حقایقی جالب در مورد صابون های ضد باکتری و ضد میکروب

بسیاری از خانواده ها استفاده از صابون های ضد باکتری و محصولاتی از این قبیل را برای محافظت از خود در برابر میکروب ها و بیماری مد نظر قرار می دهند. با این وجود مطالعات نشان داده اند با استفاده بیش از اندازه از این مواد می توانید سلامت خود را در معرض خطر قرار دهید.

مطالعات نشان داده اند که محصولات ضدباکتری موجود در بازار در مقایسه با صابون های معمولی، از تاثیر اضافی برخوردار نیستند. بر همین اساس، پرداخت هزینه اضافی برای خرید صابون های آنتی باکتریال سد محافظتی اضافی در برابر میکروب ها ایجاد نمی کند. صابون های معمولی نیز به صورت طبیعی از ویژگی مبارزه با میکروب برخوردار هستند.
جدا از زیر سوال رفتن میزان اثرگذاری محصولات ضد باکتری و ضد میکروب، سازمان غذا و داروی آمریکا نگرانی خود را درباره مواد ضدعفونی کننده و شیمیایی اضافه شده به این محصولات و در معرض خطر قرار گرفتن سلامت کاربران اعلام کرده است.
تست های آزمایشگاهی نشان داده اند یک افزودنی به نام تریکلوزان در محصولات ضد باکتری وجود دارد که می تواند سلامت انسان را در معرض خطر قرار دهد.
به عنوان مثال، موش های آزمایشگاهی که در معرض محصولات حاوی تریکلوزان قرار گرفتند، افزایش سطوح هورمونی (به عنوان مثال تستوسترون، استروژن و تیروئید) را نشان دادند که می تواند پیامدهای منفی مانند بلوغ زودرس، ابتلا به انواع مشخصی از سرطان و ناباروری را موجب شود.
استفاده از محصولات ضد باکتری حاوی تریکلوزان ممکن است به ایجاد یک نوع از باکتری مقاوم به دارو در کاربر منجر شود. این به معنای آن است که اگر بیش از اندازه از محصولات ضد باکتری استفاده کنید و در این شرایط مریض شوید، داروهایی که برای درمان بیماری استفاده می کنید ممکن است هیچ اثری در بهبود بیماری نداشته باشند.
متاسفانه سازمان غذا و داروی آمریکا به این مساله مشکوک است که 93 درصد از صابون های مایع و قالبی که به عنوان ضد باکتری و ضد میکروب در بازار وجود دارند، حاوی تریکلوزان هستند. بر همین اساس، به برچسب مواد تشکیل دهنده آنها توجه داشته باشید.
مطالعات نشان داده اند که استفاده بیش از اندازه از محصولات ضد میکروب، شبیه به استفاده بیش از اندازه از آنتی بیوتیک ها است. یعنی بدن با میکروب های مقاوم در برابر دارو مواجه می شود و بر همین اساس، توانایی مقابله با باکتری های جدید را نخواهد داشت. 
بسیاری از محصولات ضد باکتری در تبلیغات خود به این نکته اشاره دارند که می توانند از سرماخوردگی و عفونت ها پیشگیری کنند و این در شرایطی است که در بیشتر موارد ویروس عامل بیماری محسوب شده و واکنشی به مواد ضدباکتری نشان نمی دهد.

کلید واژه ها

بهداشت

سلامت

نویسنده:

هادی سلیمانی راد

حقایقی-جالب-در-مورد-صابون-های-ضد-باکتری-و-ضد-میکروب
پست قبلی

اختلالات یادگیری در دانش آموزان

پست بعدی

آموزش گام به گام نقاشی - موش کارتونی

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.