معرفی کتاب شهیده افضل

داستان زندگی شهیده نسرین افضل (کاری از واحد رسانه ی قرارگاه منتظران شهادت) اولین کتاب کودک و نوجوان درباره ی زنان شهیده ی سرزمینمان ایران است که برای کودکان و نوجوانان نگاشته شده است.

نسرین افضل در سال 1338 در خانواده مذهبی در استان فارس پا به عرصه وجود نهاد و روزها و سال های کودکی را به عطر رأفت و عطوفت مادری نیک روش و به همت و اهتمام پدری مخلص و متدین با شریفی گذراند.

وی در دوران تحصیل به عنوان یکی از دانش آموزان پرشعور و باشعور، بر بسیاری از نابسامانی ها در رژیم طاغوت، خردمندانه اعتراض کرد، تا جایی که مورد تعقیب نیروهای امنیتی قرار گرفت.

این شهیده، پس از پایان تحصیل در دوره دبیرستان با روحی سرشار از پیوستگی به درگاه احدیت با حضور مؤثر در کمیته امداد سپاه و جهاد سازندگی با خدمت به محرومان روستایی، بیشترین قرب به پروردگار را برای خود کسب می کرد.

شهیده افضل، در آغاز سال 1360 با مشورت برادر بزرگوارش شهید «احمد افضل» با فراخوان جهادسازندگی شیراز، به همراه جمعی از خواهران متعهد به کردستان رفت و همه وقت خویش در مهاباد به مجاهدت پرداخت. وی مدتی مسئولیت تبلیغات و انتشارات سپاه مهاباد را بر عهده گرفت و در عین حال، با دیگر ارگان ها همکاری داشت.وی به خاطر نیاز شدید آموزش و پرورش به مربی، با عنوان مربی تربیتی در مهاباد مشغول به کار شد و همزمان معلمان نهضت سوادآموزی نیز تحت تعلیم او قرار گرفتند.

وی در سال 1361 با یکی از پاسداران ازدواج کرده و پس از ازدواج با وجود فعالیت زیاد اجتماعی، آنگاه که به کاشانه اش بازمی گشت، با ذوق و ظرافتی ستودنی، خانه ساده و بی پیرایه را به بهشتی روح بخش تبدیل کرد.این شهیده در آخرین شب فروزندگی اش، با وجود تب شدید و بیماری از همسرش خواست که او را به مجلس دعای توسل برساند؛ با وجود پافشاری همسرش برای استراحت، در مراسم دعا حضور یافت و به گفته دوستانش با وجود پافشاری همسرش برای استراحت، در مراسم دعا حضور یافت و آن شب مثل همیشه او به شدت منقلب بود.

شهیده نسرین افضل

مراسم دعا و نیایش به پایان رسید و این شهیده، در حالی که برای مراجعت به منزل سوار اتومبیل بود، در مسیر به کمین عوامل پلید آمریکا ‌افتاد و در آن جمع تنها، شهیده نسرین مورد اصابت گلوله دشمن قرار گرفت و از آنجاکه همیشه آرزو داشت مانند شهید مطهری به شهادت برسد، پس از یک سال حضور در مهاباد، در شامگاه دهم تیر 61 در اوج خلوص و خدمت به اسلام به آرزوی دیرین خود ‌رسید.

در این کتاب، زندگینامه ی شهیده افضل در قالب داستانی کوتاه و به زبانی ساده وکودکانه نوشته شده وطراحی کتاب و هماهنگی تصاویر با موضوع داستان، خواندن آن را دلنشین تر می کند .

کلید واژه ها

معرفی کتاب

کتاب

کودک

نوجوان

نویسنده:

مریم برزویی

پست قبلی

کشته شدن ضحاک

پست بعدی

چند توصیه برای تقویت حافظه در شب امتحان

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.