چه کنیم که در پاییز دچار سرماخوردگی نشویم؟

توجه داشته باشید که خواب کافی در شب هنگام می تواند شما را در برابر سرماخوردگی و ابتلا به ویروس آنفولانزا تقویت کرده و از ابتلا به این ویروس ها حفظ کند. شواهد اساسی بین خواب و یک سیستم ایمنی سالم وجود دارد. 

در طی آزمایشی که در سال ۲۰۰۹ توسط محققان دانشگاه Carnegie Mellon صورت گرفت، نشان می داد که زمان خواب شانس مبارزه با اشکالات تنفسی را افزایش می دهد.
بشیر قلی زاده سرچشمه: طبق آمارها به طور متوسط هر انسانی در طول سال سه الی چهار بار سرماخوردگی را تجربه می کند. با این تفاسیر باید معضل سرماخوردگی را جدی گرفت. حال سوالی که به ذهن می آید این است که چه کارهایی را باید انجام دهیم تا کمتر اسیر سرما خوردگی شویم. در حالی که ما بیش از یک دهه از قرن ۲۱ را پشت سر گذاشته ایم، هنوز هم دانشمندان در مورد درمان قطعی سرماخوردگی به جواب درستی نرسیده اند. این در حالی است که هر چه رو به جلو می رویم، ویروس های سرماخوردگی قدرت بیشتری نسبت به زمان های گذشته پیدا کرده اند. تا همین اواخر دانشمندان بر این باور بودند که حدود ۱۰۰ گونه از رینو ویروس برای مبتلا کردن ما به سرماخورگی وجود دارند. اما جدیدا با توجه به آزمایش ها و غربالگری هایی دقیقی که در این باره صورت گرفته است، نشان از کشف گونه هایی کاملا جدید از رینو ویروس ها می دهد. پرفسور J. Owen Hendley متخصص سرما خوردگی و استاد پزشکی در دانشگاه Charlottesville واقع در ویرجینیای امریکا می گوید:«با غربال گری جدید ۲۰۰ نوع ویروس سرما خوردگی ظاهر شده است».
وجود این مقدار زیاد از ویروس های سرماخوردگی، خود دلیلی است که ما در تمام فصول سال به خصوص در فصول سرد دچار سرماخوردگی شویم. یک نظرسنجی نشان می دهد به طور متوسط هر انسان سالانه سه الی چهار بار دچار سرما خوردگی می شود. این در حالی است که کودکان سالانه شش بار دچار عفونت rhinovirus حاصل از سرما خوردگی می شوند. حال این سوال پیش می آید، چرا افرادی که بچه دارند و یا زمان زیادی را با آنها صرف می کنند، در معرض ابتلا به سرما خوردگی قرار دارند. پرفسور Owen Hendley که بیش از دو دهه روی بیماری سرما خوردگی مطالعه می کند، می گوید راه های ساده ای برای شما وجود دارد تا به سرماخوردگی مبتلا نشوید. در ادامه شما را با این گونه محافظت ها در برابر سرماخوردگی آشنا می کنیم.

۱. چگونه سرما نخوریم؟

حتی اگر شما در معرض ویروس های سرما خودگی نیز قرار نداشته باشید، باز هم امکان سرما خوردنتان وجود دارد. زیرا دانشمندان در مورد تکثیر ویروس های عامل سرماخوردگی به نکات جالبی دست یافته اند. هنوز هم سرفه و عطسه های شخص سرما خورده می تواند بهترین روش برای تکثیر آلودگی ویروس به سایر افراد باشد. همانطور که می دانید مردم از راه نفس کشیدن در هوای باز می توانند ویروس های سرماخوردگی را دریافت کرده و به آنها آلوده شوند. از دیگر راه های انتشار ویروس های سرما خوردگی می توان به دست زدن سطوح آلوده و دیگر تماس های افراد باشد. وقتی شما سطوح آلوده به ویروس سرماخوردگی را لمس کردید، اگر همان دست آلوده را به چشم و یا بینی خود بزنید از این دو راه ویروس ها وارد بدن شما می شوند. ویروس های سرما خوردگی می توانند داخل بینی گسترش یافته و باعث بیمار شدن شما شوند. 

۲. در محیطی که شخص سرما خورده است، در حد امکان به وسایل دست نزنید!

پرفسور Owen Hendley می گوید:«رینوویروس ها می توانند بر روی دستگیره های در و یا هر دستگیره دیگری، میز ناهارخوری، سبد خرید و دیگر سطوح تا ۲۴ ساعت و حتی بیشتر زنده بمانند» در یک آزمایش که توسط پرفسور Owen Hendley و همکارانش صورت گرفت نتایج جالبی به دست آمد. آزمایش این گروه از این فرار بود، افرادی که دچار سرماخوردگی شده بودند را درون اتاقی در یک هتل قرار دادند. این گروه یک شب تا صبح را درون هتل به سر بردند. در این آزمایش از این گروه خواسته بودند که تمام وسایل موجود در اتاق را لمس کنند. نکته جالب این آزمایش فردای آن روز مشخص شد. وقتی که پرفسور Owen Hendley و همکارانش وسایلی چون؛ دستگیره های درب، قلم، کلیدهای برق، کنترل از راه دور تلویزیون، سوپاپ ها و تلفنهایی که افراد سرما خورده لمس کرده بودند، را آزمایش کردند، مشخص شد که ۳۵٪ درصد این وسایل به ویروس سرما خوردگی آلوده شده بودند. 
این مطالعه همچنین نشان می دهد که ویروس ها چگونه پس از لمس کردن به انسان منتقل می شوند. دراین آزمایش ثابت شد که اگر شخصی یک ساعت پس از آلوده شدن سطحی که با آن تماس داشته باشد، تقریبا ۶۰٪ از ویروس ها را جذب کند، اگر این زمان به ۱۸ ساعت برسد، باز هم شخص با دست زدن جسم آلوده ۳۳٪ از حجم ویروس ها را به خودش منتقل می کند. یک مطالعه دیگر که توسط تیم پرفسور Hendley انجام شد، نشان می داد در خانه های اکثر مردم، که افراد سرما خورده دارند، درصد آلودگی به همان میزان است که در بالا ذکر شد. بدین ترتیب یکی از واضح ترین و موثرترین راه ها برای اینکه سرما نخوریم این است که انگشتان خود را به بینی و چشمان خود نمالیم. با این وجود بسیاری از ما چشم هایمان را لمس می کنیم. همچنین بسیار از ما سهوا و یا عمدا بینی خود را لمس می کنیم.

۳. شستن دست ها با آب و صابون

پرفسور Hendley در ادامه می گوید رویکرد عملی تر که کارایی بیشتری نیز دارد، شستشوی مرتب دست ها است. وی می گوید:«روزی دو بار دست هایتان، به خصوص لای انگشت و زیر ناخن ها را با آب و صابون خوب بشویید. این کار موارد آلوده کننده را پاک می کند. ضد عفونی کردن دست ها با مایعی با حداقل ۶۰٪ الکل نیز یک برنامه پشتیبانی بسیار عالی است. این کار در شرایطی توصیه می شود که آب و صابون در دسترس نباشد».

۴. ضد عفونی کردن سطوح آلوده

سعی کنید سطوحی را که در معرض آلودگی های این چنینی قرار دارند را به طور مرتب ضد عفونی کنید. این کار می تواند میزان گسترش میکروب ها را نیز کاهش دهد. شما می توانید از ضد عفونی کننده های خانگی برای تمیز کردن میزهای غذا خوری و کار، صندلی ها، دستگیره در، تلفن، اسباب بازی ها و سایر وسایلی که دستگیره دارند، استفاده کنید. در صورت لزوم شما می توانید سطوحی را که بیش از حد لمس می شود، در اولویت ضد عفونی کردن قرار دهید.

۵. جلوگیری از ابتلا به آنفلوانزا 

مطمئن ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به ویروس آنفلوانزا، واکسینه کردن است. اما با پیشگری و رعایت بهداشت فردی نیز می توان تا حدودی از آلوده شدن به ویروس آنفلانزا جلوگیری کرد. 

۶. تقویت ایمنی با خواب و تفکر مثبت

توجه داشته باشید که خواب کافی در شب هنگام می تواند شما را در برابر سرماخوردگی و ابتلا به ویروس آنفولانزا تقویت کرده و از ابتلا به این ویروس ها حفظ کند. شواهد اساسی بین خواب و یک سیستم ایمنی سالم وجود دارد. در طی آزمایشی که در سال ۲۰۰۹ توسط محققان دانشگاه Carnegie Mellon صورت گرفت، نشان می داد که زمان خواب شانس مبارزه با اشکالات تنفسی را افزایش می دهد.

۷. زمان کافی برای خوابیدن در نظر بگیرید 

در این آزمایش محققان به ۱۵۳ مرد و زن سالم که در قرنطینه کامل بودند، از راه بینی ویروس سرما خوردگی را تزریق کردند. نتیجه عجیبی که از این آزمایش حاصل شد، این بود که افرادی که در ۵ روز بعد کمتر از ۷ ساعت خواب داشتند، تقریبا سه برابر احتمال ابتلا به سرما خوردگی شان بیشتر از افرادی بود که ۸ ساعت خواب و یا بیشتر را تجربه کرده بودند. همچنین محققان میزان به خواب رفتگی افراد را نیز تحت نظر داشتند، که نشان می داد کسانی که خواب عمیقی را تجربه کردند، احتمال سرماخوردنشان کمتر از افرادی بود که خواب سبکی داشتند.

۸. دید مثبت داشته باشید

با یک دید مثبت نیز می توان سیستم ایمنی را تقویت کرد. تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۶ در این باره صورت گرفت نشان داد، افرادی که با دید مثبت دنیا را می بینند و به طور کلی از محیط زندگی خود راضی هستند و هم چنین پر جنب و جوش نیز بودند، توانستند مبارزه بهتری با ویروس سرماخوردگی و ویروس آنفولانزا نسبت به افراد مضطرب و افسرده که دیدی بدی نسبت به پیرامون خود داشتند، داشته باشند.

کلید واژه ها

سلامت

بهداشت

خواب

منبع

سلامت

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

راهکارهای عملی تمرکز حواس - راهکار عملی بیست و هفتم

پست بعدی

128 میلیون جلد کتاب درسی توزیع شد

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.