. پیش از هر بار شستشو، دست های این افراد به میکروب های غیرمضر آغشته می شد.
نتیجه تحقیقات نشان داد که میزان از میان رفتن میکروب ها با تغییر در دمای آب و میزان صابون مورد استفاده ارتباطی ندارد.
سرپرست این برنامه تحقیقاتی گفته است که وقتی مردم دست خودشان را با آب گرم می شویند احساس بهتری دارند اما از نظر میکروب-زدایی، دمای آبی که مورد استفاده قرار می دهند عملا بی تاثیر است.
البته پژوهشگرانی که این تحقیق را انجام داده اند می پذیرند که این تحقیق فاقد دامنه و عمق کافی بوده و برای یافتن بهترین راه زدودن باکتری های مضر از دست، به بررسی بیشتری نیاز است.
سازمان بیمه درمانی انگلیس به مردم توصیه می کند که دست خود را با آب سرد یا گرم، هر کدام که ترجیح می دهند، بشویند اما تاکید دارد که باید مقدار کافی صابون به کار ببرند و زمان شستن دست هم حداقل بیست ثانیه باشد.
همچنین مالیدن دست ها به نحوی که تمامی سطح آنها شسته شود مهم است.

کلید واژه ها

سلامت

بهداشت فردی

اخبار

بهتر است بدانیم

منبع

بی بی سی

نویسنده:

هادی سلیمانی راد

آب-گرم-و-سرد-به-یک-اندازه-دست-را-تمیز-می‌کنند
پست قبلی

برای موفقیت و سربلندی فرزند خود به هر دری نزنید !

پست بعدی

حضور آموزش و پرورش در نمايشگاه بين المللی قرآن با 15 غرفه

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.