آخرین کلام، اولین امام

سلام بر غدیر سلام بر غدیر جاوید كه دین الهی جز با او جاویدان نیست و رسالت پیامبر جز ابلاغ آن تمام و كامل شده نیست.

1- یا امیر المؤمنین یا ذالکرم    یا امام المتقین یا ذالنعم
اننا جئناک فی حاجاتنا     لا تحیبنا و ها نعم
علی یا علی، علی یا علی، علی یا علی
سلام بر غدیر سلام بر غدیر جاوید که دین الهی جز با او جاویدان نیست و رسالت پیامبر جز ابلاغ آن تمام و کامل شده نیست. سلام بر اوج همه خوبیها و نقطه کمال همه رسالتها و پایان همه نعمتها
 2- در آینه غدیر از یک سو خدای مهربان را می بینم با همه لطف و رحمت و کرامتش که انسان را بدون راهنما و راهبر و امیر نمی خواهد و از یک سو خود را می بینم که چگونه و چه اندازه با آن برگزیده حق پیوند داریم و به دنبال او روانیم این است که غدیر از یک سو یاد آور نعمت بزرگ پروردگار مهربان است که باید سپاسگذار هماره او باشیم و از سوی دیگر نشانگر صدق راهیان و پیروان امامت تا بنگرند چه میزان رفتار و منش خود را غدیری کرده اند و بر آرمانها ی آن پای می فشرند.
3- به شکرانه این نعمت بزرگ لحظه های خود را به سپاس الهی معطر می کنیم و می خوانیم الحمدا... الذی جعلنا مع المتمسکین به ولایة امیر المؤمنین و اولادهم معصومین خدای را سپاس که ما را از متمسکین به ولایت امیر مؤمنان و فرزندان معصومش قرار داد و ما بر این تمسک افتخار می کنیم و مباهات تا لحظه ای که جان در بدن داریم و هستیم و باز می خوانیم الحمدالله الذی هدانا لهذا و ماکنا لفهتدی لو لا ان هدانا الله.
4- عید غدیر عید پیوند و الفت و برادری است میان مؤمنان و باور مندان و ولایت مداران این است که عهد اخوت از مهم ترین وظایف این روز است تا روابط میان غدیریان مستحکم تر شود و بنیان دوستی و برادری استوارتر پس در چشمه سار غدیر کدورت ها و جدایی ها را بشوییم و رشته های محبت و الفت و برادری مستحکم تر نماییم باشد تا غدیری راستین محسوب شویم.
5- شیطان رجیم که سوگند یاد کرده است هماره در کار گمراهی انسان باشد از غدیر هراسناک ، اندوهگین و خشمناک است از حضرت امام باقر (ع) نقل شده است که ابلیس چهار مرتبه فریاد و ندبه سر داده است نخست روزی که مورد لعن خداوند قرار گرفت و دوم روزی که آسمان ها بر زمین فرستاده شد و سوم روزی که پیامبر اکرم مبعوث شدند و سرانجام روز غدیر خم که امیر المؤمنین (ع) به امامت منصوب گردیدند.
6-  همه پیام غدیر در این جمله کوتاه خلاصه شده است که من کنت مولاه فهذا علیٌ مولا هر که من مولای اویم علی مولای اوست یعنی هر کس ولایت مرا گردن می نهد باید بر ولایت علی (ع) نیز گردن بگذارد هر که به دنبال رسالت است باید امامت را دنبال کند هر که محمدی است لاجرم علوی باشد و گرنه محمدی نیست.
7- دعای پیامبر بر علی است و یارانش بر علی است و دوستانش و نفرین پیامبر بر دشمنان علی و دست کشندگان از یاری او که فرمود اللهم و ال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذل و فرشتگان آن روز با پیامبر خواندند این فرازهای نورانی را و هماره می خواندند تا صبح رستاخیز و ما نیز با آنان همصدا می شویم که اللهم و ال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذل و از سویدای دل آرزو می کنیم در صف دوستانش باشیم با گفتار و رفتارمان تا زنده هستیم و جان در بدن داریم.
8- بیعت، وظیفه ای غدیری است باید پای در پیش بگذاریم و با امام خود دست بیعت بدهیم. چنان که غدیریان دستان مولایشان را به نشانه وفاداری فشردند و پیمان گذاشتند هر روز پیمان بیعت ما با فرزند امیر مؤمنان حضرت مهدی صاحب عصر و زمان است که هر روز در دعای صحبگاهان یعنی دعای عهد با او پیمان می بندیم که در راهش باشیم و در راه او تلاش و جانفشانی کنیم پیمانی راستین و استوار. تا نشان دهیم امروز نیز غدیری است که فرزند علی مهدی در آن امام بر حق است و پیروان او پیروان علی سلام الله علیه.
9- غدیر وظیفه سنگین دیگری را نیز بر دوش غدیریان می گذارد پیامبر اکرم (ص) فرمودند باید این پیام را حاضران به غایبان و پدران به فرزندان برسانند نسل به نسل و زمان به زمان تا هیچ کس را بهانه ای نباشد که من از غدیر بی خبر و بی اطلاعم این است که همگان وظیفه مندیم تا دریچه هر دلی را و پنجره هر اندیشه ای را به گلستان زیبا و خوشبوی غدیر بگشاییم تا در سایه این هدایت همگان به راه تابناک الهی رهنمون شوند و از در افتادن در گمراهی ها نجات یابند و اینک برای عرض ارادت به آستان مقدس آن یگانه امیر  زیارتی که سید بن طاووس در مصباح الزائر نقل کرده است می خوانیم بسم الله الرحمن الرحیم سلام الله و سلام ملائکة المرسلین.
10- بیشترین تأکید در خطابه غدیر بر تداوم امامت تا ظهور مهدی آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین است که چندین بار و به عبارات گوناگون در آن منشور جاوید تکرار شده است در فرازی از آن آمده اوست غالب و پیروز بر ادیان انتقام گیرنده از ستمگران، گشاینده دژها، پیروز بر مشرکان، منتقم خون شهیدان، یاور خون الهی، وارث علم نبوی، حجت باقی خداوند و ولی او در زمین، او مهدی است که حق خداوند و هر حقی که برای ماست خواهد گرفت نور الهی در من و سپس در علی و سپس در نسل او تا مهدی قائم قرار داده شده است . خداوند همه سرزمین ها را در اختیار او قرار خواهد داد آری خلاصه غدیر و پیام آن امروز سر سپردن به آستان قدسی حضرت مهدی عج است و عرض دوستی و خدمت گذاری به درگاه پر جلالش و راه سپردن در مسیرش و تبعیت از رسالت و پیامش و درآمدن در زمره یاران و یاورانش .از لحظه های خود دقیقه ای را بدون یادش خالی نگذاریم و لمحه ای دست خود را از دستانش جدا نکنیم که روح غدیر ، اوست و مولای غدیر ما امروز مهدی (ع). اللهم عجل فرج و سهل مخرجه و اجعلنا من امثالهم و اعوانه.

کلید واژه ها

مناسبتها

مذهبی

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

آیا حافظه تان مثل قبل نیست؟ این کار را انجام دهید

پست بعدی

روش صحیح عذرخواهی کردن

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.