سالم ترین غذا ها برای کودکان در ایام مدرسه

خوردن غذا های سالم برای بزرگسالان مهم است، اما پیدا کردن غذا های سالم و خوشمزه برای رشد و نمو کودکان امری حیاتی است. 

درست کردن برنامه غذایی سالم و دلچسب برای کودک میتواند بسیار دشوار باشد، چون کودکان درباره آنچه میخورند حساس و انتخاب گر هستند. با این حال نیاز های تغذیه ای مشخصی هستند که باید برآورده شوند بنابراین شناخت فواید بالقوه غذا ها برای کودکان اهمیت بالایی دارد.
اگر برنامه ای سرشار از غذا های سالم برای کودک مهیا کنید میتوانید با استفاده از آن عادات سالم غذایی را برای کودک پایه ریزی کنید، رشد صحیحش را تضمین نمایید، قدرت شناختی اش را بالا ببرید، سالم نگهشان دارید و خطر ابتلا به بیماریهای مزمن را در آن ها کاهش دهید.

عادات سالم غذایی

بهترین قسمت غذای سالم دادن به کودک این است که استانداردی قوی برای سلامت تغذیه ای آینده اش ایجاد میکنید. وقتی کودکتان از همان ابتدا به تغذیه صحیح عادت داده شود در آینده که بزرگ و مستقل شد خود نیز میتواند انتخاب های صحیحی داشته باشد و در مقابل وسوسه غذا های ناسالم مقاومت کند. متخصصان بر این باورند یکی از مشکلات بزرگسالانی که ناسالم غذا میخورند این است که هرگز در گذشته به آن ها روش صحیح سالم غذا خوردن آموزش داده نشده است.

رشد قدرت شناختی

در سال های ابتدایی زندگی رشد شناختی پیوسته اتفاق میافتد و میتوانند با بالا رفتن سن عملکرد های مغزی بسیاری را پایه ریزی کنند. عناصر مشخصی از برنامه غذایی، مانند مواد معدنی و اسید چرب های کلیدی، میتوانند رشد شناختی را پیش ببرند و از خلل در مهارت های حرکتی و ناتوانیهای یادگیری پیشگیری کنند.

تقویت سیستم ایمنی

میوه ها و سبزیجات برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مهم هستند، مخصوصا زمانی که کودکان سن کمی دارند. با رشد سیستم ایمنی بدنشان و آشنایی با پاتوژن های مختلف و مواد خارجی در بدن، یک برنامه سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین میتواند آن ها را از عفونت ها در امان نگه دارد.

پیشگیری از بیماریهای مزمن

یک برنامه غذایی سالم و متعادل برای کودکان میتواند از قرار گرفتنشان در معرض بیماریهایی مانند دیابت پیشگیری کند. دیابت بیشتر در افرادی دیده میشود که هرگز به عنوان کودک عادات غذایی سالم در آن ها رشد نکرده است. غذا های سرشار از قند و فرآوری شده میتوانند خطر ابتلا به بیماریهای مزمن و عفونت ها را تا حدود زیادی افزایش دهند. این اتفاق حتی میتواند در همان سال های ابتدایی زندگی نیز رخ دهد بنابراین پایه گذاری استاندارد های تغذیه صحیح از همان ابتدا بسیار مهم است.

بهبود فرآیند رشد

دریافت کافی پروتئین، چربی و کربوهیدرات ها برای ادامه رشد سالم بسیار اهمیت دارد. اگر میخواهید کودکتان رشدی قوی داشته باشد باید به او غذا هایی بدهید که از رشد عضلانی تا رشد استخوانی را مورد پوشش قرار دهد. سال های ابتدایی برای رشد بلند مدت، اندازه و سلامت کودک بسیار ضروری است.
برخی از بهترین غذا های سالم برای کودکان عبارتند از: پاستا سبوس دار، تخم مرغ، توت ها، آجیل ها و ماست.

تخم مرغ

تخم مرغ منبع بسیار خوبی از پروتئین و ویتامین های بسیار زیادی از جمله ویتامین A. و D. است، بنابراین یک غذای سالم برای کودک به حساب میآید. با وجود اینکه بیش از حد تخم مرغ خوردن میتواند باعث افزایش کلسترول شود، استفاده متعادل از آن به لطف آمینو اسید های ضروری میتواند به رشد قوی کودک کمک کند.

توت ها

دادن توت های شیرین و خوشمزه به کودک نمیتواند کار زیاد دشواری باشد. توت ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودک بسیار مفید هستند و میتوانند التهاب را در سنین پایین کاملا از بین ببرند. طعم خوب این میوه باعث میشود کمتر کودکی به آن نه بگوید و شما نیز مطمئن خواهید شد فرزندتان به صورت روزانه فیبر خوراکی و دیگر ویتامین ها را دریافت میکند. برای مثال میتوانید توت ها را در ماست بریزید و به کودک بدهید.

آجیل ها

این ها میان وعده هایی بسیار ساده هستند که کودک با خوردنشان به خوبی سیر میشود و به دنبال میان وعده های شیرین و ناسالم نمیرود. توصیه میشود آجیل های خام را به آجیل های بو داده شده و نمکی ترجیح دهید، چون میتوانند خواص بیشتری برای بدن داشته باشند. اگر میخواهید عادت غذایی مفید در کودکتان ایجاد کنید او را به خوردن روزانه آجیل ها عادت دهید.

ماست

این غذای سرشار از پروبیوتیک برای بهینه سازی گوارش بسیار عالی است و میتواند به متعادل سازی محیط باکتریایی در معده کمک کند. ماست میتواند به التیام ناراحتی معده در کودکانی که معده ای حساس دارند کمک کند و این اطمینان را حاصل کند که مواد غذایی دریافتی را به خوبی جذب میکنند.

پاستا سبوس دار

پاستا معمولی مواد مغذی بسیار کمی را مهیا میکند، اما شایع ترین پاستایی است که میتوانید در فروشگاه ها پیدا کنید. نوع پاستای مورد استفاده خود را به پاستای سبوس دار و کامل تغییر دهید تا کودکتان بفهمد کربوهیدرات های سالم دیگری نیز وجود دارد.

پیتزا های سالم

کودکان عاشق پیتزا هستند و شما میتوانید با کمی تغییر در دستور پخت از سبزیجات تازه بیشتر و گوشت های فرآوری شده کمتر استفاده کنید. نان پیتزا میتواند به خمیری سبوس دار تغییر کند. والدین باهوش میتوانند غذا های مورد علاقه کودک را به غذایی سالم و مفید تغییر دهند.

اسموتی میوه

شریک کردن کودک در آماده سازی غذایی که میخورد نیز میتواند به والدین کمک کند. برای نمونه تهیه اسموتی میوه کاری ساده است و میتوانید فرزندتان را در آن شریک کنید. از او بخواهید خود میوه هایی که برای اسموتی استفاده میشود را انتخاب کند.

سالمون

ماهی دادن به کودکان همیشه کار آسانی نیست، اما پروتئین و امگا ۳ بالا موجود در سالمون آن را تبدیل به غذایی بسیار مهم برای رشد کودک میکند. میتوانید سالمون را در قالب سالاد و ساندویچ به کودکتان بدهید، چون این روش از اینکه یک تکه ماهی را مستقیم جلوی او بگذارید بیشتر جواب میدهد.

نکاتی برای والدین

به عنوان پدر و مادر سعی کنید یک برنامه غذایی سالم را برای کودکتان طراحی کنید، میتوانید انتخاب های وعده غذایی را محدود کنید، از خرید شیرینیها پرهیز کنید، زمان تماشای تلویزیون را محدود کنید، خودتان الگو های خوبی باشید، غذا های مصرفی را کنترل کنید و در کل غذا خوردن را تبدیل به برنامه ای آموزشی کنید.

کلید واژه ها

سلامت

رژیم غذایی

دانش آموز

مدرسه

والدین

منبع

سلامت

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

آموزش مدیریت مالی به کودک با پول توجیبی

پست بعدی

چگونه دخترانی با حجاب تربیت کنیم ؟

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.