باغ کتاب را بیشتر بشناسیم

باغ کتاب انگیزه مطالعه می دهد؛ اگر یک بار رفتن به «باغ کتاب» را تجربه کنید حتما وسوسه کتاب خواندن سراغتان می آید. 

شکل گیری کتابخانه ملی ایران در محل فعلی آن اتفاق خوبی بود که به یکی از مرجع های مهم کتاب و اسناد تبدیل شد و هر پژوهشگر و محققی برای یک بارهم شده گذرش به آن افتاده است. حالا در فاصله ای کم از کتابخانه ملی و باغ موزه دفاع مقدس بزرگترین مجموعه فرهنگی و علمی کودکان و نوجوانان راه شاندازی شده که می تواند تکمیل کننده فضای فرهنگی این منطقه باشد و تپه های عباس آباد را به مهمترین مرکز فرهنگی شهر تهران تبدیل کند.
محوطه «باغ کتاب» فضای شاد و جذابی دارد که از همان لحظه ورود شما را جذب خودش می کند. مجسمه ها  و نمادهایی از شخصیت های داستانی مختلف طراحی شده که در گوشه و کنار راهروهای «باغ کتاب» خودنمایی می کند و هرکدام یادآور یک داستان ماندگار برای رهگذران است. داستان هایی که اغلب بچه ها و بزرگترهایشان شنیده اند. اما شاید بهتر باشد در کنار این مجسمه ها و نمادها، معرفی کوتاهی از شخصیت طراحی شده و داستانی که به دنبالش می آید باشد تا ضمن معرفی یک نویسنده یا کتاب کسانی که شناخت کافی ندارند با داستان و ویژگی هایش بیشتر آشنا شوند. 

باغ کتاب را بیشتر بشناسیم

با عبور از در اصلی، «باغ کتاب» به دوبخش تقسیم می شود سمت چپ نمادهایی است از شخصیت های اسطوره ای شاهنامه و کمی آنطرف تر فروشگاهی برای کتاب های علمی. اما ماجرای اصلی در سمت راست تالار شروع می شود؛ با عبور از راهرویی که گذر خیال نامگذاری شده به فروشگاه های اصلی می رسیم و مجسمه هایی از داستان های ماندگار که یکی پس از دیگری نمایان می شوند. از عروسک های شیرین شکرستان و سندباد گرفته تا  چوپان دروغگو و جودی آبوت و در آخر هم با شازده کوچولوی معروف تمام می شود. در کنار شخصیت های داستانی، مجسمه هایی هم معرف دانشمندان هسته ای و چهره های ماندگار فرهنگی و ادبی هستند. طراحی این مجسمه ها از بخش های جذاب «باغ کتاب» است.
اما در قسمت فروشگاه ها، کتاب ها براساس گروه سنی و در هر گروه سنی بر اساس موضوع دسته بندی و چیدمان شده است. کتاب ها تنوع موضوعی خوبی دارد و تقریبا برای همه سلیقه ها کتابی پیدا می شود؛ دسته بندی منظم کتاب ها کار را برای انتخاب آسان می کند. ارتفاع قفسه ها به گونه ای طراحی شده است که خود کودکان به راحتی می توانند کتاب ها را ببیند و بردارند؛ این ویژگی باعث شده کودکان ارتباط بهتری با کتاب برقرار کنند. طبقه دوم مربوط به باغ علم خردسال، باغ علم کودک و باغ علم نوجوان است که با شیوه های نوین و جذاب همراه با کلاس های آموزشی کودکان و نوجوانان را با موضوعات علمی آشنا می کند. این بخش برای کودکان و نوجوانانی که علاقه مند به موضوعات علمی هستند فرصت ویژه ای فراهم می کند.

باغ کتاب را بیشتر بشناسیم

اینجا همه کتابخوان می شوند

در اینجا می توانید همراه با خانواده در کنار خرید کتاب در فضایی شاد و سرگرم کننده یک تفریح خاطره انگیز را تجربه کنید. شخصیت های داستانی که به شکل مجسمه در بخش های مختلف میزبان مراجعین هستند به شما انگیزه مطالعه می دهند. اگر خواندن داستان را خودتان تجربه کرده باشید با دیدن این مجسمه ها خاطره شیرین مطالعه برایتان زنده می شود و اگر فقط اسمی شنیده باشید برای خواندن ترغیب می شوید. گشت و گذار طولانی در «باغ کتاب» شما را خسته نمی کند، چون در تمام فضای فروشگاه ها محلی برای استراحت و مطالعه طراحی شده و حتی می توانید خواندن کتاب را از همین جا در گوشه و کنار باغ شروع کنید.

افتتاحی که کمی زود بود 

اما در کنار تمام حُسن ها و اتفاقات مثبت «باغ کتاب» به نظر می رسد افتتاح این مجموعه کمی زودهنگام اتفاق افتاده و اگر تا تکمیل شدن تمام امکانات کمی تأمل می شد نقص های فعلی وجود نداشت. اولین ایراد در سختی رفت و آمد است؛ برای کسانی که مترو را برای رفت و برگشت به «باغ کتاب» انتخاب می کنند به دلیل کم بودن تاکسی ها رفت و آمد کمی مشکل است و باید زمان زیادی را برای آمدن تاکسی ها صرف کنند. علاوه بر اینکه در مسیر برگشت مقصد تمام تاکسی ها متروی حقانی است و مراجعه کنندگان انتخاب دیگری ندارند.  
مشکل دوم در مورد امکانات رفاهی است؛ باتوجه به محل قرارگیری «باغ کتاب»، مغازه یا فروشگاهی در نزدیکی مجموعه قرار ندارد تا مراجعین برای رفع نیاز به آن مراجعه کنند بنابراین لازم است خود مجموعه این امکانات را فراهم کند. در حال حاضر تنها یک کافی شاپ کوچک با منویی محدود وجود دارد که بازدید گنندگان را به ویژه آنهایی که همراه کودک دارند دچار مشکل می کند.
علاوه بر اینها در محوطه اصلی «باغ کتاب» در بخش هایی که مراجعین نیاز به راهنمایی دارند راهنمای کافی وجود ندارد.

باغ کتاب را بیشتر بشناسیم

«باغ کتاب» را بیشتر بشناسیم

باغ کتاب تهران با ۶۵ هزار متر مربع زیر بنای مسقف بزرگترین مجموعه فرهنگی کشور است که بزرگترین گالری هنری با هزار و ۷۰۰ مترمربع، بزرگترین فروشگاه کتاب کشور با 14 هزار متر مربع، بزرگترین مرکز علم کشور با ۱۲ هزار متر مربع در آن قرار دارد. 
از حدود 320 ناشر کتاب کودک و نوجوان در کشور کتاب هایی از 197 ناشر در فروشگاه کتاب کودک و نوجوان ارائه شده است. بیش از 400 هزار عنوان در فروشگاه کتاب «باغ کتاب» قرار دارد. این مجموعه فرهنگی با بلوک بندی به بخش های مختلف تقسیم شده و از این طریق مکان مورد نظر شما راحت تر قابل دسترسی است. بلوک A مربوط به فروشگاه کتاب کودک و نوجوان است، بخش A۴ بزرگترین قسمت و مرکز فروشگاه کتاب خردسال است که بیش از 2 هزار متر مربع وسعت دارد؛ چیدمان کتاب ها در این بخش برای گروه سنی 2 تا 9 سال انجام شده است. در سالن A۲ بخشی برای راهنمای اولیا و مربیان و قسمتی برای کتاب های سنین 10 تا 17 سال اختصاص داده شده است.
اگر دنبال وسایل کمک آموزشی، بازی های فکری و لوازم التحریر هستید می توانید همه این امکانات را در سالن A۳ پیدا کنید. سالن های D۱  تا D۳ فروشگاه کتاب است و سالن D۴ مربوط به صنایع دستی ایرانی ست. تالار علم یکی از بخش های مهم «باغ کتاب» تهران است که مفاهیم علمی را به شکلی جذاب و نوین به کودکان و نوجوانان گروه های سنی مختلف می آموزد.

راههای دسترسی به «باغ کتاب»

باغ کتاب، در شمال اراضی عباس آباد و حاشیه بزرگراه حقانی قرار دارد. اگر مترو را برای رفت و آمد انتخاب می کنید باید از خط یک مترو به ایستگاه متروی حقانی آمده و از آنجا با خودروهایی که در نظر گرفته شده به باغ کتاب تهران بروید. اگر هم با ماشین شخصی هستید این دو آدرس را به خاطر بسپارید: 
آدرس1: میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب ‏تهران. 
آدرس2 : برگزار شهید همت، مسیر شرق به غرب، بعد از خروجی بزگراه حقانی، خروجی باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب تهران .

کلید واژه ها

کتاب

معرفی کتاب

تهران

گردشگری

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

زمان انتخاب رشته‌ در آزمون سراسری سال 1396

پست بعدی

معرفی شغل خبرنگاری و گزارشگری

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.