راهکارهای عملی تمرکز حواس - راهکار عملی چهل و چهل و یکم

در یک جای بسیار آرام بنشینید. آرام آرام باشید، نفس عمیق بکشید. کاملا ساکت یک نقطه یا شی را در فاصله 2 تا 3 متری خود در نظر بگیرید و کاملا به آن خیره شوید.

نقطه ثابت 
 بدون هیچ حرکتی حتی پلک هایتان را هم نباید به هم بزنید. وقتی آماده شدید سعی کنید از عدد 100 به پایین تا 1 به آرامی بشمارید. بدون هیچ اشتباهی. وقتی به یک رسیدید دوباره از یک تا صد بشمارید و در مرحله سوم باز هم از صد تا یک شمرده شود. در این فاصله هیچ حرکتی نباید داشته باشید.
این تمرین را در روزهای آینده تکرار کنید تا کاملا تمرکز شما به بالاترین حد برسد. فقط توجه داشته باشید روزی دوبار بیشتر نباشد یا روزی یک بار زیرا اگر مهارتی بخواهد در ذهن انسان درست شکل بگیرد، زمان معینی لازم است. ممکن است موقع تمرین حالت شی یا نقطه به خاطر انحراف دید شروع به حرکت کند یا در اطراف آن هاله تشکیل شود. نگران نباشید، کار شما با موفقیت انجام خواهد گرفت.

راهکار عملی چهل و یکم

 مشاهده در یک ساعت
این روش را می توانید خودتان یعنی هم پدر و هم مادر انجام دهید و در مرحله بعد به فرزندتان آموزش دهید. ساعت مشخصی را برای هر شب معین کنید مثلا 9 شب و دقیقا راس ساعت به مدت 5 دقیقه به یک موضوع خاص که در نظر گرفته اید فکر کنید و چندین شب این کار را تکرار کنید.
مثلا شب ساعت 9 به فکر خرید یک ماشین یا دیدار با پدر بزرگ باشید و در این 5 دقیقه نگذارید هیچ چیز دیگری ذهن شما را مشغول کند و دوباره شب بعد همان ساعت (آنچه مهم است این که ساعت نباید حتی یک دقیقه تغییر کند) به موضوع شب قبل فکر کنید. این روش را آنقدر ادامه دهید که ذهن شما اتوماتیک هرشب راس ساعت تعیین شده به موضوع مورد نظرتان فکر کند و زمانی که ذهن شما اتوماتیک شد، موضوع را برای چندین شب دیگر تغییر دهید تا به مهارت بالا برسید. 
این تمرین را می توانید برای  کمک به فرزندتان به طور خانوادگی انجام دهید و به عنوان یک بازی آموزشی از آن لذت ببرید و بگذارید هر شب فرزندتان به شما اجرای تمرین را یاد آوری کند تا خوب و مطلوب به تمرکز برسد.

 
کلید واژه ها

تمرکز و دقت

روانشناسی

نقطه ثابت

نویسنده:

نوریه فرجی

پست قبلی

راهکارهای عملی تمرکز حواس - راهکار عملی سی و نهم-شکستن حواس پرتی

پست بعدی

راهکارهای عملی تمرکز حواس - راهکار عملی چهل و دوم

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.