ممکن است شیر آن قدرها هم که فکر می کنید مفید نباشد

سال هاست که صنایع تولید شیر به ما می گوید نوشیدن شیر برای ما لازم و مفید است و کمکمان می کند استخوان ها و دندان هایی سالم داشته باشیم. آیا ممکن است در مورد فواید شیر اغراق کرده باشند؟

شکی نیست که شیر برای رشد کودکان مفید است، اما عده ی زیادی از افراد تردید دارند که آیا واقعاً نوشیدن شیر برای بزرگسالان هم به همان اندازه مفید باشد. اگر عادت دارید هر روز شیر بنوشید پس لازم است مطلب زیر را بخوانید، زیرا دلایلی به شما ارائه می دهیم که چرا نوشیدن شیر ممکن است آن قدرها هم که فکر می کنید برایتان سودمند نباشد.

شیر می تواند تولید خلط را افزایش بدهد

یکی از عوارض ناخوشایند نوشیدن شیر این است که می تواند باعث شود بدن خلط بیشتری تولید کند. بسیاری از افراد می توانند متوجه شوند با توقف نوشیدن شیر گاو، بینی و سینه شان صاف تر می شود. اگر شما هم خلط زیادی تولید می کنید، می تواند سیستم گوارشتان را هم تحت تأثیر قرار بدهد.

شیر می تواند باعث نفختان بشود

وقتی جوان تر بودیم بدن ما جوری تنظیم شده بود که می توانست شیر را به خوبی هضم کند و دچار نفخ نشویم اما با افزایش سن، توانایی خود را برای هضم کامل شیر از دست می دهیم. نوشیدن زیاد شیر در دوران بزرگسالی چندان کار درستی نیست چون شیر برای مدت طولانی در معده می ماند و قندهای آن تخمیر می شوند که می تواند باعث نفخ شود.

شیر لزوماً استخوان ها را محکم تر نمی کند

وقتی کودک بودید، استخوان های شما در حال رشد بودند، برای همین به کلسیم شیر نیاز داشتید تا رشدی سالم داشته باشید و استخوان بسازید. اما با بالا رفتن سن، می توانیم با رژیم غذایی متعادل و سالم، کلسیم کافی را به دست بیاوریم، بنابراین کلسیم اضافی شیر دیگر مورد نیازمان نیست.

شیر می تواند باعث بروز آکنه شود

اینکه نوشیدن شیر گاو می تواند موجب آکنه شود، واقعیت دارد. در سال 2007، مطالعه ای صورت گرفت که ثابت کرد بین نوشیدن شیر و بروز آکنه، یک ارتباط قطعی وجود دارد. محققان دریافتند شیر گاو، آکنه های موجود را تشدید کرده و در برخی موارد باعث بروز آکنه های جدید می شود.

شیر می تواند وزنتان را بالا ببرد

نوشیدن روزانه ی شیر می تواند باعث اضافه وزن شود، حتی اگر شیر کم چربی بنوشید. در مطالعه ای که روی کودکان انجام شد، معلوم شد بین مقدار شیری که آن ها روزانه می نوشیدند و وزنی که اضافه کرده بودند، ارتباط مستقیمی وجود دارد. جالب است بدانید محققان دریافتند جایگزین کردن نوشابه های گازدار به جای شیر، تفاوت بسیار کمی در اضافه وزن این کودکان ایجاد کرده بود. 

شیر می تواند احتمال بیماری های قلبی را افزایش بدهد

تمام فرآورده های لبنی، کلسترول و چربی اشباع زیادی دارند و این می تواند موجب انسداد عروق و بیماری قلبی شود. حتی یک لیوان شیر 2 درصد چربی، به اندازه ی سه ورق گوشت چربی دارد. با توجه به اینکه نوشیدن شیر چندان فایده ای برای سلامت استخوان ها ندارد، افزایش ریسک بیماری قلبی که از نوشیدن شیر ناشی می شود، دلیلی کافی است تا نظر شما را در مورد آن تغییر بدهد.

شیر می تواند نرخ مرگ و میر را در زنان مبتلا به سرطان سینه بیشتر کند

مصرف لبنیات پُرچرب مانند شیر پرچرب با افزایش نرخ مرگ و میر در زنانی که سرطان سینه دارند ارتباط دارد. مطالعه ای دریافته مصرف فقط نیم وعده شیر پُرچرب در روز، موجب افزایش قابل توجه ریسک فاکتوری برای سرطان سینه شده بود. دلیلش هم می تواند وجود هورمون های استروژنیک در شیر باشد.

شیر گاو حاوی آنتی بیوتیک ها و هورمون هاست

دامداران به طور مرتب از هورمون های مصنوعی برای افزایش تولید شیر گاو استفاده می کنند و همچنین ممکن است برای کاهش التهاب غدد پستانی گاو از آنتی بیوتیک ها نیز استفاده کنند. تأثیرات این آلاینده ها در شیر گاو دیده می شود که می توانند موجب سرطان شده و همچنین روی کارکرد کلیه ها و مجاری ادرار اثر بگذارند.

شیر می تواند ریسک سرطان تخمدان را افزایش بدهد

وقتی لاکتوز شیر در بدن گوارش می شود، به گلاکتوز تبدیل می شود که می تواند برای سلول های تخمدان سمی باشد. مطالعه ای که روی زنان انجام شد نشان داد آن هایی که هر روز شیر می نوشیدند، 70 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان تخمدان قرار داشتند.

ممکن است به شیر آلرژی داشته باشید

برخی از افراد به شیر حساسیت دارند و این آلرژی شایع تر از آنی است که فکرش را می کنید. تقریباً یک سوم افراد به شیر حساسیت دارند و برای این اشخاص نوشیدن شیر می تواند موجب ناراحتی معده و استفراغ شود و حتی واکنشی آنافیلاکسی مرگبار به وجود بیاورد.
البته توجه داشته باشید که این مشکلات در همه ی افراد به وجود نخواهد آمد؛ نوع شیر مصرفی (ارگانیک و طبیعی و ...)، میزان چربی شیر مصرفی (بدون چربی، کم چرب، پرچرب و ...)، مقدار شیر مصرفی، مزاج فرد از نظر طب سنتی و برخی عوامل دیگر نیز تاثیرگزارند.

کلید واژه ها

سلامت

رژیم غذایی

بهتر است بدانیم

تغذیه

کودک

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

معرفی سه کتاب کاربردی که برای کودکان منتشر شده اند

پست بعدی

آسیب های استفاده زیاد از کامپیوتر

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.