مهندسی پلیمر

مهندسی پلیمر نسبت به  دیگر رشته‌های مهندسی ، نو و جدید است و شکوفایی آن از زمان جنگ جهانی دوم آغاز شده است. به دلیل کاربرد فراوان از  پلیمر در صنعت های مختلف، این رشته به سرعت رشد کرده و در حال حاضر جزو یکی از رشته‌های مهم کشورهای صنعتی و پیشرفته می‌باشد.

 این‌ صنعت‌ در ساخت‌ رنگ‌ها از جمله :  دیوارهای‌ منازل و درب ها ، پوشاک‌، پوشش‌ کابل‌ها و سیم‌ها ، نقش بسزایی دارد. از دیگر محصولات پلیمر قبیل لاستیک، پلاستیک، الاستومر، چسب‌ها، رزین و تولید تایر ماشین در صنایع لاستیک، عایق های رطوبتی و گرمایشی ، لوله‌های پلی‌اتیلن در صنایع پلاستیک و انواع فایبرگلاس ها در کامپوزیت به با تخصص مهندس پلیمر انجام می‌گیرد یا ظروف ملامین که از شکل دهی رزین ها ساخته می شوند ، نایلون های  پلاستیکی و روکش ظروف نچسب مانند : تفلون که در هر منزلی یافت می شود . همینطور در رشته پزشکی هم کاربرد دارد مانند : لنز های طبی ، دندان های مصنوعی و پروتز ها  ...  در واقع در رشته مهندسی صنایع پلیمر هر آنچه که به این مواد بر می‌گردد، مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد. در نتیجه  تحصیل در این رشته پر طرفدار آینده شغلی خوبی را به همراه دارد.

معرفی مشاغل - مهندسی پلیمر

حوزه کاری مهندس پلیمر : 

با توجه به توضیحات بالا ، فرصت های شغلی برای علاقه مندان به این رشته بسیار است در ادامه با برخی از آنها آشنا می شویم .

  • شبیه‌سازی و طراحی فرایند‌های پلیمر شدن 
  • نانوفناوری یا نانو پلیمر
  • تکنولوژی و علوم رنگ به طراحی و تولید رنگ
  • علوم و فناوری چاپ 

فناوری چاپ :

چاپ ، حوزه ای از صنعت رنگ در  مهندسی پلیمر می باشد.  در واقع این بخش تخصصی تر است و به مباحث انواع مرکب های چاپ، ارائه فرمولاسیون های مرکب برای مصارف خاص، فرمولاسیون مرکب های امنیتی می پردازد.

علوم رنگ و تولید رنگ: 

 حساسیت ناشی از بوی رنگ و مواد باعث می شود در این حوزه موفق نباشید همچنین داشتن کور رنگی در بعضی از افراد باعث می شود سطح تشخیص رنگ ها پایین بیاید و ایجاد مشکلاتی کند . زیرا کار اصلی این بخش ساخت ترکیبات جدید رنگ ها و مواد است.

نانو پلیمر :

آن دسته از اشخاصی که در نانو پلیمر تخصص دارند و در کلیه زمینه های پلیمر که با فناوری نانو در ارتباط است.بطور مثال : نانو کامپوزیت‌ها ، نانو روکش‌ها، نانو الیاف پلیمری،نانو کاتالیزورها، نانو گویچه‌های پلیمری و نانو امولسیون‌های پلیمری می باشند.

شبیه‌سازی و طراحی:

مدل سازی و طراحی و شبیه سازی در توسعه این فناوری نقش بسزایی دارد. زیرا به فرآیند های پلیمر شدن ودیگر فرآیندهای مرتبط گره خورده است.

معرفی مشاغل - مهندسی پلیمر

دروس های تخصصی رشته مهندسی پلیمر : 

  • مهندسی پلاستیک  ( در اطرافمان مواد پلاستیکی زیادی مشاهده می کنیم  . یکی از دروس دانشجویان ضمن آشنایی با این مواد و خواص آنها با نحوه تهیه و  پخت پلاستیک ها آشنا می شوند. )
  • تکنولوژی الیاف های مصنوعی (ساخت الیاف به صورت مصنوعی می باشد ولی  گاهی دارای منابع طبیعی بوده که از الیاف طبیعی تهیه می شود و گاهی  هم از مواد شیمیایی به دست می آید . دانشجویان با انواع الیاف پلیمری و خواص آنها آشنا می شوند و همچنین چگونگی تهیه و ساخت آنها را یاد می گیرند .)
  • انتقال حرارت و جرم  (وجود انتقال جرم نقش به سزایی در میزان کل حرارت منتقل شده دارد )
  • مهندسی الاستومر  (طراحی قطعات لاستیکی با استفاده از راه حل های ساده و چگونگی تجزیه و تحلیل فرآیند شکل دهی آنها است. )
  • مکانیک سیالات

با توجه به جدید بودن رشته مهندسی پلیمر یکی از مشکلاتی که پیش آمده است ، نداشتن اطلاعات کافی در مورد فارغ التحصیلان این رشته می باشد که اکثر مدیران و شرکت های خصوصی  ، معتقدند که یک لیسانس شیمی کار یک مهندس پلیمر را انجام می‌دهد ، با این که رشته مهندسی پلیمر، رشته‌ نوپایی است اما به سرعت در حال گسترش و پیشرفت  می‌باشد. چرا که مواد پلیمری آنقدر در زندگی ما نقش های زیادی دارند  که وقتی به اطرافمان نگاه میکنیم ، محل زندگیمان و محل کار یا در سطح شهر مواد پلیمری بسیار زیادی مارا احاطه کرده اند . از این رو با گذشت زمان مدیران و متخصصان شایسته ای در این رشته فعالیت کرده و روز به روز به علاقه مندان این رشته جذاب اضافه می شوند.

کلید واژه ها

مهندسی پلیمر

نوجوان

معرفی مشاغل

هدایت تحصیلی

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

مهندسی-پلیمر
پست قبلی

معنای فاصله در موسیقی و نسبت بسامد

پست بعدی

معرفی وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.