نکات طلایی برای شب امتحان

در این مطلب مهارت های مدیریت زمان و نكته های طلایی چگونه مطالعه كردن در شب امتحان را فرا خواهید گرفت.

 آیا درس هایتان را تلنبار کرده و برای شب امتحان نگه داشته اید؟ آیا نگران نمره درسی تان هستید؟ آیا فکر می کنید فرصت مطالعه ندارید؟

نگران نباشید در این مطلب مهارت های مدیریت زمان و نکته های طلایی چگونه مطالعه کردن در شب امتحان را فرا خواهید گرفت.

نکته هایی طلایی برای شب امتحان نخستین گام

اگر جزو دانش آموزانی هستید که شب قبل ازامتحان درس می خوانید بهتر است به ساعات فکر کنید نه به دقایق. فکر کنید چه مطالبی را می توانید در زمان کوتاه یاد بگیرید.
 قبل از این که مطالعه را شروع کنید به موارد زیر توجه کنید :

_ مواد مغذی برای تقویت ذهن مصرف کنید

قطعاً مواد مغذی شامل پفک، چیپس و پاپکورن نمی شود. تخم مرغ و چند تکه شکلات تلخ در وعده شام بسیار مؤثر است. شکلات تلخ کارایی مغز را افزایش می دهد.

 _ اگر احساس خستگی می کنید، دوش آب سرد بگیرید

دوش آب سرد به احساس تازگی و طراوت و بیدار ماندن کمک می کند. خوردن یک دسر سبک مانند سیب کارایی را چند برابر افزایش می دهد و استرس امتحان را دور می کند. غذاهای سنگین نخورید، این غذاها باعث احساس خواب آلودگی می شوند. درحالی که این چیزی است که قصد دارید از آن جلوگیری کنید. اگر در طول مطالعه آدامس بجوید، حواستان پرت شده و نمی توانید چیزی را که مطالعه کردید، به خاطر بیاورید.

 _ تغذیه سالم قبل از مطالعه باعث می شود احساس گرسنگی نکرده و برای خوردن تنقلات وسوسه نشوید

مطالعه را با یک نوشیدنی یا آبمیوه خنک شروع و احساس کنید سر جلسه امتحان نشسته اید پس جدی باشید. در این حالت هیچ بهانه ای ندارید که از جا بلند شوید.

 -همه لوازم مورد نیاز را که برای آزمون نیاز دارید در کنار دست تان قرار دهید.

جزوات، کتاب های درسی، سوالات آزمون های قبلی، یادداشت ها و... را روی میز کار بگذارید.
بهتر است اهداف تان را با پاداش های کوچک ( زنگ تفریح ) دنبال کنید در این حالت می توانید تا زمانی که لازم است به مطالعه ادامه دهید فقط کافی است زمان سنج را برای 45 دقیقه تنظیم کنید.

 _ راهنمای درسی و مواد امتحانی را دنبال کنید؛

به یادداشت ها، جزوات، کتاب ها و آزمون های قبلی که احتمال می دهید درامتحان مورد توجه باشد، مراجعه کنید. معلم ها سوال ها را از درس هایی که در کلاس ارائه شده، طرح می کنند بنابر این یادداشت ها و جزوات منابع با ارزشی به شمار می روند. یادداشت ها را هرگز برای مطالعه در شب قبل از آزمون فراموش نکنید. به سوالاتی که آخر هر فصل وجود دارد توجه کنید و خود را با بررسی این سوالات بیازمایید. علاوه بر آن به دو صفحه اول هر بخش که خلاصه ای از مطالب فصل مربوطه است توجه کنید تا اطلاعات اساسی و اولیه را درباره هر فصل یاد بگیرید.

 _ مسابقه پرسش و پاسخ با یک دوست یا اعضای خانواده سرعت یادگیری را افزایش می دهد

از مادر، برادر، پدر و خواهر یا یک دوست صمیمی بخواهید به تعدادی از سوالات شما خیلی سریع پاسخ دهد. لیستی از مطالبی که شما را درگیر کرده و نمی توانید آن ها را به خاطر بسپارید تهیه کنید و در قالب سوال آن ها را از اطرافیان بپرسید و بخواهید خیلی سریع به سوال تان پاسخ دهند. تکرار پرسش و پاسخ باعث می شود آن ها ملکه ذهن شوند. علاوه بر آن مسابقه پرسش و پاسخ کمک می کند تا نقاط ضعف موجود را جبران کنید.
 هیچ چیز بدتر از آن نیست که شب قبل از آزمون به اندازه کافی نخوابیده باشید. ممکن است وسوسه شوید و همه شب را بیدار بمانید و خود را برای امتحان آماده کنید اما هنگامی که زمان امتحان فرامی رسد قادر نخواهید بود همه اطلاعاتی را که یاد گرفته اید به خاطر بیاورید. مغز در این حالت فقط برای بیدار ماندن تلاش می کند. مطالعات نشان می دهد نخوابیدن در شب امتحان عملکرد حافظه را نابود کرده و به شدت پایین می آورد.

 -نگاهی کوتاه به لیست مرور؛

سعی کنید صبح روز امتحان حدود 45- 30 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید. نگاهی کوتاه به لیست مرور و فلش کارت بیندازید. زمانی که منتظر هستید تا جلسه آزمون شروع شود، صفحات مرور را کنار بگذارید.
 نکته هایی طلایی برای شب امتحان نکته های خوب برای مطالعه و یادگیری مطالب مهم

نکته هایی طلایی برای شب امتحان

_ آرام باشید

ممکن است کمی سخت باشد ولی کافی است یک نفس عمیق بکشید. سعی کنید افکارتان را متمرکز کنید. یک مکان خوب و آرام برای مطالعه پیدا کنید. تختخواب و مبل راحتی انتخاب خوبی نیستند. دراز کشیدن روی تختخواب یا مبل راحتی به این معنی است که شانس خود را برای موفقیت در آزمون فردا به خطر می اندازید.

_ کتاب های درسی و یادداشت هایتان را باز کنید و از ابتدا شروع کنید روی جزییات کوچک چندان تمرکز نکنید.

به مطالب مهم و برجسته که احتمال می دهید در آزمون فردا از آن ها سوال مطرح شود، تمرکز کنید.

_ اطلاعات مهم را در کاغذهای کوچک یادداشت بنویسید و با صدای بلند بخوانید.

این فرآیند به مغز و قدرت یادگیری کمک می کند.

_ فلش کارت درست کنید.

تهیه فلش کارت روش خوبی است تا خود را بیازمایید. فلش کارت کمک می کند تا اطلاعات را پردازش کنید. نکات مهم را در فلش کارت ها مرتب نوشته و با صدای بلند بخوانید.

_ اطلاعات و نکات را در راه مدرسه در ذهن مرور کنید.

هرگز قبل از شروع آزمون سراغ جزوات و کتاب های درسی نروید. این کار اشتباه بزرگی است و اعتماد به نفس را کاهش می دهد.

_ سعی کنید مطالبی را که می خوانید درک کنید.

با این کار هیچ مشکلی برای به خاطر آوردن آن ها سر جلسه امتحان نخواهید داشت. به خاطر داشته باشید فرار از درس های تلنبار شده به راحتی ممکن نیست. شاید تلنبار کردن برای یک درس چندان کار نادرستی نباشد اما این موضوع برای همه درس ها به ویژه درس های با حجم سنگین صدق نمی کند.

 صبحانه کامل

قطعاً صبحانه کامل معده درد یا دل درد را از شما دور می کند. قبل از آزمون آب کافی بنوشید. توجه کنید اگر نمی توانید بیدار بمانید قهوه بنوشید اما اگر احساس می کنید قهوه شما را خیلی عصبی و مضطرب می کند سعی کنید برای این که بیدار بمانید و خواب آلودگی سراغ تان نیاید، مقداری ورزش کنید.
نوشیدنی های انرژی زا علاوه بر این که سلامتی را به خطر می اندازند باعث افزایش استرس و اضطراب می شوند پس هرگز شب قبل از آزمون از این نوشیدنی ها استفاده نکنید.
تصور کنید شب قبل از امتحان است و می خواهید برای روز بعد خود را آماده کنید. پیشنهادات زیر را دنبال کنید.

 شب قبل از امتحان

_ یادداشت برداری کنید
اگر زمان کوتاهی برای مطالعه جهت آزمون روز بعد دارید، یادداشت برداری کنید. البته مهارت یادداشت برداری خیلی مهم است تا بیشترین بهره را شب قبل از امتحان ببرید. اگر معلم قبل از امتحان یک جلسه مرور گذاشت حتماً در آن شرکت کنید. معلم ها در جلسات مرور نکات ریز و مهم که برای امتحان ضروری هستند را یادآوری می کنند. یادداشت های سر کلاس را جدی بگیرید به طور منظم سر کلاس حاضر شوید و یادداشت برداری کنید. چنانچه یادداشت برداری نکردید، یادداشت های همکلاسی هایتان را کپی برداری کنید.
 _ نکات سر کلاس و یادداشت ها گنج قابل دسترس هستند
مفاهیم، تعاریف و معادلات مهم را در کارت های سه در پنج سانتی متری بنویسید و مجموعه ای مفید از فلش کارت های دستی تهیه کنید. عمل بازنویسی به یادگیری و حفظ مطالب کمک می کند. اگر یادگیری بصری شما خوب است پس این عمل قطعاً کمک خواهد کرد.
_ اگر یادگیری شنوایی خوبی دارید به این معنی که با شنیدن، مطالب را یاد می گیرید، کلماتی را که در فلش کارت ها نوشته اید بلند بخوانید
شاید در ابتدا تصور کنید این بازنویسی در فلش کارت ها به درد نمی خورد اما اگر قصد دارید اطلاعات مهم را یاد بگیرید، بسیار مفید است. یادگیری معادلات و مسائل کاربردی و عملی از طریق تکرار، عمل مفیدی نیست.
 _ نکات کلیدی را شناسایی کنید
نخستین صفحه از هر فصل اغلب نکات کلیدی که هدف اصلی درس است را شامل می شود، این صفحات را حتماً نگاه کنید.
 _ خود را بیازمایید
اگر معلم تان نمونه سوال داده آن را حل کنید. برای سوالات زمان زیادی صرف نکنید اگر پاسخ سوالی را نمی دانید از فلش کارت کمک بگیرید. ممکن است به بازخوانی مجدد فلش کارت ها نیاز داشته باشید. برخی از استراتژی های حفظ را یاد بگیرید. سعی کنید با استفاده از گیره، یادداشت ها و فلش کارت ها را آویزان کنید. برقرار کردن ارتباط تصویری با اطلاعات نتیجه خوبی خواهد داد.
 _ مطالعه را با مهمترین اطلاعات درسی شروع کنید
ابتدا مفاهیم کلی را یاد بگیرید و درباره یادگیری جزییات نگران نباشید زیرا هدف یادگیری ایده های اصلی در زمان کوتاه است.
_ حافظه، اطلاعاتی را که شما در شروع و پایان مطالعه، یاد گرفته اید بهتر از موضوعاتی که در وسط مطالعه یاد گرفته اید، به خاطر می سپارد.
_ با مطالعه روزانه، مفاهیم به مدت طولانی در حافظه بلندمدت باقی می ماند اما اگر وضعیتی پیش آمده و مطالعه را به لحظات پایانی موکول کرده اید مفاهیم در حافظه کوتاه مدت باقی می ماند و زود فراموش می شوند. پس سعی کنید مفاهیم را درک کنید. 
_ به یک موسیقی آرام بخش مانند موسیقی کلاسیک با صدای کم گوش کنید
موسیقی برخی از خستگی های مطالعه را کم می کند. هرگز بعد از زمانی که معمولاً می خوابید مطالعه نکنید در بعدازظهر یا ساعات اولیه عصر مطالعه کنید. اگر فرد سحرخیزی هستید مطالعه اوایل صبح نتیجه خوبی خواهد داشت.
_ نگرش مثبت و برنامه ریزی برای مطالعه راهی به سوی موفقیت است. برنامه ریزی زمان انجام کار را برای فرد برجسته و مهم می کند.
_ هنگامی که تلاش می کنید درس تاریخ را حفظ کنید اسامی و سایر اطلاعات واقعی را در ذهن بسپارید. اگرچه این عمل مقداری طول می کشد اما روش بازنویسی و تکرار و تلاوت مؤثر است. در مورد مسائل ریاضی و علم معادلات به مسائلی که معلم سرکلاس تاکید کرده، توجه کنید. در اینجا تکنیک یادداشت برداری به کمک خواهد آمد.

 قسمت دوم : روز امتحان

پس صبحانه روز آزمون را فراموش نکنید. کمی زود بیدار شوید، صبحانه کامل بخورید و حداقل یک ساعت زودتر قبل از امتحان در جلسه حاضر شوید از این که تنها از کربوهیدرات ها استفاده کنید، بپرهیزید. حداقل 10 دقیقه قبل از آزمون سریع یادداشت ها و لیست مرور را مرور کنید تا مغزتان به صورت خودکار مفاهیم را تنظیم کند.
مطالعات اخیر نشان می دهد افرادی که خیلی پریشان و مضطرب هستند مطالعه گروهی مانند شکستن طلسم برای این فاجعه عمل می کند. مطالعه با یک گروه از همکلاسی ها کمک می کند تا آرامش و تمرکز را حفظ کرده و وقت کمتری را تلف کنید.
 دانش آموزان معمولاً حین مطالعه گروهی نکات کلیدی را یاد می گیرند و از اشکالات آگاه می شوند.

کلید واژه ها

امتحان

دانش آموز

مطالعه

مدرسه

تحصیلی

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

پکیج آموزشی پاورپوینت

پست بعدی

چگونه می توانیم از نوجوانان و جوانان خود محافظت کنیم؟

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.