دریاچه اوان تابلوی نقاشی طبیعی در الموت قزوین

قزوین با پیشینه تاریخی پر قدمت خود فقط به عنوان شهری فرهنگی – تاریخی شناخته نمی شود بلکه طبیعت بکر قزوین به مانند بناهای تاریخی خود هر بیننده ای را شگفت زده می کند. 

در فاصله یک ساعتی قلعه معروف الموت با داستان های تاریخی منحصربه فرد خود ، دریاچه ی اوان پهنه گسترده و در هر چهار فصل طبیعت دوستان زیادی را جذب خود می کند.
به واقع هر مسافری که به دیدن این دریاچه می نشیند از این نقاشی طبیعی زنده شگفت زده می شود.   
همیشه در سفرها بازدید و لذت از مقصد، هدف هر گردشگری ست اما در مورد دریاچه اوان باید گفت مسیر دسترسی آن یکی از فراموش نشدنی ترین جاده های ایران است. جاده قزوین-الموت جاده ای پرپیچ و خم و کوهستانی با مناظر دیدنی و تماشایی ست که خود نوید مقصد فوق العاده تر را می دهد. پس از طی ۳ الی ۴ ساعت این جاده زیبا و احتمالا توقف های کوتاه برای تماشا مناظر جاده نهایتاً به مقصد می رسید.

تفریحات اوان

اوان که به معنای محل گرد آمدن آب است، دریاچه ای در فاصله ی ۷۵ کیلومتری قزوین و درارتفاع ۱۸۱۵ متری از سطح دریا و در منطقه کوهستانی قرار دارد. به دلیل امکانات برپایی کمپ، دریاچه ۴ فصل سال میزبان گردشگران و طبیعت دوستان است.

شکل گیری دریاچه اوان

در مورد دلیل به وجود آمدن این دریاچه دو نظریه وجود دارد یکی اینکه اوان قسمتی از آبی ست که از دریاچه بزرگ خزر برجا مانده و این نظریه از آنجا ناشی شده که نام کاسپین  با  قزوین نیز از یک ریشه  است. نظریه دیگر اینکه این دریاچه از لغزشی که در زمین حدود ۵۰ سال پیش اتفاق افتاد به وجود آمده است. اما به هر حال هر آنچه که دلیل ایجاد اوان باشد این دریاچه امروزه محلی مناسب برای گردش و طبیعت گردی ست.

تفریحات اوان

اما تماشایی این دریاچه تنها دلیل سفر به اوان نیست و می توان از تفریحات دیگری در محدود دریاچه لذت برد.

۱-قایق سواری

اگر در فصل بهار و تابستان به اوان سفر می کنید حتما تجربه قایق سواری برروی زیبا ترین دریاچه ایران را از دست ندهید. در این فصول در اطراف دریاچه قایق های پدالی کرایه داده می شود تا  برروی دریاچه خاطرات خوش را به هم بزنید.

۲-کمپینگ

دوستداران کمپینگ باتوجه به طبیعت زیبا و امکانات رفاهی نسبی نظیر محوطه مناسب درنظر گرفته شده و همچنین سرویس های بهداشتی می توانند شب را در چادر سر کنند تا لذت تماشایی منظر صبحگاهی را مخصوصاً از فراز کوه های اطراف از دست ندهند.

​3-کوهنوردی

همانگونه که گفته شد اوان در منطقه کوهستانی واقع شده و بنابراین دوستداران کوه و کوهنوردی می توانند ساعتی را از کوه بالا روند تا به چشم انداز زیبا منطقه مشرف و از تماشایی آن لذت ببرند.

تفریحات اوان

​4-پرنده نگری

باتوجه به گونه های متنوع پرندگان در دریاچه اوان پرنده نگری از دیگر تفریحات بی نظیری این سفر فراموش نشدنی ست. اگر در فصل پاییز و همزمان با کوچ پرندگان به آنجا سفر نمایید می توانید به تماشایی پرندگان مهاجر نظیر قو، غاز و مرغابی بنشینید و  البته جغد ، کبک ، فخته، دارکوب ، سبزقبا از پرندگان بومی اوان هستند.
اگر پرندگان تنها حیوانات دریاچه نیستند و در اطراف آن بز، پلنگ، خرس قهوه ای ، روباه ، سیاه گوش (گربه وحشی ایرانی) دیده شده اند و در دریاچه ماهیانی نظیر قزل آلای رنگین، کپور و اردک ماهی زندگی می کنند.
دریاچه اوان در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۸۹ به عنوان اثر طبیعی ملی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

کلید واژه ها

کجا بریم

اردو

مسافرت

قزوین

منبع

iranmarcopolo

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

چگونه دانش آموزان را به دانشمندان آینده تبدیل کنیم ؟

پست بعدی

کودکان امروزی کار با اپ‌ها رازودتر از بستن بند کفش یاد می‌گیرند

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.