چگونه برای راهپیمایی اربعین آماده شویم؟

این روزها زائران زیادی خودشان را آماده پیاده روی و اجماع بزرگ اربعین می کنند تا دوباره بزرگترین گردهمایی جهان را به وجود بیاورند. اما چطور برای این سفر آماده شویم؟

به گزارش مداد آنلاین به نقل از مهر، خانه هرکسی را جستجو کنی کوله پشتی آماده ای می بینی که کنج اتاق نشسته و آماده سفر است. زائران دل توی دل شان نیست. کیف و کفش هایشان کوک کرده اند، موعد که فرا رسید عزم سفر کنند و دل به جاده بزنند تا خودشان را به بزرگترین اجتماع جهان برسانند. راهپیمایی باشکوه اربعین قدم به قدمش خواستنی ست و هرسال تعداد دلدادگان پیاده حسینی این مسیر را شلوغتر از قبل می کند. اگر امسال عزم سفر دارید و می خواهید خودتان را به قافله برسانید بهتر است فوت و فن راه را از قبل بدانید تا سفر برایتان دلپذیرتر شود. به همین بهانه از قدیمی ترها و راه بلدها فوت و فن ها را پرسیدیم تا برایتان شرح دهیم. اگر راهی شدید و به کارتان آمد التماس دعا!

تهیه پاسپورت و ویزا

این نکته را در نظر بگیرید که پاسپورت شما باید تا 6 ماه اعتبار داشته باشد. در غیر این صورت حتماً با مراجعه به پلیس+10 آن را تمدید کنید.
بعداز آن می توانید در سامانه samah.haj.ir ثبت نام کنید. تا برایتان ویزا صادر شود. البته خودتان هم می توانید با در دست داشتن اصل گذرنامه و دو قطعه عکس سه در چهار رنگی زمینه سفید به نمایندگی های سفارت عراق در تهران، مشهد، عراق و کرمانشاه مراجعه کنید و ویزای سه ماهه عراق را بگیرید.

هزینه ها:

هزینه صدور ویزا برای هر نفر حدود 190000تومان است. قبل از سفر مقدار کافی دینار عراقی از صرافی ها تهیه کنید و برای مکالمه در عراق هم، سیم کارت های عراقی را از آژانس های مسافرتی معتبر یا از نمایندگی های سفارت عراق در ایران دریافت کنید.
کرایه ماشین ها از مرز تا نجف بین 10 تا 40 هزار دینار بین اتوبوس، ون و سواری متغیر است. کرایه از گاراژ نجف تا حرم حضرت علی (ع) بین 1000تا 1500 دینار است.
قیمت هتل ها در نجف به ازای هر نفر 25000دینار است. نرخ هتل های کربلا بین 40 تا 100 دلار به ازای هر نفر است.

وسایل موردنیاز:

سعی کنید از کوله پشتی راحت و سبکی استفاده کنید که بندهای آن نازک نباشد و ستون فقرات شما را در طول مسیر اذیت نکند. رول دستمال کاغذی، مسواک، حوله شخصی، لیوان و کلاه آفتاب گیر همراه داشته باشید. یک عدد کیسه خواب نیز به همراه داشته باشید تا در صورت مناسب نبودن و سرد بودن مکان ها برای استراحت از شما در برابر خاک و سرما محافظت کند.
باید بگوییم که به آب وهوا اعتمادی نیست! پس لباس گرم بیرون از کوله همراه داشته باشید که آن را بپوشید یا روی دست بگیرید. لباس های گرمتان را حتی الامکان طوری انتخاب کنید که دکمه یا زیپ داشته باشد و قابلیت کم یا زیاد کردن لباس هایتان را در طول مسیر داشته باشید. داروهای موردنیازتان برای 10 روز را همراه داشته باشید. کفش راحت و سبک بپوشید. به هیچ وجه برای پیاده روی اربعین کفش نو تهیه نکنید یا حداقل آن را از یک ماه قبل بپوشید و یک و نیم تا دو ساعت در روز با آن پیاده روی کنید. کفشی را انتخاب کنید که کفی مناسب داشته باشد و عرق نکند. در غیر این صورت ممکن است کوفتگی عضلانی و تاول در پاها شما را اذیت کند.
می توانید یک قرآن، دعا و زیارت جیبی و یا مداحی موردعلاقه تان را همراه داشته باشید. البته بهتر است این ها را در موبایل خود داشته باشید تا در حال پیاده روی بتوانید گوش بدهید یا بخوانید.
از بین خوراکی های همراه، آجیل و نان های خشک سبوس دار به سیستم گوارشی خیلی کمک می کنند. کشمش، میوه های خشک، نخودچی و شکلات به همراه داشته باشید. شکلات شیرین باعث ایجاد تشنگی می شود اما شکلات تلخ انتخاب خوبی برای یک پیاده روی طولانی است. درواقع شکلات تلخ برای تأمین انرژی بسیار مفید است.

در راه سفر:

مناسب ترین وسیله و راه را انتخاب کنید: برای پیاده روی اربعین می توانید مسیر نجف به کربلا یا بغداد به کربلا را انتخاب کنید. برای سفر هوایی، از شهرهای تهران، اهواز، اصفهان، مشهد، ساری، کرمان، شیراز و تبریز پرواز مستقیم به نجف و بغداد وجود دارد. برای سفر زمینی، می توانید از مرز مهران، شلمچه و چزابه حرکت کنید. البته ممکن است ساعات زیادی منتظر بمانید. پس برای اقامت در مرز آمادگی داشته باشید.
ازآنجایی که مسیر کم کم شلوغ می شود، به محض زیارت حرم حضرت علی (ع) پیاده روی را شروع کنید. موکب ها (به زبان عربی همان هیئت) محل استراحت زائران در مسیر هستند، سرویس بهداشتی و محل استراحت دارند و صلواتی از شما پذیرایی می کنند. فاصله هر موکب تا موکب بعدی 50 متر است.
طول مسیر نجف تا کربلا 82 کیلومتر است که بین دو تا 5 روز طول می کشد. مسیر پیاده روی از شارع الرسول شروع می شود و در عمود 180 النجف، پیاده روی در شهر نجف تمام می شود. بعدازآن دوباره پیاده روی را از عمود 1 در جاده نجف به کربلا شروع می کنید و تا حرم حضرت عباس (ع)، 1452 عمود در پیش دارید. حتماً بعد از نماز صبح پیاده روی را شروع کنید و بین ساعت 3-5 موکبی را برای استراحت شبانه پیدا کنید. اگر انفرادی می روید تا قبل از 10-11 صبح حرکت کنید چون مسیر هم در این ساعت ها خلوت تر است. ضمناً اگر می خواهید تماس تلفنی داشته باشید بهتر است این کار را قبل از طلوع آفتاب انجام دهید. احتمالاً به دلیل ترافیک بالای شبکه، در طول روز با مشکل بر خواهید خورد.
اگر گم شدید: امکان گم کردن همراهانتان در طول مسیر وجود دارد؛ بنابراین با توجه به آنتن ندادن موبایلتان در بعضی نقاط همچنین به دلیل ترافیک بالای شبکه از همان ابتدای مسیر شماره عمودها (ستون ها) را انتخاب کنید که اگر همراهانتان را گم کردید، زمان رسیدن به آن عمود توقف کنند. فقط حواستان باشد شماره های رند خیلی شلوغ است و تجمع افراد زیاد است.
اگر درنهایت با همه تدابیر هم سفرانتان را گم کردید، بهتر است آخرین جایی که برای قرار با آنها در نظر می گیرید، ستاد عتبات عالیات ایران در جوار حرم امام حسین (ع) باشد که آدرس این مکان را بیشتر کسبه اطراف حرم می دانند.
مواظب سلامتی خودتان باشید: حتماً بعد از دو ساعت راه رفتن، نیم ساعت استراحت کنید. بیشتر خادمین موکب ها آموزش ماساژ دیده اند، ولی اگر دچار گرفتگی عضلانی می شوید، حتماً قرص «متاکارمابول» همراه داشته باشید.
وعده های غذایی را به موقع مصرف کنید تا دچار افت قند نشوید. در طول مسیر موکب دارها به بهترین شکل از شما پذیرایی می کنند! سعی کنید مایعات زیاد بخورید: چایی، آب، فرنی، سوپ و ...این باعث می شود که عفونت های بدن دفع شود.

چند نکته برای خانم ها:

به خانم ها توصیه شده که در این مراسم مسائل امنیتی را رعایت کنند و از مسیرهای اصلی فاصله نگیرند تا جایی که ممکن است از ویزای فردی استفاده نکنند و «مجردی» به پیاده روی نروند.
هرسال تعدادی موکب فرهنگی برای بانوان پیش بینی می شود در تلاش باشید با آنها ارتباط بگیرید.
بهتر است با پارچه مشکی نرم و مستطیل شکل چیزی شبیه پوشیه درست کنید و کش بیندازید تا در طول مسیر صورتتان را از سرما و گردوغبار محافظت کند.
بهتر است از چادری استفاده کنید که امکان انداختن کوله با آن وجود داشته باشد. انواع چادرهای لبنانی و ملی مناسب است.
بچه ها را همراه ببریم یا نه؟!شاید حضور بچه ها در این سفر در نگاه اول مشکل به نظر برسد، اما خیلی ها با کودک زیر پنج سال یا حتی چندماهه در پیاده روی اربعین شرکت کرده اند. شاید بد نباشد چند نکته را بدانید. اول اینکه از ابتدا با خود تکرار کنید: «من در این سفر به نیت خدمت به کودکان امام حسین (ع) قرار است خادم زائر کوچک و معصوم امام حسین (ع) باشم.» حتماً بازی و خوراکی های دوست داشتنی کودکتان را همراه داشته باشید. صبور باشید! ممکن است او زودتر از موعد خسته یا گرسنه شود یا نیاز به چیزی پیدا کند که لازم باشد توقف کنید.
اگر با گروه یا کاروانی هستید سعی کنید با گروهی باشید که اعضا مثل شما کودک داشته باشند و اگر چنین گروهی در کاروان شما نبود، آدرس و نقشه دقیق محل اسکان در کربلا را بگیرید و از آنها جدا شوید تا دغدغه عقب ماندن شما را آزار ندهد. اگر با کاروانی هستید که باید در روز خاصی در کربلا باشید سفر خودتان را به نحوی مدیریت کنید تا در آن تاریخ به کربلا برسید. به این نحو که در ابتدا با سوارشدن ماشین خودتان را تا یک عمودی که محاسبه کردید بروید و ازآنجا پیاده روی خودتان را آغاز کنید (البته در طول مسیر هم می توانید سوار ماشین شوید ولی در اواسط و انتهای مسیر یافتن ماشین یک مقدار سخت تر است.)
شماره های مهمی که ممکن است به آنها نیاز پیدا کنید:
اورژانس: 104
افراد گمشده: 07801300561
احکام شرعی:07814651353
اداره مرکزی: 0780100475

روز اربعین :

یادتان باشد که مهم ترین اتفاق این سفر، فرصت پیاده روی در طول این مسیر است. پس اگر قدرت بدنی و بنیه کافی برای حضور در ازدحام جمعیت-به ویژه زیر قبه امام حسین (ع)- را ندارید، سعی کنید از زیارت صرف نظر کنید.
از آداب این روز، زیارت حرم حضرت اباعبدالله (ع)، خواندن زیارت اربعین و خواندن دو رکعت نماز این روز است.
خداحافظ ای شعر شب های روشن» / در راه بازگشت:
درراه بازگشت، برای رفتن به مهران، کاظمین یا بغداد، از گاراژ بغداد ماشین کرایه کنید. برای رفتن به نجف، چزابه، شلمچه یا فرودگاه نجف از گاراژ نجف یا میدان «ساحت الزهرا»، خود را به عمود 672 برسانید و بعد ازآنجا نسبت به تهیه وسیله نقلیه اقدام کنید. اگر می خواهید به صورت هوایی خارج شوید، حتماً 8 ساعت قبل از پرواز اقدام به خروج از کشور کنید. چون اکثر مردم عراق در بعدازظهر اربعین به شهرهای خود برمی گردند، بهتر است در روز اربعین برای بازگشت به کشور اقدام نکنید. اگر بعد از اربعین هم قصد ماندن دارید، حتماً ارز کافی همراه داشته باشید.
و بازهم صبر، صبر، صبر!
در بازگشت از سفر اربعین و در صفوف زمینی ممکن است معطل شوید. پس سعی کنید بیشتر از هر چیز برای شروع این سفر شکیبایی و صبر را تمرین کنید.

نکاتی که سفر را برایتان لذت بخش تر خواهد:

اگر می توانید همراه خودتان برای کودکان عراقی هدایای کوچکی فراهم کنید تا جواب این میزبانی را با محبتتان جبران کنید.
اگر شب ها برای استراحت به خانه کسی رفتید. به این ارتباط و دوستی اربعینی بلند مدت نگاه کنید. شماره تماس و آدرس یکدیگر را ثبت کنید تا در سال های بعد هم این ارتباط را نگهدارید. شاید یک روز هم شما میزبان دوست عراقی خود در ایران شدید.
تلفن همراهتان را مجهز کنید
بهتر است تلفن همراهتان را مجهز کنید. بعد از فعال کردن سیم کارت عراقی بسته اینترنت همراه به مدت یک هفته بخرید تا بتوانید با خانواده ارتباط بگیرید.
برای خودتان سخنرانی ها و نوحه های موردعلاقه تان را داخل تلفن همراه بریزید و در طول سفر از آنها استفاده کنید.
جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشکده کامپیوتر دانشگاه شریف نرم افزاری به نام«جامع اربعین»طراحی کرده اند که هدف آن تسهیل و هموارسازی زیارت زائران اربعین حسینی است.
این نرم افزار باتوجه به قابلیت های بسیار خوبی که دارد شما را در این سفر به خوبی همراه خواهد کرد که شامل بخش هایی چون اخبار، ادعیه، آشنایی با اماکن متبرکه، نوحه ها و نواهای عاشورایی است که قطعا سفر لذت بخش و آرامی را برایتان رقم خواهد زد.

کلید واژه ها

مذهبی

بهتر است بدانیم

ماه محرم

منبع

مهر

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

دو گوش شنوا نیازمندیم

پست بعدی

آماده شدن برای آینده از چه سنی آغاز می شود؟

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.