چه ساعتی مغز آقایان خیلی افت می‌کند؟

کارشناسان در یک تحقیق با بررسی اسکن مغزی داوطلبان مرد در ساعت های مختلف روز دریافتند فعالیت منطقه پوتامن مغزی که با بخش پاداش دهی در ارتباط است، در ساعات بعدازظهر افت عملکردی پیدا می کند.

بر اساس جدیدترین پژوهش ها مغز آقایان در ساعت 10 صبح و 7 بعد از ظهر بسیار فعال است، اما در حدود ساعت 2 بعد از ظهر با افت شدیدی مواجه می شود.
کارشناسان امیدوار هستند از این یافته ها برای کمک به درمان افراد مبتلا به مشکلات خواب و افسردگی استفاده کنند.
بسیاری از مردان شاغل پس از صرف نهار و در زمان بعد از ظهر دچار احساس افسردگی، خستگی و کسالت می شوند، بازده کاری آن ها افت پیدا کرده و اغلب دچار بی انگیزگی موقت و خواب آلودگی می شوند.
کارشناسان در این تحقیق با بررسی اسکن مغزی داوطلبان مرد در ساعت های مختلف روز دریافتند فعالیت منطقه پوتامن مغزی که با بخش پاداش دهی در ارتباط است در ساعات بعد از ظهر افت عملکردی پیدا می کند.
بر این اساس کارشناسان به آقایان توصیه می کنند برای جلوگیری از افت توان جسمی و عملکرد ذهنی در ساعات بعداز ظهر، در وعده غذایی ناهار مواد غذایی تازه و سالم حاوی میوه و سبزیجات، پروتئین کم چرب، لبنیات، حبوبات و غلات مصرف کنند.
همچنین بعد از یک الی دو ساعت از مصرف ناهار از نوشیدنی هایی، چون چای یا قهوه استفاده کنند که باعث افزایش تمرکز ذهنی آن ها می شود.
خوردن شکلات تلخ و دانه های آجیل نیز می تواند سبب رفع احساس خستگی و کسالت شود و در نهایت جویدن آدامس بدون شکر برای مدت زمان ۱۵ دقیقه سبب رفع حالت خواب آلودگی در افراد می شود.
از جمله دیگر راهکار های برطرف کردن احساس خواب آلودگی در آقایان در ساعات بعد ازظهر قدم زدن با فاصله نیم ساعت از صرف غذا به مدت یک ربع است، همچنین انجام ورزش های کششی و هوازی ساده نیز می تواند باعث بهبود گردش خون و جلوگیری از خواب آلودگی شود.
قراردادن گل و گیاهان معطر از جمله سبزی رزماری در محل کار و استشمام رایحه آن می تواند باعث افزایش قدرت عملکرد ذهنی شود. رز ماری مانند یک داروی مکمل از بروز مشکلاتی، چون آلزایمر و افت توان حافظه نیز در افراد جلوگیری می کند.
با انجام این راهکار ها آقایان می توانند در تمام طول ساعات روز از توانایی بالای ذهنی خود درانجام کار ها استفاده کنند.

کلید واژه ها

سلامت

بهداشت

موفقیت

ورزش

تحلیل رفتاری

تغذیه

بهتر است بدانیم

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

راهکارهای عملی تمرکز حواس - راهکار عملی بیست و چهارم

پست بعدی

آیا حافظه تان مثل قبل نیست؟ این کار را انجام دهید

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.