درمان سرفه خلط دار با درمان های خانگی

خلط اغلب همراه با سرماخوردگی و دیگر عفونت های سیستم تنفسی ایجاد می شود. خلط مسئله خطرناکی نیست اما اگر درمان سرفه خلط دار به موقع صورت نگیرد، ممکن است باعث مسدود شدن نایژه ها و خارش شده و در نهایت ریه عفونی شود.

درمان سرفه خلط دار خسته کننده است و گاهی بسیار طولانی مدت خواهد بود. اما درمان های خانگی مؤثری وجود دارد که سریعاً تأثیرگذار بوده و هیچ گونه عوارض جانبی نخواهند داشت. درمان سرفه خلط دار با ۱۰ درمان خانگی را در این قسمت برای شما آورده ایم.

۱- بخار

استنشاق بخار آب بهترین و آسان ترین راه برای رهایی از این مشکل است. استنشاق بخار به درون حفره های بینی کمک می کند تا خلط به حالت مایع تبدیل شده و تخلیه ی آن بسیار راحت شود. روزانه ۲ بار حمام بخار بگیرید. دوش حمام را در بخار کنید و به مدت ۱۰ دقیقه در حمام بمانید تا خلط های جمع شده در بدن شما مایع شود. بعد از این حمام بدنتان را مرطوب کنید چون آب گرم چربی های ضروری پوست شما و رطوبت آن را از بین می برد. روش دیگر هم بخور است. با استفاده از ریختن آب به درون یک کاسه بزرگ و قرار دادن حوله ای بر روی آن و استنشاق بخار در فاصله ی مناسب باعث شل شدن خلط ها و باز شدن ریه شما می شود.

۲- غرغره با آب نمک

غرغره آب نمک روشی ساده برای درمان خلط است. چون آب گرم باعث نرم شدن گلوی تحریک شده و خشک شما می شود و نمک کمک می کند تا باکتری هایی که باعث عفونت شما شده اند از بین رفته و خلط شما هم کاهش یابد و درمان سرفه خلط دار است.
روش استفاده:

 • یک چهارم قاشق چای خوری نمک را با آب گرم مخلوط کنید.
 • محلول را غرغره کنید.
 • این روش درمانی را روزانه چند بار تکرار کنید.

 

۳- آب لیمو

لیمو برای نرم کردن خلط گلو ترکیب بسیار عالی است. علاوه بر این خواص ضد باکتری لیمو و ویتامین C بالای لیمو مقاومت بدن را در برابر عفونت افزایش می دهد.
روش استفاده:
۲ قاشق چای خوری آب لیمو و ۱ قاشق غذاخوری عسل را به آب داغ اضافه کنید. از این نوشیدنی ۳ بار در روز استفاده کنید تا گلوی شما نرم شده و خلط آن کاهش یابد.
روش ساده دیگری هم وجود دارد که می توانید در آن لیمو را برش داده و مقداری نمک و فلفل را بر روی تیکه های لیمو بپاشید و سپس تیکه لیمو را بمکید. این کار باعث می شود تا خلط ها از گلوی شما خارج شود. این روش را روزانه ۲ الی ۳ بار استفاده کنید.

۴- زنجبیل

زنجبیل ماده ای طبیعی و ضد انعقاد خون است و مدت هاست که برای درمان عفونت گلو و دستگاه تنفسی بدن مورد استفاده قرار گرفته است و برای درمان سرفه خلط دار معجزه می کند.
همچنین خواص ضدویروس، ضد باکتری و خلط آوری زنجبیل به دستگاه گوارشی در گلو و سینه شما کمک می کند تا راحت تر نفس بکشید.
روش استفاده:
یک قاشق غذاخوری از تیکه های زنجبیل تازه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. به مدت چند دقیقه بگذارید تا زنجبیل ها خیس بخورد و سپس ۲ قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید. این دمنوش نرم کننده را چندین بار در طول روز بنوشید.
روش دیگری هم وجود دارد که می توانید با خوردن زنجبیل تیکه شده چندین بار در طول روز و اضافه کردن آن به وعده های غذایی همراه با غذا از خواص بی نظیر آن بهره مند شوید.

۵- زردچوبه

زردچوبه خواص ضدعفونی کننده قوی دارد که خلط شما را به وسیله از بین بردن باکتری هایی که خلط آور هستند، کاهش می دهد. همچنین زردچوبه برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است.
روش استفاده:

 • یک قاشق چای خوری زردچوبه به یک لیوان شیر داغ اضافه کنید. این نوشیدنی را یک بار در روز به هنگام صبح و قبل از خواب بنوشید.
 • یک و نیم قاشق چای خوری زردچوبه را با یک یا دو لیوان آب روزانه ۲ الی ۳ بار بخورید.
 • یک قاشق غذاخوری زردچوبه و به مقدار لازم نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید. این محلول را روزانه چند بار غرغره کنید.

 

۶- سوپ مرغ

سوپ مرغ گرم برای درمان خلط مفید است. سوپ مرغ گرم مسیرهای تنفسی را مرطوب کرده و مخاط جمع شده در گلوی شما را نازک می کند. سوپ مرغ همچنین باعث نرم شدن گلوی تحریک شده می شود و گلو را آرام می کند.
مقداری سوپ مرغ را حداقل ۲ الی ۳ بار در روز میل کنید تا خلط گلوی شما پاک شود. برای افزایش فواید این سوپ، مقداری سیر و زنجبیل را به سوپ اضافه کنید. سوپ خانگی اغلب اوقات از سوپ های کنسرو شده که مواد نگهدارنده دارند بسیار مفیدتر است.

۷- فلفل قرمز

فلفل قرمز به بدن شما کمک می کند تا خلط انباشته شده در نایژه ها و گلوی شما تخلیه شود. همچنین طبیعت گرم و محرک فلفل قرمز برای کاهش درد سینه و نرم کردن گلوی تحریک شده مفید است.
روش استفاده:
مواد زیر را با هم ترکیب کنید:

 • یک چهارم قاشق چای خوری فلفل قرمز و زنجبیل رنده شده، یک قاشق غذاخوری عسل و سرکه ی سیب و ۲ قاشق غذاخوری آب
 • این مخلوط را روزانه ۲ الی ۳ بار بنوشید تا خلط شما کاهش یابد.

 

۸- عسل

عسل خواص ضدویروسی، ضد باکتری و ضد قارچی دارد که آن را به عنوان درمان خانگی بسیار عالی برای نرم کردن گلوی تحریک شده و پاک سازی خلط گلو، تبدیل می کند. فلفل برای درمان عفونت گلوی شما مفید است و همچنین عسل غشاهای مخاطی را نرم می کند. این ترکیب را روزانه ۲ مرتبه برای یک هفته انجام میل کنید.
روش استفاده:
یک قاشق غذاخوری عسل را به آب گرم اضافه کنید. این نوشیدنی را روزانه چند مرتبه بنوشید. شما از خواص پزشکی و سلامتی عسل بهره مند می شوید و همچنین آب گرم باعث نازک شدن غشای مخاطی شما می شود و در درمان سرفه خلط دار مؤثر است.

۹- پیاز

درمان سرفه خلط دار با پیاز در دسترس ترین کاری است که می توانید انجام دهید. پیاز خواص بی نظیر آنتی بیوتیکی، ضدالتهابی و خلط آور دارد که کمک می کند تا گلوی شما نرم شده و خلط آن از بین برود.
همچنین پیاز کمک می کند تا سیستم ایمنی شما بهبود یافته و فرآیند درمان سریع تر شود. شما می توانید تونیک با پیاز و شکر درست کنید تا خلط را روان تر کرده و در نتیجه ی آن خلط راحت تر خارج می شود.
روش استفاده:

 • یک پیاز کوچک را شسته و خرد کنید.
 • پیاز را با ۲ قاشق غذاخوری شکر مخلوط کنید و برای نیم ساعت کنار بگذارید. این ترکیب در این زمان باعث می شود تا حالتی مایع به خود بگیرد.
 • یک قاشق غذاخوری از این تونیک آماده شده هر ۲-۳ ساعت میل کنید.

 

۱۰-هویج

هویج برای درمان سرفه خلط دار و دیگر وضعیت های این چنینی بسیار مفید است. هویج منبع غنی از ویتامین C است. هویج آنتی اکسیدان قوی است که سیستم ایمنی بدن ارتقا داده و مقاومت بدن به انواع عفونت ها را بیشتر می کند. علاوه بر این هویج حاوی مواد مغذی زیاد و ویتامین هایی است که علائم سرفه نظیر خلط را کاهش می دهد.
روش استفاده:

 • آب ۴ الی ۵ هویج را بگیرید.
 • مقداری آب به آن اضافه کنید تا رقیق شود. سپس ۲ الی ۳ قاشق چای خوری عسل را با آن ترکیب کنید.
 • این نوشیدنی را در طول روز میل کنید تا خلط گلویتان از بین برود.
کلید واژه ها

سلامت

تغذیه

بهتر است بدانیم

منبع

تبیان

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

روش هایی برای عدم فراموشی مطالب

پست بعدی

نگاهی به 5 فیلم کودک که بتازگی روی پرده رفتند

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.