رژیم غذایی

در این جلسه برای شما در مورد رژیم های غذایی  صحبت خواهیم کرد ، با مداد آنلاین همراه باشید .

 

تعریف رژیم

رژیم در معنی لغوی به معنی تحول است و عادات جدیدی را در تغذیه ایجاد می کند. رژیم یک موضوع شخصی است که هر کس مثل ورزش و استراحت باید به میل و رغبت خود آن را انتخاب کند و درباره خویش عملی سازد. رژیم این است که هر کسی بر اساس نظم و ضوابطی غذا بخورد و از این خوردن خود هدف و مقصودی داشته باشد ولی وقتی بهترین عادات خوردن به طور عادی وجود دارند، در این وقت کلمه ی رژیم هیچگونه مورد استعمالی ندارد وبه خودی خود اجرا می شود.

رژیم غذایی لاغری

مقدار غذای مصرفی روزانه بایستی به اندازه ای باشد که نیازهای متابولیک بدن را تأمین کند. اما آنقدر زیاد نباشد که موجب چاقی گردد. چون غذاهای مختلف محتوی نسبتهای متفاوتی از پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها هستند، لذا بایستی تعادل مناسبی بین این انواع مختلف غذا حفظ گردد تا کلیه سیستم های متابولیک بدن بتوانند مواد مورد نیاز خود را دریافت کنند. بنابراین مقدار خوردن غذا باید بر طبق نیازهای متابولیک بدن تنظیم شود. چاقی، غالباً ناشی از اختلالی در مکانیزم تنظیم کننده ی تغذیه است. این اختلال می تواند در نتیجه عوامل روانی که بر روی تنظیم تغذیه تأثیر می کنند یا در نتیجه ضایعات خود هیپوتالاموس بوجود آید. لذا با رعایت رژیم های غذایی مناسب، در درجه اول باید با تنظیم تغذیه ای مانع از ذخیره شده چربی غیر طبیعی در بافت های بدنتان بشوند. در مرحله ی بعدی با ادامه رژیم غذایی و انجام حرکات ورزشی مناسب سعی در ذوب کردن چربی های اضافی ذخیره شده در بدن را بنمایید. گاهی برای بدست آوردن نتیجه ی خوب و چشمگیر باید چند ماه تلاش کنید تا بتوانید، نتیجه بگیرید. زیرا بدنی که در طول سالهای طولانی دچار افراط و زیاده روی شده، حداقل باید چند ماه بگذرد تا آثار مسمومیت و زیاده روی ها برطرف گردد. البته باید به این امر دقت کرد که ذخایر بعضی از ویتامین ها بویژه ویتامین های محلول در آب یعنی ویتامین های گروه Bو گروه C به سرعت در بی غذایی و رژیم های سخت و نادرست کاهش می یابند. در نتیجه بعد از حدود یک هفته تا ده روز بی غذایی و رژیم، کمبودهای ویتامین خفیف معمولاً شروع به ظاهر شدن می کند و پس از گذشت چندین هفته، کمبودهای شدید ویتامینی می تواند بوجود آید. در افرادی که کمتر چاق هستند و بویژه آنهایی که در سنین میانسالی یا پیری دچار چاقی می شوند، قسمت اعظم چاقی آنها ناشی از هیپرتروفی و بزرگ شدن سلول های چربی بدنشان می باشد. البته در مورد افرادی که دچار چاقی شدید می باشند، با مداومت و پشتکار در رژیم های غذایی و ورزش های خاص حتماً جواب مثبت خواهند گرفت. موارد زیر می توانند در کاهش چربی های اضافی بدن و لاغری نقش زیادی داشته باشند.

تأثیر صبحانه بر لاغری

صبحانه ی رژیم بیوژنیک لذت بخش است و تهیه آن آسانترین قسمت این رژیم غذایی به شما می آید. در این وعده نباید چیزی جز میوه بخورید. دلیل خوردن آن نیز خیلی واضح و آشکار است.

هضم میوه واقعاً خیلی ساده است و تجزیه ی آن کمتر از سایر غذاها نیازمند انرژی است .تمام میوه ها به استثنای موز، خرما و میوه های خشک که در معده ی شما ۴۵ دقیقه توقف می کنند، حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در معده باقی می مانند. آنها تجزیه می شوند ویتامین و مواد معدنی را آزاد می کنند و برای جذب سریع در جریان خون آماده می شوند و چون برای هضم به انرژی اندکی نیاز دارند، انرژی شما دچار اختلال نمی شود آنها همچنین می توانند بر جریان دفع اثر بگذارند. هدف اصلی تسهیل جریان دفع است و می تواند کاهش چربی و کاهش وزن و لاغری را تسریع کند.

رژیم غذایی

خوردن آب و سایر مایعات

راه دیگر برای سم زدایی بدن پیشنهاد می شود نوشیدن مقدار زیاد آب و سایر مایعات می باشد. آب بهترین حلال موجود در جهان است . از نظر شیمیایی هنوز ماده ای شناخته نشده است که به اندازه آب بتواند انواع مواد جامد را در خود حل نماید لذا اگر به مقدار کافی آب نوشیده شود مواد زائد و سمی در آن حل شده و از طریق روده و کلیه ها دفع می شود. بعد از اکسیژن آب ضروری ترین ماده مورد نیاز بدن می باشد اما تنها عده ی کمی از ما به اندازه ی کافی آب می نوشیم به خصوص بالا رفتن سن احساس تشنگی دقت عمل خود را از دست می دهد و بنابراین اندازه کافی آب نوشیدن نمی شود. مصرف ده لیوان آب و سایر مایعات در روز توصیه می شود که نیمی از آن می تواند چایی یا آب میوه باشد. حتی المقدور سعی کنید از سالم بودن آبی که می نوشید مطمئن شوید آب لوله کشی در بیشتر شهرها آلوده به مواد سمی یا جاری مقدار زیادی املاح می باشد برای این منظور می توانید دستگاه تصفیه آب کوچکی تهیه نموده و آن را به شیر آب منزل وصل نمایید یا می توانید از آب جوشیده سر شده استفاده نمایید. بهتر است شبها قبل خواب و صبح هنگام بیدار شدن قبل از هر چیز دیگر یک لیوان آب بنوشید، نوشیدن آب همراه با غذا به هیچ وجه توصیه نمی شود. این کار باعث کم اثر شدن شیره های گوارشی و اسید معده می شود. اگر دقایقی قبل از غذا یک لیوان آب بنوشید یا مقداری سالاد میل نمایید، در حین غذا خوردن نیازی به آب نخواهید داشت. اغلب افراد هنگامی که شروع به غذا خوردن می کنند تا حدودی تشنه هستند و این تشنگی با خوردن غذا تشدید می شود تا جایی که ناگزیر از نوشیدن آب خواهند شد. اگر تمایل دارید هنگام صبحانه چای بنوشید آن را قبل یا بعد از صرف صبحانه اصلی میل نمایید. کسانی که می خواهند کاهش وزن داشته باشند و لاغر شوند چند توصیه را فراموش نکنند:

۱) برای کاهش وزن از روش کاهش تدریجی وزن استفاده کنید.

۲) غذای خود را همیشه به آرامی میل کنید.

۳) هرگاه هوس پرخوری دارید کمی میوه، سالاد یا هویج آب پز میل کنید.

۴) ورزش اگر همراه با یک رژیم غذایی مناسب نباشد می تواند باعث افزایش وزن شما گردد.

۵) از رژیم های غذایی غیر علمی پرهیز کنید زیرا به دلیل نرسیدن مواد حیاتی به بدن خون باعث بروز افسردگی، ریزش مو، خشکی پوست و سوءتغذیه خواهید شد.

۶) افراد در حالت عصبانیت، هیجان یا حتی بیکاری عمدتاً برای رفع حالت خود ناخودآگاه به سمت یخچال می روند و چیزی می خورند بنابراین توصیه می کنیم همیشه انواع میوه، هویج آب پز، سالاد محتوی خیار و گوجه فرنگی، شلغم و ماست بدون چربی در یخچال داشته باشید تا در زمان بروز این حالت از این مواد استفاده کنید.

۷) اگر تصمیم گرفتید لاغر شوید در این امر جدی باشید تعارفات را در مهمانی و جشن ها کنار بگذارید.

۸) هرگاه گرسنه به خانه می آیید با خوردن یک لیوان آب گرسنگی خود را برطرف کنید.

خوردن و دویدن

ملاحظه کنید که برای از دست دادن دائمی چربی و لاغری، عمل سوخت و ساز باید با حداکثر ظرفیت و دقت صورت گیرد اصلاح پتانسیل میکروالکتریک سلول باید همراه رژیم غذایی غنی از غذاهای زنده باشد که سوخت و ساز باید همراه رژیم غذایی لازم برای سوخت و ساز را فراهم کند و میزان اکسیژن را افزایش را افزایش دهد و مواد زائد را از بدن پاک کند. رژیم غذایی بیوژنیک در تمامی این زمینه ها مؤثر است. همچنین می تواند نیاز بیوشیمیایی و نیاز به انرژی را برای تجدید حیات سلول برآورده کند. اما این کار به خودی خود کافی نیست و برای سوختن چربی باید مطمئن بود که اکسیژن به اندازه ی کافی به سلول می رسد برای به دست آوردن اکسیژن کافی باید به ورزش بیوژنیک متوسل شد. منظور این نیست که شما لباس ورزشی بپوشید و ورزش های سنگین از قبیل ژیمناستیک انجام دهید و خود را خسته و فرسوده کنید، آنچه ما می گوییم فراتر از این است. اما در اینجا حقیقتی وجود دارد و آن، این است که شما نباید رژیم غذایی خود را تغییر دهید مگر اینکه به نحوی زندگی تان را تغییر دهید و شروع به قدم زدن های طولانی و تند و یا شنا دست کم چهار بار در هفته کنید لازم نیست ورزشکاری حرفه ای شوید بلکه به این نیاز دارید که به طور منظم در ساعات معین، حدود چهل و پنج دقیقه در روز ورزش کنید تا ضربان قلب شما شدت یابد و تنفس شما عمیق شود. ورزش بیوژنیک، ورزش آرام همراه با تنفس عمیق و جذب کامل اکسیژن است به کمک این ورزش اکسیژن به طور دائم فراهم و وارد بدن می شود. وقتی چربی ناخواسته را دور بریزید، این ورزش توان شما را برای استفاده از اکسیژن زیاد می کند به همین دلیل است که روش لاغری بیوژنیک به تعهدی جدی برای بیرون رفتن از خانه و حرکت نیازمند است اما به خاطر بیاورید این ورزش باید خیلی آرام و با استفاده ی کامل از اکسیژن صورت گیرد و در سوزاندن چربی خوب عمل کند.

کاهش مصرف افزودنیهای غذا

افزودنیها شامل انواع مواد شیمیایی می باشند که غالباً مضر بوده و همراه با غذا به آن اضافه می شود از جمله آنها می توان به رنگها، حفظ کننده ها و طعم دهنده ها اشاره نمود. این افزودنیها اغلب باعث حساسیت به غذا و واکنش های آلرژیک می شوند، همچنین باعث سردرد، دل پیچه، ورم، احساس خستگی، تنگی نفس و... می گردند. کالباس، سوسیس، همبرگر، پیتزا و سایر غذاهای آماده که در اغذیه فروشی ها سرو می شوند اغلب حاوی مقداری زیادی مواد افزودنی شیمیایی می باشند به همین دلیل اکیداً توصیه می شود تا حد امکان از مصرف آنها خودداری نمائید. نمک سفره یکی از رایج ترین افزودنیهای غذا می باشد که در مصرف آن بایستی دقت شود استفاده زیاد حد نمک باعث مختل نمودن سیستم چشایی و درک بدن می شود همچنین چاقی و فشار خون بالا از عوارض مصرف زیاده از حد نمک طعام می باشد. سیگار و الکل، مواد مخدر و سموم محیطی از دیگر مواد سمی می باشند که از مصرف اینها اکیداً باید اجتناب کرد.

مصرف غذاهای آبدار

سعی کنید غذاهای آب دار بیشتر میل نمایید: هر چقدر غذایی که می خورید بیشتر حاوی مایعات باشد هضم و جذب آن برای بدن ساده تر خواهد بود. میوه ها و سبزیجات تازه حاوی مقدار زیادی آب می باشند طبیعت بهتر از هر آشپزی می داند که چگونه غذایی برای جسم انسان و سایر حیوانات مفید می باشد. اگر جیره غذایی انسان از غذاهای جامد خشک تهیه شده باشد در فعالیت اندام های بدن اختلال ایجاد می شود. بسیاری از افراد حدود ۲۰ درصد مایعات مصرف می کنند و این در حالی است که ۱۵ درصد مایعات برای بدن کشنده است. مصرف حبوبات به صورت آب پز و همچنین انواع خورش ها و سوپ های گیاهی از مفیدترین غذاهایی می باشد که می توانید در منزل تهیه نمایید. همچنین اگر همراه با غذای خود مقداری سالاد مثل کاهو، کلم، گوجه فرنگی، خیار، و... مصرف کنید مقداری آب به صورت طبیعی به جسم خود رسانده اید.

کلید واژه ها

رژیم غذایی

تغذیه

سلامت

کاهش وزن

ورزش

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

رژیم-غذایی
پست قبلی

درک طبیعت نابغه

پست بعدی

آموزش پاورپوینت 2013 - جلسه ششم

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.