ورود 2 کتاب جدید به مدارس

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از ورود دو عنوان کتاب جدید برای اولین بار به مدارس خبر داد و گفت: امسال دو  کتاب جدید «انسان و محیط زیست» و «تحلیل رویکرد فرهنگی» در پایه یازدهم برای اولین بار وارد گردونه آموزشی می شوند .

حجت الاسلام والمسلمین محی الدین بهرام محمدیان در گفت وگو با ایسنا، در تشریح روند چاپ و توزیع کتب درسی سال جدید اظهار کرد: خوشبختانه امسال در پی تغییر محتواهای درسی بر اساس برنامه درس ملی و سند تحول  بنیادین به پایه یازدهم رسیدیم و در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ در حوزه برنامه ریزی درسی سه کار مهم انجام دادیم.
وی افزود: نخست آنکه کتب پایه دهم مورد ارزیابی قرار گرفت. سال گذشته کتب پایه دهم مشمول تغییر شدند و جدیدالتالیف بودند و به صورت آزمایشی در سراسر کشور توزیع و تدریس شدند. امسال  نظرات معلمان و صاحبنظران را درباره این کتب دریافت کردیم تا اگر  تغییری لازم بود، اعمال کنیم.
اعمال اصلاحاتی بر کتاب تفکر و سواد رسانه ای  
اصلاحات جزئی «شیمی» و «زیست»
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از اعمال اصلاحات و تغییراتی در کتب درسی پایه دهم خبر داد و گفت: کتاب های پایه دهم که مشمول اصلاح و تغییر شده بودند از فردا به زیر چاپ می روند.
محمدیان دربار کتبی که مشمول تغییر و اصلاح شده بودند نیز گفت:  معلمان تذکراتی داشتند که مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد برخی تصاویر و مباحث اصلاح شوند. در  کتاب تفکر و سواد رسانه ای برخی متون خلاصه و به برخی متون اضافه شد و تصاویری تغییر کردند. به هر حال کتاب جدید و محتوای تازه ای بود و ایراداتی بر آن وارد شده بود. در دروسی چون شیمی و زیست هم اصلاحات جزئی داشتیم.
وی ادامه داد: کار دوم ما پیگیری تدوین کتب درسی پایه یازدهم بود. موفق شدیم امسال تمام محتواهای آموزشی این دوره را از نو تالیف و تولید کنیم. کتب تولید شده را روی سامانه اعتبار بخشی قرار دادیم و از هر استان معلمان متعددی در برنامه اعتباربخشی شرکت کردند. قصد داریم اسامی معلمانی که در نظرسنجی هر کتاب سهیم بودند را اعلام و از آنها قدردانی کنیم. برای نظرسنجی هر کتاب بیش از ۷۰ معلم مشارکت داشتند و روند فعلی مشارکت، از سال گذشته که برنامه اعتبار بخشی کلید خورد قویتر بود.
معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون محتوای کتاب ها تکمیل شده و در مرحله تصویرگری و آماده سازی آنها قرار داریم، ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی انجام شده دهه سوم شهریور ماه همه کتاب هایی که از زیرچاپ درآمده اند توزیع شوند و دیگر در ابتدای سال هیچ دانش آموزی بدون کتاب نماند.
ورود ۲ کتاب جدید به مدارس برای اولین بار 
محمدیان از ورود دوعنوان کتاب جدید برای اولین بار به مدارس خبر داد و گفت: امسال دو  کتاب جدید «انسان و محیط زیست» و «تحلیل رویکرد فرهنگی» در پایه یازدهم برای اولین بار وارد گردونه آموزشی می شوند . سال گذشته در پایه دهم کتاب های جدید وارد برنامه درسی شدند و امسال هم دو کتاب جدید به فهرست کتب درسی اضافه خواهند شد. البته کتاب مدیریت فرهنگی که عنوان «تحلیل رویکرد فرهنگی» را دارد درسی انتخابی و نیمه تجویزی است.سال آینده نیز کتاب«خانواده و سبک زندگی» برای پایه دوازدهم جدید خواهد بود.
200 عنوان کتاب جدیدالتالیف در شاخه فنی و کاردانش
وی افزود: نکته حائز اهمیت در تدوین کتب درسی پایه یازدهم آن است که  ما امتداد دوره اول و دوم متوسطه را یکپارچه دیدیم. دوره اول متوسطه دوره عمومی بود و رشته های نیمه تخخصصی ریاضی فیزیک، تجربی و علوم انسانی و معارف را داشتیم و در دوره دوم متوسطه نیز رشته ها تخصصی تر شدند و اکنون برای فنی و حرفه ای و کاردانش نزدیک به ۲۰۰ عنوان کتاب جدید خواهیم داشت که رویکردشان مهارت محوری و اشتغال زایی است.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی همچنین به ثبت نام اینترنتی کتب درسی  اشاره کرد و گفت: از سال ۹۴، ثبت نام اینترنتی کتب درسی مقطع پیش دانشگاهی و همچنین پایه اول ابتدایی شهر تهران را به صورت پایلوت اجرا کردیم و سال گذشته ثبت نام اینترنتی پایه های دوم تا ششم ابتدایی و همچنین پیش دانشگاهی در دستورکار قرار گرفت. امسال این طرح گسترش بیشتری پیدا کرد و علاوه بر کتب پیش دانشگاهی و ابتدایی، دانش آموزان فنی و حرفه ای نیز برای دریافت کتب درسی خود در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی ثبت نام کردند که مزایای خوبی داشته است و نظم خوبی به روند توزیع کتب درسی داده است.

کلید واژه ها

آموزش پرورش

مدرسه

دانش آموز

کتاب

تحصیلی

معلم

پیش دانشگاهی

منبع

ایسنا

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

شوخ طبعی یکی از ابزارهای مدیریت هیجان است

پست بعدی

نمایش عقل صورتی در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.