هدایت تحصیلی دانش‌آموزان از اول تیرماه آغاز می‌شود

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با اشاره به جزئیات روند هدایت تحصیلی دانش آموزان در سال جاری گفت: هدایت تحصیلی دانش آموزان از اول تیرماه آغاز می شود.

مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در خصوص «آخرین وضعیت هدایت تحصیلی دانش آموزان در سال تحصیلی آینده»، اظهار داشت: نسبت به سال گذشته تغییرات خاصی نداریم، اما امسال ظرفیت ها را ملاک قرار داده ایم و همه ادارات آموزش و پرورش باید حداکثر ظرفیت را برای پذیرش دانش آموزان در رشته های مختلف در نظر بگیرند.
وی ادامه داد: توزیع متوازن که سال گذشته مورد تأکید آیین نامه بود، نیاز به بسترسازی بیشتری دارد که افق بلندمدتی را برای آن طراحی کردیم که باید اجرا شود، اما در حال حاضر با توجه به آمادگی هایی که لازم است صورت گیرد، بنا بر حداکثر ظرفیت و براساس علاقه مندی دانش آموزان، این موضوع را ملاک قرار داده ایم.
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش افزود: براساس آسیب شناسی سال گذشته، موارد را جمع بندی کرده ایم و در قالب یک شیوه نامه جدید، به ادارات آموزش و پرورش ارسال شده است؛ ضمن اینکه امسال 2نمون برگ را به دانش آموزان ارائه می دهیم که یکی نمونه برگ شماره 6 است و اولویت ها را براساس توانایی، استعداد و رغبت دانش آموزان امتیازبندی کرده ایم.
شکوهی افزود: نمون برگ شماره 7 نیز ملاک نهایی برای هدایت تحصیلی، انتخاب رشته و ثبت نام در مدرسه است و به عملکرد تحصیلی دانش آموزان مربوط است، اما نمون برگ شماره 6 حکم توصیه ای دارد و براساس آزمون های مشاوره ای که از دانش آموزان به عمل آمده است، به آنها اعلام می شود.
وی در خصوص اینکه گفته می شود بعضی از دانش آموزان به اجبار به رشته ای خاص می روند، تأکید کرد: نه، امسال اجباری در پذیرش رشته ای وجود ندارد اما مدارس ظرفیتی مشخص در هر رشته دارند و نمی توانند دانش آموزانی که حداقل نمره لازم را به دست نیاوردند در رشته های مختلف ثبت نام شوند؛ در نتیجه دانش آموزان رتبه بندی می شوند که این یک بار با خود دانش آموز، یک بار با مدرسه و یک بار هم با منطقه سنجیده می شود.
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: عملکرد نمرات پایانی دانش آموز در نوبت دوم، در پایه های هفتم با ضریب یک، پایه هشتم با ضریب یک و پایه نهم با ضریب سه است؛ علت اینکه پایه نهم با ضریب سه است، این بوده که آزمون ها استاندارد و هماهنگ است و به این جهت نمرات مطمئن و داده های قابل استحکام تری به ما می دهد.
شکوهی از آغاز هدایت تحصیلی از اول تیر ماه خبر داد و متذکر شد: در دو هفته اول تیر ماه، دانش آموزان می توانند به مدارس خود مراجعه کرده و نمون برگ تحصیلی را تهیه کنند؛ البته روند هدایت تحصیلی از سال گذشته آغاز شد و آزمون های لازم توسط دانش آموزان، خانواده ها و مربیان و مشاوران انجام شده است، ضمن اینکه سامانه «همگام» نیز وجود دارد و دانش آموزان از آن نیز می توانند استفاده کنند.
وی در خصوص «تعداد مشاوران فعال در هدایت تحصیلی دانش آموزان در سال جاری»، عنوان کرد: در حال حاضر تعداد مشاورانی که کار هدایت تحصیلی را انجام می دهند، 18 هزار نفر هستند که دوره هایی را برای آنها برگزار کرده ایم و کمیته های هدایت تحصیلی در سراسر کشور و در سطح استان ها شکل گرفته است؛ ضمن اینکه حدود 2 هزار مشاور نیز به صورت پاره وقت فعالیت می کنند.
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که « آیا امکانات مدارس جوابگوی رشته های مورد علاقه دانش آموزان برای تحصیل را داراست»، یادآور شد: در حال حاضر ظرفیت در هر منطقه آموزشی احصا شده است و در سامانه وارد می شود و براساس ظرفیت هر منطقه، دانش آموزان رتبه بندی و به آنها اعلام می شود که می توانند در رشته ای ادامه تحصیل دهند.

کلید واژه ها

دانش آموز

هدایت تحصیلی

مدرسه

آموزش پرورش

نویسنده:

هادی سلیمانی راد

هدایت-تحصیلی-دانش‌آموزان-از-اول-تیرماه-آغاز-می‌شود
پست قبلی

مقصود از انتظار الفرج چیست؟

پست بعدی

ثبت نام و ویرایش اطلاعات آزمون نمونه دولتی

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.