128 میلیون جلد کتاب درسی توزیع شد

حجت الاسلام والمسلمین محی الدین بهرام محمدیان گفت: امسال با وجود کاستی ها و مشکلات، کتاب های پایه یازدهم در دوره نظری و شاخه های فنی و حرفه ای و کار دانش تولید و توزیع شد.

وی ادامه داد: 10 میلیون جلد باقی مانده از کتابهای درسی نیز به این دلیل چاپ شده که اگر کتابها در نقل و انتقالات، دچار آسیب و یا حادثه ای شد با کمبود مواجه نشویم.
محمدیان یادآور شد: همچنین تا اواخر مهرماه برخی اجزای بسته های آموزشی مانند سی دی یا کتابهای گویا از مرحله تولید خارج شده و تا 15 آبان در دسترس مدارس و دانش آموزان قرار می گیرد.
معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: امسال همانند سال های گذشته علاوه بر توزیع کتابهای درسی برای دانش آموزان، کتابهای جدید التالیف ویژه معلمان نیز چاپ و منتشر شده است.
به گفته محمدیان، روزانه بین 500 تا 600 هزار جلد کتاب توسط شرکت های افست و چاپ و نشر برای تمامی پایه های تحصیلی چاپ و منتشر می شود.
وی اضافه کرد: تولیدات درسی در شبکه ملی آموزشی رشد بارگذاری شده است و معلمان و دانش آموزان می توانند با مراجعه به سایت دفتر تالیف سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، متن و روش و ارزشیابی کتاب های درسی را مشاهده کنند.
محمدیان خاطرنشان کرد: تنها سایت معتبر کتاب های درسی سامانه اداره کل تدوین، چاپ و توزیع کتاب های درسی است و سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی صرفا مسئولیت هر آنچه در این سامانه بارگذاری شده را می پذیرد.

* تجلیل از مولفان برتر کتاب های درسی

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از برگزاری آئین تجلیل از مولفان کتاب های درسی در مدرسه دارالفنون در 30 مهرماه خبر داد و گفت: در حاشیه این آئین نمایشگاهی از روند تغییرات محتوای کتاب های درسی از قبل تا بعد از انقلاب اسلامی به نمایش گذاشته می شود.

* عمر مفید کتاب های درسی پنج سال است

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کتاب درسی یک بار برای همیشه نیست، گفت: عمر مفید یک کتاب درسی، پنج سال است و در این مدت مطالب آن بازنگری و ارزشیابی می شود و در نهایت با پیدا کردن اشکالات، تغییرات کلی انجام خواهد شد.
محمدیان ادامه داد: کتاب ریاضیات 30 سال تغییر نکرده بود که اکنون با اعمال تغییرات، پیشرفت های بسیاری در این کتاب صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: تدوین برنامه درسی مبتنی بر نیازها است که این نیازها توسط مراجع قانونی همچون مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، هیات دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی می شود و از والدین و دانش آموزان نیز نظرخواهی شده و نیاز بازار کار نیز مدنظر قرار می گیرد.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار کرد: این نیازها در نهایت طبقه بندی شده و با زبان برنامه درسی ترجمه می شود.
محمدیان یادآور شد: موضوعات بسیاری برای درج در کتابهای درسی به سازمان پژوهش پیشنهاد می شود اما باید توجه داشت که صفحه کتاب های درسی صفحه نیازمندی های مجلات و تابلو اعلانات نیست بلکه باید مشخصه های آن جزء نیازهای عمومی باشد.
وی افزود: آثار تولید شده آموزش و پرورش محرمانه نیست بلکه در منزل همه مردم وجود دارد و همگان می توانند تغییرات و نقص ها را مشاهده کرده و تذکرات لازم را ارائه دهند.
معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نمی توانیم به تمامی سلایق پاسخ دهیم، تصریح کرد: نقدها و عیب های رندانه درباره کتاب های درسی، حماقت است اما عیب ها را رندانه تشدید کردن نیز خیانت است و ما اینگونه نقد کردن را نمی پذیریم.
محمدیان با تاکید بر گسترش اجرایی کردن سیاست چند تالیفی کتاب های درسی گفت: در این رابطه چند سالی است درس آزاد در برخی کتاب های درسی گنجانده شده تا دانش آموزان و معلمان دست به تالیف بزنند.
وی ادامه داد: معلمان باید دست به قلم شده و کتاب های متنوع بنویسند و در این میان باید برخی الزامات همچون کنکور برداشته شود زیرا در غیر این صورت اهداف تربیتی و علمی عملیاتی نخواهد شد.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی یادآور شد: با اعمال سیاست چند تالیفی و حذف کنکور، مهارت دانش آموزان برای ورود به دانشگاه و بازار کار بهتر سنجیده می شود.
محمدیان افزود: در این بین آموزش معلمان، پر بازده ترین هزینه ها برای آموزش و پرورش است و باید جایگاه علمی معلمان ارتقا یابد که این مهم با شعار اتفاق نمی افتد.
وی گفت: معلمی یک حرفه و مهارت است و نمی توان معلم آموزش ندیده را صرفا به خاطر دلسوزی و از جنس کمیته امدادی وارد آموزش و پرورش کرد.
محمدیان با اشاره به اینکه کلاس های 40 نفره انگیزه را از دانش آموزان می گیرد، اضافه کرد: یکی دیگر از موضوعات مهم ساعت برنامه درسی است که باید 45 دقیقه باشد اما گاه دو نوبت 45 دقیقه ای به آموزش اختصاص می یابد و تنها 10 دقیقه زنگ تفریح در نظر گرفته می شود که این مساله آرامش دانش آموزان و معلمان را بر هم می زند.

کلید واژه ها

دانش آموز

کتاب

مدرسه

آموزش پرورش

معلم

تحصیلی

منبع

ایرنا

پست قبلی

چه کنیم که در پاییز دچار سرماخوردگی نشویم؟

پست بعدی

ایجاد محیط صمیمی و دوستانه، ضرورتی برای آرامش دانش آموزان

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.