اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی

مدیر مرکز سعدی‌شناسی  گفت:سعدی شاعر بزرگ ایران‌زمین، یگانه‌ای است که سِحر کلامش به غایت اعجاز دست می‌یازد. ذکر جمیلش در افواه عوام افتاده و صیت سخنش را که در بسیط زمین رفته، همچون شکر می‌خورند و رقعة منشآتش را چو کاغذ زر می‌برند.

کورش کمالی سروستانی بیان کرد: سعدی، بزرگ‌مردی است که در نشیمن عزلت خویش روح سخن را چنان می‌پرورد که باد خزان را بر آن دست تطاول نمی‌باشد و گردش زمان، عیش ربیعش را به طیش خریف مبدل نمی‌سازد، چرا که پیوسته بر این باور است که «هر چه نپاید، دلبستگی را نشاید» و از این‌روی، برای نزهت ناظران و فسحت حاضران آثاری را در حسن معاشرت و آداب محاورت در لباسی که متکلّمان را به کار آید و مترسلان را بلاغت بیفزاید، تصنیف نموده است.
وی ادامه داد: اگر چه سالشمار عمر انفسی‌اش به قرن هفتم می‌رسد؛ اما روزشمار عمر آفاقی سعدی از حضور پیوسته و مداوم او از همان دوران تاکنون ما حکایت می‌کند، حضور پرشکوهی که اینک پس از قرن‌ها ما هم‌چنان بر خوان او نشسته‌ایم و خوشه‌چین حکمت و دانش و زبان و هنرش هستیم.
کمالی همچنین گفت: علاوه بر شیراز در برخی از شهرهای ایران و جهان، فرهنگ‌دوستان، روز سعدی را به جشن می‌نشینند و در روزهای ۳۰ و ۳۱ فروردین‌ماه همایش «سعدی و ویکتور هوگو» در ادامۀ برنامه «دهه سعدی و شاعران بزرگ جهان» در مرکز فرهنگی شهر کتاب تهران برگزار خواهد شد. در این همایش دو روزه که به همّت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه و مرکز مطالعات هوگو برگزار می‌شود، غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، میرجلال‌الدین کزازی، فریدون مجلسی، طهمورث ساجدی، اصغر نوری، محمدرضا بایرامی، حمیدرضا شاه‌آبادی، محمدحسن شهسواری، مجید قیصری و مهدی یزدانی خرّم سخن خواهند گفت.
وی ادامه داد: گلباران آرامگاه سعدی و بازدید رایگان از سعدیه در اول اردیبهشت‌ماه از دیگر برنامه‌های یادروز سعدی است که با همکاری استانداری فارس، ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، بنیاد فارس‌شناسی، مرکز فرهنگی شهر کتاب، ایکوم ایران و مرکز سعدی‌شناسی برگزار می‌شود.

کلید واژه ها

ادبیات

شعر

مناسبتها

منبع

مهر

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

پردیس سینمایی چارسو، ​آماده آغاز رسمی جشنواره جهانی فجر می شود

پست بعدی

تقویت عملکرد دختران در دروس علوم و ریاضی

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.