کنترل بهتر کلاس - تدریس موفق - قسمت نهم

بعضی از معلمان از همان ابتدای ورود به کلاس سعی می کنند با برخوردی سخت و خشن با دانش آموزان، رفتار آن ها را کنترل کنند. 

این روش نیز تقریباً از معلم می خواهد همین رفتار را در مقابل دانش آموزان داشته باشد ولی نباید در آن خشونت و تندی رفتار دیده شود. به عبارت دیگر، معلم باید ژست و موضع خاصی در مقابل دانش آموزان بیگرد تا نتوانند هر رفتاری را در کلاس انجام دهند. برای حفظ اقتدار معلم در کلاس، باید به طور غیر مستقیم و غیر ملموس در مقابل دانش آموزان رفتاری محکم و سخت نشان داد. برای اینکه مهربانی و لطافت رفتار معلم حفظ شود و در کنار آن موضع و ژست قوی در مقابل دانش آموزان از دست نرود، چند اصل وجود دارد که در زیر به آنها پرداخته می شود.

اقتصاد زبان

زیاد حرف نزنید. همیشه کم حرف زدن موجب می شود انسان بتواند کلمات بهتر و عمیق تری بر زبان جاری کند. انسانی اقتصاد زبان را رعایت می کند که با آگاهی و اطلاعات قبلی سخن بگوید. کم گفتن و گزیده گفتن اصلی است که موجب می شود عمق و تاثیرگذاری کلمات بیشتر شود. معلم باید در انتخاب  کلمات خود دقت کند و حرفهایی در کلاس بزند که مرتبط با درس باشد. اگر معلمی در کلاس عادت داشته باشد زیاد حرف بزند بعد از مدتی، دانش آموزان او را جدی نخواهند گرفت.

وارد حاشیه نشوید

وقتی درباره موضوع و درس خاصی صحبت می کنید، سعی کنید درباره مسائل حاشیه ای با دانش آموزان صحبت نکنید و زیاد درگیر ارتباطات غیر رسمی و حاشیه ای نشود. وارد شدن در موضوعات حاشیه ای باعث می شود معلم نتواند دستورات جدی خود را به طور صحیح به دانش آموزان منتقل کند. حتی در بعضی مواقع دستورات ساده مثل توجه کردن به تخته سیاه نیز از سوی دانش آموزان با بی توجهی مواجه می شود. این مسئله حتی می تواند به اقتدار معلم در کلاس لطمه وارد کند.

راست و محکم بایستید

معلم در کلاس و در هر لحظه از تدریس، به صورت شفاهی و غیرشفاهی با دانش آموزان ارتباط برقرار می کند و اگر بخواهد در این ارتباطات جدیت خود را نشان دهد باید آن را در ظاهر نیز نشان دهد. نوع ایستادن و حتی راه رفتن معلم در کلاس اهمیت دارد. اگر بخواهید جدیت دستورات و قوانین را به دانش آموزان منتقل کنید، باید این جدیت را در ظاهر و رفتار خود نیز نشان دهید. پس محکم و راست ایستادن و راه رفتن برای هر معلم لازم است تا بتواند کلاس را کنترل کند. همیشه فاصله خود را از دانش آموزان حفظ کنید و اگر با دانش آموزی صحبت می کنید که زیاد به شما نزدیک است کمی فاصله بگیرید و شروع به قدم زدن کنید.

قدرت خاموش

وقتی معلم احساس کند که کنترل کلاس از دستش خارج شده است، به طور غریزی و ناخودآگاه ممکن است صدای خود را بلند کند و سریع تر حرف بزند. در این صورت ممکن است اینگونه به نظر برسد که معلم مظطرب و دچار ترس شده است که کمترین عواقب آن ایجاد احساس «کنترل معلم از جانب دانش آموزان» خواهد بود. وقتی صدای معلم بلند شود، به طور خودکار دانش آموزان هم بلند حرف می زنند و صحبت های زیرلبی و حاشیه ای شنیده نخواهد شد. پس در این شرایط سعی کنید غریزه خود را مهار کنید و برای کنترل بیشتر آرامش خود را حفظ کنید و با صدای پایین تر صحبت کنید تا کنترل بیشتری بر کلاس داشته باشید.

کلید واژه ها

معلم

تدریس موفق

دانش آموز

مدرسه

یادگیری

تحصیلی

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

کنترل-بهتر-کلاس-تدریس-موفق-قسمت-نهم
پست قبلی

شرایط پذیرش دارندگان مدال المپیادهای دانش آموزی در کنکور ۹۶

پست بعدی

چرا پشه فقط برخی افراد را می گزد؟

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.