معرفی کتاب های کودک و نوجوان درباره امام علی علیه السلام

معرفی چند کتاب برای آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان با حضرت امیر المومنین علیه السلام

کتاب آن سه مرغابی/ فریبا کلهر

کتاب داستان زندگی امام علی علیه السلام از زمان آغاز خلافت تا شهادت ایشان را روایت می کند. شخصیت اصلی داستان کودکی به نام رشید است که با مادرش زندگی می کند. عنوان کتاب برگرفته از سه مرغابی معروف است که روز شهادت امام علی علیه السلام در خانه او بوده اند و هنگام رفتن ایشان به سمت مسجد به نحوی مانع رفتن امام می شوند.

کتاب بچه ها و حضرت علیعلیه السلام مصطفی رحماندوست

 امیر مومنان علیه السلام مردی که رشادت هایش برای اسلام بی نظیر بوده است همیشه  به کودکان عشق می ورزید و به آنها احترام می گذاشت و به خوبی و مهربانی با آنها رفتار می کرد. کتاب «بچه ها و حضرت علی علیه السلام » شامل هفت حکایت کوتاه و دلنشین از رفتار  امام علی علیه السلام با کودکان  است مخاطب اصلی این کتاب گروه سنی ج است. 

کتاب با علی یا علی/فریبا کلهر 

مجموعه «با علی، یا علی» داستان هایی است از پیامبرصلی الله علیه و آله و دخترشان حضرت فاطمه سلام الله علیه به همراه چند امام معصوم دیگر، هر کدام در یک جلد. داستان هایی که گاه از زبان یکی از یاران ایشان نقل می شود و گاهی هم از زبان یک لباس؛ اما هر چه باشد شیرین است و خواندنی. حکایت ها شیرین هستند و به دل می نشینند.

کتاب چه شمشیر زیبایی/ مجید ملامحمدی

قصه ها در یادِ من و تو ​می ماند و در لایه هاى عمیقِ ذهن و ضمیر ما رسوخ می کند و رفیقِ همیشگى زندگى مى شود. پس بکوشیم تا دوستان و همراهانِ مشفق و دل سوزى انتخاب کنیم و زندگى آینده خود را با یادها و خاطره هایشان، شکوفا سازیم.این مجموعه چهارده جلدى، قصه هایى کوچک از زندگانى چهارده معصوم علیه السلام را به قلمى روان به تصویر کشیده است.در این کتاب، داستان هایى آموزنده از زندگانى امام علىعلیه السلام مى خوانیم و خاطره ها را در آغوشِ محبتش ورق مى زنیم.مجید ملامحمدی در حوزه کودک و نوجوان کتب بسیاری را نگارش کرده است. 

کتاب ماه در چاه/شهرام شفیعی 

این کتاب مشتمل بر چند داستان مذهبی است به منظور آشنایی  کودکان و نوجوانان با شخصیت و زندگی نامه امیرمومنان علی علیه السلام که در آن  نمونه هایی از شجاعت و ایثار و بخشش ایشان را ذکر کرده است. در این کتاب تلاش شده تا به کمک زبانی شاعرانه، حوادث بین مقطع تاریخی (ولادت در کعبه و شهادت در محراب مسجد) به بهترین وجهی در پیش چشم مخاطبان نوجوان قرار گیرد. از شهرام شفیعی 35 ساله تا کنون کتب بسیاری به چاپ رسیده است. کتاب های شفیعی تا کنون موفق به دریافت چندین جایزه شده اند. این کتاب موفق به دریافت سه جایزه از جشنواره های کتاب کودک و نوجوان شده.

کتاب یک باغ لبخند/محمد پور وهاب

کتاب مجموعه ای است از بعضی وقایع در زندگی پیامبر صلی الله علیه و آله و حضرت علی علیه السلام و فرزندانش که به صورت داستان روایت شده اند. هر کدام از این وقایع می تواند خستگی جویندگان راه فضیلت را به لذت تبدیل کند و آبی بر عطش معنوی آنها باشد.نویسنده با زبان ساده و روان خوانندگان را به مهمانی منش و اخلاق آن بزرگان می برد و باغ لبخند را در قلب جوینده آنها شکوفا می سازد. تصویرگی این کتاب بر عهده محمد حسین صلواتیان است. مخاطب اصلی این کتاب گروه سنی ج می باشد.

کتاب 110 داستان دوران جوانی امیرالمومنین امام علی علیه السلام 

نشر سروش در راستای معرفی سیره بزرگان اسلام و اهل بیت علیه السلام اقدام به انتشار کتابی کرده که در آن  یکصد و ده داستان کوتاه و واقعی از زندگی آن حضرت را در هفت فصل موضوع بندی و ارائه کرده است.نکته قابل توجه در مورد این کتاب این است که قطعه ها و داستان های کتاب همگی مستند به منابع معتبر هستند که در پانوشت صفحات به آن منابع اشاره شده است.

کتاب یک کاسه شیر/ محسن پرویز 

«یک کاسه شیر» توصیفی از صحنه شهادت حضرت علی علیه السلام است که در قالب داستانی کودکانه روایت می شود.این کتاب در 24 صفحه برای گروه سنی ب و ج به چاپ رسیده است. کتاب با زبانی ساده صحنه شهادت امام علی علیه السلام را برای بچه ها به تصویر کشیده. 

کتاب جنگجوی جوان/مسلم ناصری 

داستان این کتاب درباره دوران 25 ساله دوری امام علی علیه السلام از سیاست است. در این اثر زوایایی از زندگی و کار کردن امام علی علیه السلام برای مخاطبان نوجوان به گونه داستانی تشریح شده است. در مجموعه حاضر، دوازده داستان از زندگی امام علی، علیه السلام، روایت شده است. عناوین برخی از داستان ها عبارت است از: نوری در کعبه، هدیه، یاور کوچک، چهل خنجر و یک بدن، اناری از بهشت، روز تلخ و شب شیرین و ماه قطعه قطعه شده. عنوان کتاب برگرفته از یکی از عناوین است که در آن داستان نبرد شجاعانه و جوانمردانه حضرت علی علیه السلام با عمر بن عبدود در جنگ خندق روایت شده است.

کتاب امام علی علیه السلام برای دبستانی ها /حسین فتاحی

در زمینه آشنایی با حضرت علی علیه السلام تا کنون کتب بسیاری نگاشته شده است که هر کدام نقاط گوشه ای از زندگی سراسر نور آن حضرت را در بر می گیرد. انتشارات قدیانی مجموعه ای 14 جلدی را روانه بازار کرده است که در  آن 14 قصه از 14 معصوم برای گروه سنی ج روایت شده است. «امام علی علیه السلام برای دبستانی ها» دومین جلد از این مجموعه است که در آن بخشی از زندگانی حضرت علی علیه السلام با تصویرگری محمدرضا دادگر روایت شده است. زبان کودکانه و بیان ساده در کنار تصاویر کتاب به ارتباط مخاطب با کتاب کمک بسزایی می کند.

کتاب هدیه شیرین/مسلم ناصری

کتاب هدیه شیرین به بیان داستان هایی از امیرمومنان علی علیه السلام پرداخته است که یکی از آنها داستان ایمان آوردن حضرت علی علیه السلام به رسالت پیامبر اسلام است. یتیم نوازی های شبانه و قضاوت های عادلانه و برخورد با کودکان و.... از موضوعاتی است در که در کتاب به آن ها پرداخته شده است که مطالعه هر کدام از آنها می تواند برای ما مفید و سازنده باشد. این داستان ها به صورت مصور و برای گروه سنی ب تالیف شده است. 

کتاب آفتاب در محراب/هاجر صفائیه، الهه زمان وزیری 

آفتاب در محراب عنوان جلد 2 مجموعه کتاب «چهار خورشید و یک آفتاب» است که  به زندگی ائمه معصومین و سیره آنها می پردازد. قالب روایت گونه و همچنین قلم جذاب نویسندگان این مجموعه گیرا و دلنشین است. در کتاب پیش رو صد داستان روایت شده که منابع آن نیز همگی در پایان کتاب ذکر شده .

کتاب قصه های امام علی علیه السلام و یارانش /مژگان شیخی

در این کتاب 12 قصه از حضرت علی علیه السلام و یاران ایشان همچون مالک اشتر و ابوذر ذکر شده و با نگاهی به سیره عملی حضرت علیعلیه السلام و یاران ایشان نگاشته شده است. در این کتاب خواننده با حوادث صدر اسلام  همچون جنگ جمل ، طلحه و زبیر نیز به نوعی آشنا می شود. نویسنده سعی کرده در خلال داستان ها برخی از نامه ها و خطبه های حضرت امیر المومنین علیه السلام در نهج البلاغه را که مستقیم و یا غیر مستقیم به نوعی با موضوع داستان در ارتباط است ،عنوان کند.

کلید واژه ها

معرفی کتاب

کودک

نوجوان

امام علی

خانواده

نهج البلاغه

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

دوران کوتاه باقی مانده تا کنکور سراسری 1396

پست بعدی

درمانی فوری ، کم هزینه و تضمینی خشم

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.