مشخصات افرادی که هوش بالایی دارد

نتایج تحقیقات نشان می دهد کسانی که می توانند رفتار دیگران را پیش بینی کنند، از هوش شخصی بالاتری برخوردار هستند.

 

به گزارش سایکولوژی نیوز، ایده هوش شخصی گسترده تر از بهره هوشی(IQ) است و شامل استفاده از هوش برای پیش بینی رفتار افراد است.

کسی که از هوش شخصی بالایی برخوردار است، می تواند شخصیت خود و دیگران را به درستی تجزیه و تحلیل کند. افراد با بهره هوشی بالا می دانند که چگونه با افراد دیگر برخورد کنند و چگونه واکنش نشان دهند.

پروفسور جان مایر، کارشناس شخصیت و هوش که این نظریه را ارائه کرده، در این خصوص گفت: ما با توجه به زبان بدن و حالات چهره افراد خلق و خوی آنان را پیش بینی می کنیم. ما در مورد شخصیت ها بر اساس نحوه لباس پوشیدن و اینکه چگونه خود را نشان می دهند و همچنین نحوه تنظیم تعامل خودمان با آن ها حدس های اولیه را در ذهن مان ترسیم می کنیم.

ما در ذهن خود سناریوهایی را دنبال و سعی می کنیم واکنش دیگران را پیش بینی کنیم تا بهترین راه را برای برخورد با رئیس، همکار یا شریک زندگی خود انتخاب کنیم.

پروفسور مایر با مرور دهه ها تحقیق در مورد شخصیت و هوش دریافته که این موضوع برای برخی افراد طبیعی تر است.

ما از دیگران بازخوردهای کوچکی درباره خودمان دریافت که آن را در درک کامل تر و دقیق تری از خود ادغام می کنیم. ما همه نوع تصمیم گیری داریم؛ در مورد تعادل بین کار و زندگی، محله ای که در آن زندگی می کنیم یا با چه کسی وقت خود را بگذرانیم. در واقع آنچه در مورد خود فکر می کنیم، بهترین گزینه از شخصیت ماست.

پروفسور مایر نتیجه گیری می کند کسانی که از هوش شخصی بالایی برخوردار هستند، می توانند خواسته ها و اعمال خود و رفتار دیگران را پیش بینی کنند، در درازمدت به خود انگیزه بدهند و تصمیم های بهتری برای زندگی بگیرند.


کلید واژه ها

هوش

روانشناسی

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

چگونه با فرزندان پرخاشگر و زورگوی خود رفتار کنیم؟

پست بعدی

28 اردیبهشت به نام رباعی سرای بزرگ

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.