بهترین صبحانه سلامتی برای روز های سرد سال

همزمان با سردشدن هوا، اشتها افزایش پیدا کرده به همین دلیل تنظیم رژیم غذایی در حفظ سلامت اهمیت ویژه ای دارد.

بیشتر افراد در ماه های سرد سال دچار اضافه وزن می شوند که دلیل های مختلفی از جمله کاهش فعالیت و تحرک بدنی، تمایل به خوردن مواد غذایی بیشتر به ویژه چرب و شیرین و نیز عملکرد طبیعی بدن دارد که در سرما تولید سلول های چربی را افزایش می دهد.
برای بدست آوردن تناسب اندام در فصل های سرد رژیم غذایی افراد در فصل های گرم و سرد سال متفاوت است بخشی ازآن به دلیل میوه و سبزی های مختلف در شش ماهه اول و دوم سال است.
یکی از مهمترین وعده های غذایی صبحانه است که نقش موثری در حفظ سلامت افراد دارد، از جمله مفیدترین مواد غذایی در وعده صبحانه درماه های سرد سال، انواع میوه و سبزی های تازه، حبوبات، مواد لبنی کم چرب از جمله پنیر، کره، شیر و نیز مصرف تخم مرغ، نان جو، کره بادام زمینی (درصورت نداشتن حساسیت)، آب میوه تازه (به ویژه مرکبات و میوه های حاوی ویتامین C)، عسل ارگانیک و نیز مواد پروتئینی گیاهی از جمله قارچ است.
به دلیل سرمای هوا و وجود عامل های بیماری زا از جمله ویروس آنفلوآنزا سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود ومصرف مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی سبب تقویت آن می شود.
اشتها نیز درفصل های سرد سال زیاد و منجر به چاقی موضعی می شود به همین دلیل مصرف برخی خوراکی ها از جمله قارچ دروعده صبحانه می تواند مانع از تحریک اشتها و پرخوری شود.
کارشناسان با پژوهش برروی داوطلبان دریافتند مصرف قارچ سبب احساس سیری درآن ها برای مدت زمان طولانی شده است.
تحقیق در زمینه اثر مصرف قارچ براحساس سیری و حتی کاهش وزن توسط دانشمندان دانشگاه مینه سوتا با پژوهش برروی داوطلبان انجام شده است.
بهترین زمان برای مصرف قارچ دروعده صبحانه است، این ماده غذایی مفید دارای آنتی اکسیدان، ویتامین D، خواص ضد سرطانی، آنتی ویروس، ضد التهابی، ضد میکروبی و درمان کننده دیابت است.
قارچ مانند گوشت حاوی پروتئین است و می تواند یک جایگزین مناسب برای افرادی باشد که نباید گوشت مصرف کنند؛ قارچ را می توان به شکل های خام، پخته، کبابی و تنوری مصرف کرد و از مزایای درمانی آن بهره مند شد.
نتایج پژوهش در زمینه خاصیت های درمانی قارچ برسلامت و تنظیم وزن در مجله اشتها (Appetite) به چاپ رسیده است.

کلید واژه ها

بهداشت

سلامت

رژیم غذایی

بهتر است بدانیم

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

15 درصد مدارس متوسطه دوم کشور مشاور دارند

پست بعدی

مطالعه برای کنکور؛ مهم و دست یافتنی

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.