دانش آموزان روزانه بیش از دو ساعت در فضای مجازی می چرخند

معاون پرورشی و فرهنگی وزير آموزش و پرورش با اشاره به نقش پررنگ خانواده ها در کنترل دانش آموزان برای حضور در فضای مجازی و پیشگیری از آسیب های مربوطه گفت: طبق پایش انجام شده میانگین زمانی که دانش آموزان پای اینترنت، تلگرام و امثالهم صرف می کنند بیش از دو ساعت در روز است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از ایسنا، مهدی فیض پیرامون اقدامات انجام شده در راستای کاهش آسیب های فضای مجازی در جمعیت دانش آموزی اظهار کرد: یک اقدام رسمی در آموزش و پرورش پیرامون تدوین کتب سواد رسانه شکل گرفت و اکنون شاهد تدریس آن در دبیرستان ها هستیم، البته معتقد نیستیم این اقدام کفایت می کند ، اما می تواند تا حدی دانش آموز را نسبت به پیامدهایی که حضور و درگیری با فضای مجازی و رسانه های جدید دارد آشنا کند.
وی افزود: از سوی دیگر به مشاورین مدارس توصیه شده است که به این موضوع بپردازند.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه البته معمولا مقوله فضای مجازی باید در خانه دنبال شود و نه در مدرسه؛ بر این عقیده که « بیش از مدرسه، خانواده ها هستند که باید فرزندان خود را کنترل کنند» تاکید کرد و گفت: اگر محیط خانواده منسجم باشد و کودک احساس کند در محیطی منسجم زیر چتر محبت پدر و مادر قرار دارد کنترل ساده تر خواهد بود. 
فیض افزود: آمارها نشان می دهند عمده ترین مشکلات در این حوزه مربوط به دانش آموزانی است که فرزندان طلاق اند یا درون خانواده شان بحران هایی وجود دارد و پدر و مادر نسبت به یکدیگر موضع منفی دارند. در خانواده های گرفتار بحران دانش آموز در وضعیت رهاشدگی قرار می گیرد و این رهاشدگی باعث می شود دانش آموز بدون نظارتی از سوی پدر و مادر، عمده وقت خود را در فضای مجازی بگذراند.
وی با اشاره به اینکه معتقدیم بیشتر از مدرسه، خانواده ها و محیط صمیمی آن هاست که در کنترل و هدایت فرزندان در مسیر صحیح نقش دارند گفت: حضور موثر خانواده در هدایت فرزندان منجر به آن می شود تا دیگر شاهد تکرار بحران هایی از قبیل نهنگ آبی و خودکشی دانش آموزان نباشیم.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش درباره میزان حضور دانش آموزان در فضای مجازی اظهار کرد: در پایشی که به روش نمونه گیری در چند کلانشهر صورت گرفته، میانگین زمانی که دانش آموزان پای اینترنت، تلگرام و امثالهم صرف می کنند بیش از دو ساعت در روز است.
فیض درباره زمان استاندارد حضور کودکان و نوجوانان در فضای مجازی گفت: این استاندارد برای سنین مختلف، متفاوت است؛ اما نرم عادی این شاخص در دانش آموزان با سنین بالاتر حدود نیم ساعت در روز و در سنین پایین حدود یک ربع است. این در حالی است که اکنون دانش آموزان چهار برابر مقدار مورد توصیه به فضای مجازی وقت اختصاص می دهند.

کلید واژه ها

دانش آموز

آموزش پرورش

معلم

مدرسه

تحصیلی

خانواده

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

راهکارهای بالا نگه داشتن انرژی و انگیزه در طول مطالعه برای کنکور

پست بعدی

حل مشکل آفت دهانی با «عصاره گل سرخ»

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.