ثبت نام بیش از 380 هزار دانش آموز افغان در مدارس كشور تا امروز

وزیر آموزش و پرورش از ثبت نام بیش از 380 هزار دانش آموز افغان در مدارس كشور تا امروز خبرداد.

به گزارش مرکزاطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، سید محمدبطحایی در گفتگو با روزنامه شرق در خصوص تحصیل اتباع خارجی پس از فرمان مقام معظم رهبری اظهار کرد: ثبت نام دانش آموزان افغان به این معنا نیست که در سال های گذشته اتباع افغانستانی ثبت نام نمی کردند، بلکه به این معناست که مستلزم تهیه یک سری مدارک هویتی و تحصیلی بود و تهیه این مدارک بعضا برایشان سخت بود، معمولا چون تعدادی از آن ها برای ثبت نام مراجعه نمی کردند یا اگر مراجعه می کردند از آن ها ثبت نام به عمل نمی آمد؛ وی افزود: من به جهت حساسیتی که روی این موضوع وجود داشت، از دو، سه روز پس از مستقرشدنم در وزارتخانه، یکی از مشاوران خود را مستقیم مسئول پیگیری این کار کردم، ابلاغی به او دادم و تکلیف کردم به صورت خاص این موضوع را دنبال کرده و با استان ها مرتب در ارتباط باشد و پیگیری کند، تا این سخت گیری ها که گاهی اوقات باعث ترک تحصیل بچه های اتباع می شود، اتفاق نیفتد. خوشبختانه این پیگیری تا الان جواب داده و چیزی حدود ٣٨٠  هزار نفر تا این لحظه ثبت نام کرده اند.
عضو کابینه تدبیر وامید افزود: پیش بینی می کنیم چیزی حدود٨٠، ٩٠  هزار نفر هنوز ثبت نام نکرده اند و پیگیر آن ها هم هستیم تا اگر موانعی پیش پای آنها وجود دارد، برداریم تا آن ها هم بتوانند تا مهرماه ثبت نام را انجام دهند و با سایر بچه ها تحصیل را شروع کنند؛ تعداد دیگری ازاین افراد هم هستند که نتوانسته اند گواهی حمایت تحصیلی را بگیرند؛ یعنی شاید اشکالی از سمت وزارت کشور پیش  آمده باشد که با پیگیری های ما امیدواریم در دو، سه روز آینده یک راه حل موقتی را برای ثبت نامشان پیدا کنیم، تا افرادی که موفق به اخذ برگه حمایت تحصیلی نشده اند، بتوانند به صورت موقت تحصیل را شروع کنند، تا فرایند اداری انجام شود.
بطحایی با اشاره به طرح پبت نام کودکان اتباع خارجی با عنوان«از مهر جا نمانند» خاطرنشان کرد: این طرح کل اتباع خارجی را دربر می گیرد، اما چون تعداد اتباع افغانستانی خیلی بیشتر از اتباع سایر کشورهاست، معمولا اتباع افغان پُررنگ می شوند.
وزیرآموزش وپرورش در خصوص مشکل ثبت نام برخی کودکان افغان در منطقه ای از جنوب تهران، گفت: موضوع را از طریق همان مشاوری که کار را به او محول کرده ام پیگیری کردم و امیدوارم در چند روز آینده مشکلشان حل شود.
وی با بیان اینکه موانعی برای ثبت نام این کودکان وجود دارد، که ممکن است از نوع امنیتی باشد؛ اظهار کرد: برای مثال پدر و مادر فرد به دلایلی نمی خواهند هویت خود را افشا کنند و ترجیح می دهند در خفا زندگی کنند، بنابراین کودکان خود را از تحصیل منع می کنند. ما این مسئله را دنبال می کنیم تا ببینیم می توانیم راهی برای این کودکان هم پیدا کنیم؛ یعنی هرکسی که در سن تحصیل است و تبعه هر کشوری است و در کشور ما زندگی می کند، باید بتواند با روش های ثابت یا موقت به تحصیل خود ادامه دهد تا راه حل قانونی برای ادامه تحصیلش پیدا شود.
عضو کابینه تدبیر وامید در خصوص آمار دانش آموزان اتباع خارجی در کشور، عنوان کرد: آمار ثبت شده  ای که داریم معمولا چیزی حدود ٦٠٠  هزار نفر را نشان می دهد، اما این آمار دقیق نیست. تعدادی از مهاجران جایی ثبت نشده اند و ما نمی توانیم به آمار مدون استناد کنیم، اما پیش بینی ما چیزی حدود ٦٠٠  هزار دانش آموز است که در سن تحصیل هستند و به دنبال آن هستیم که مهرماه همه آن ها را سر کلاس جا بدهیم.
 بطحایی به مسئله کودکان ایرانی بی شناسنامه در کشور اشاره کرد و ادامه داد: ما مصوبه ای در شورای  عالی آموزش وپرورش داریم که می گوید هیچ دانش آموزی حتی اگر مدرک هویتی و تحصیلی سنوات قبل خود را نداشته باشد، نباید از تحصیل باز بماند، بنابراین اگر کسی ایرانی است و به هر دلیلی مدرک هویتی برای ارائه ندارد یا مدرک قبلی سنوات قبل خود را ندارد، براساس آن مصوبه شورای  عالی آموزش وپرورش می تواند تحصیل خود را شروع کند.
وی اضافه کرد: این ماجرا دو راه هم دارد؛ یا امتحان تعیین پایه می دهد، یعنی امتحانی در مدرسه می دهد و مدرسه پایه تحصیلی او را مشخص می کند و بعد از آن او شروع به تحصیل می کند. راه دوم این است که او اذعان می کند مثلا کلاس چندم است و شروع به خواندن پایه می کند، اما به او مدرک تحصیلی نخواهیم داد تا زمانی که مدارک هویتی و تحصیلی قبلی خود را ارائه دهد.

کلید واژه ها

آموزش پرورش

مدرسه

دانش آموز

تحصیلی

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

راهکارهای عملی تمرکز حواس - راهکار عملی بیست و پنجم

پست بعدی

زمان برگزاری کنکور 97 اعلام شد

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.