موفقیت در کنکور سراسری - قسمت پایانی

در مقاله قبل نکاتی را برای کسب موفقیت و پیروزی در آزمون سراسری با شما عزیزان مرور کردیم و دانستیم برای موفقیت در این آزمون، حتماً باید نکاتی را مورد توجه قرار دهیم از جمله اینکه :

  1. بخواهید و پافشاری کنید
  2. انگیزه داشته باشید
  3. تمرکز کنید  
  4. برنامه ریزی کنید 
  5. هدف خود را تعیین کنید

در این مطلب ادامه این نکات را مرور می کنیم:

6- خیال پردازی کنید

جیمز آلن می گوید: «خیالی که شما در ذهنتان آن را می ستایید و ایده آلی که در صدر قلبتان می نشانید،همان چیزی است
که زندگی تان را با آن می سازید و تبدیل به همان می شوید.» برای موفق شدن، باید به موفقیت فکر کنید. فقط از راه تعمق در موفقیت است که می توانید آرزوی موفق شدن را خلق کنید. باید خیال واضحی از آنچه که دوست دارید آن را به دست آورید، داشته باشید. این آرزو و خواسته، باید شما را از پا درآورد. اگر این آرزو شما را از پا درآورد، بالاخره روزی تحقق خواهد یافت.

7- جرات داشته باشید و خود را باور کنید

دیل کارنگی می گوید: «کسی به بعیدترین نقطه می رسد که می خواهد کاری را انجام دهد و جرات انجامش را دارد. قایق اطمینان از ساحل دور نمی شود.» آیا جرات انجام کارهای غیرممکن را دارید؟ هیچ وقت نباید در زندگی تان، زمانی باشد که شما سعی بر انجام غیرممکن ها نداشته باشید. غیرممکن ها هستند که شما را پرورش می دهند و به شما آن چیزی را نشان می دهند که باید به آن تبدیل شوید.
بسیاری از داوطلبان، وقتی حرف آزمون سراسری و آزمون به میان می آید، خود را دست کم می گیرند و موفقیت در رشته ها و دانشگاه های خوب را در حد خود نمی دانند و یا از مطالعه و یادگیری بعضی از مباحث سخت نگرانند یا احساس می کنند آن طور که باید و شاید، مطالعه و آمادگی لازم را برای شرکت در آزمون ندارند. همین ترس و افکار منفی باعث می شود تا فرد، خود را پایین تر و کمتر از حدی تصور کند که هست یا می تواند باشد، و به این صورت برای موفقیت تلاش نمی کند.
شروع کنید و جرات داشته باشید و از دایره آسایش و راحتی خود دورتر بروید و خودتان را رشد دهید. میزان کاری را که انجام می دهید، افزایش دهید و انتظاراتتان را بیشتر نمایید و قوه تصور و خیالتان را تقویت کرده و به توانایی ها و قابلیت های خود اطمینان نموده و آنها را باور کنید. باز هم تکرار می کنیم: باور کنید که می توانید.

8- متعهد و وفادار باشید

ماریو آندرتی می گوید: «آرزو، کلید انگیزه است، ولی اراده و تعهد است که موجب پی گیری مداوم هدفتان می شود؛ تعهد به برتری که شما را قادر می سازد به موفقیتی که به دنبالش هستید برسید.» آیا اراده دارید؟ فرد مصمم بیشتر از هزاران فرد بی علاقه، موفق می شود. آرزو، اراده و تعهد، از لحاظ استراتژیک، شما را در موقعیت موفقیت قرار می دهند.
بسیاری از داوطلبان هدف دارند و خوب برنامه ریزی می کنند، اما وقتی زمان عمل فرا می رسد، یا اصلاً اهل عمل نیستند یا اینکه کم کم دست از تلاش بر می دارند. اگر به هدف خود متعهد و وفادار نباشید، به مرور انرژی و توان لازم را برای رسیدن به آن هدف، از دست خواهید داد. برای هر یک از ما اتفاق می افتد که روزهایی ناامید شده و دست از کار بکشیم و خسته یا بیمار شده و نتوانیم تلاش کافی داشته باشیم و انرژی ما برای مدتی تحلیل رود. این موضوع مهم نیست؛ مهم این است که بتوانیم خود را از این شرایط بیرون آورده و دوباره تلاش کنیم. برای انجام این کار نیز لازم است که پیوسته اهداف خود را در منظر چشمان خود تجسم کرده و به خود یادآوری کنیم که برای رسیدن به هدفمان باید تلاش و کوشش نماییم.

9- نرخ شکست خود را دو برابر کنید

توماس جی. واتسون می گوید: «می خواهید فرمولی برای موفقیت به شما ارایه بدهم؟ خیلی ساده است؛ نرخ شکست خود را دو برابر کنید. شما به شکست به عنوان دشمن موفقیت می نگرید؛ ولی اصلاً این طور نیست. شاید شکست شما را دلسرد کند یا شاید از آن چیزی یاد بگیرید؛ پس پیش بروید و اشتباه کنید. هر کاری که می توانید، بکنید؛ چون باید به یاد داشته باشید که آنجا جایی است که موفقیت را خواهید یافت.» 
برخی از داوطلبان تصور می کنند که از همان ابتدای زمان آمادگی برای آزمون سراسری، باید همه تست ها را درست جواب دهند، همه نکات را بدانند و همه آزمون ها را با موفقیت پشت سر بگذرانند؛ اما این تصور، درست نیست. ممکن است در راه هدفی که می خواهید به آن برسید سختی زیادی را تحمل کنید، شکست بخورید و حتی یک یا چند سال پشت آزمون سراسری بمانید؛ اما مهم این است که این شکست ها به شما درس موفقیت بدهد؛ درس چگونه بودن و چگونه تلاش کردن برای سال بعد؛ پس اگر می خواهید موفق شوید، بدانید که شکست خوردن بد نیست؛ ضمن آنکه هیچ فردی با چند شکست کوچک، موفق نمی شود. شکست، راه رسیدن به موفقیت است؛ پس، از زمین خوردن نترسید و این بار، محکم تر و حساب شده تر قدم در راه بگذارید.

10- به سمت موفقیت بروید

ماروا کالینز می گوید: «موفقیت به سمت شما نمی آید، بلکه شما باید به طرفش بروید.» موفقیت از آسمان در آغوش شما نمی افتد؛ باید به دنبالش بروید، تعقیبش کنید و بیشتر از هر چیز دیگری آن را بخواهید. همه عزیزان داوطلب دوست دارند که در آزمون سراسری، دارنده رتبه برتر شوند و علاقه دارند که در یکی از بهترین رشته های گروه آزمایشی خود در بهترین دانشگاه ها پذیرفته شوند؛ اما نکته مهم این است که بدانیم برای رسیدن به آن، چه می کنند. یک فرد تنبل موفق نخواهد شد؛ فقط کسانی که برای رسیدن به هدف زحمت بکشند، موفق خواهند شد؛ پس تلاش کنید، تلاش کنید و باز هم تلاش کنید و با این تلاش ها، گام به گام، به سوی موفقیت و اهدافتان حرکت کنید. مطمین باشید در راهی که در پیشِ رو دارید، موانع زیادی خواهد بود؛ اما این خواستن، انگیزه، علاقه، برنامه، تعهد و وفاداری تان به هدف، خسته نشدن و استواری شماست که بالاخره همه چیز را شکست داده و شما را به موفقیت خواهد رساند.

و حرف پایانی اینکه:

موفقیت، پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن. هر روز صبح در آفریقا، آهویی از خواب بیدار می شود و برای زندگی کردن و امرار معاش، در صحرا می چرد. آهو می داند که باید از شیر سریع تر بدود؛ چرا که در غیر این صورت، طعمه شیر خواهد شد. شیر نیز برای زندگی و امرار معاش در صحرا می گردد و می داند که باید از آهو سریع تر بدود، تا گرسنه نماند. مهم این نیست که تو شیر باشی یا آهو؛ مهم این است که با طلوع آفتاب از خواب برخیزی و برای زندگی ات، با تمام توان و وجود، شروع به دویدن کنی.

کلید واژه ها

موفقیت

پیشرفت تحصیلی

دانش آموز

کنکور

روانشناسی

تحصیلی

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

شرایط دریافت حق السهم بن های دانشجویی و دانش آموزی اعلام شد

پست بعدی

آسیب های استفاده بیش از حد نوجوانان از تلفن همراه

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.