اسرار موفقیت شما

همه چیز از فکرتان شروع می شود. این سیستم اعتقادی شما و طرز تفکرتان است که زندگی امروزتان را شکل می دهد. اگر زندگی متوسط الحالی را می گذرانید به خاطر تصمیمات بدی است که اتخاذ کرده اید. و تصمیمی که گرفتید هم از طرز تفکر و باورهایتان سرچشمه می گیرد.

در نتیجه، اگر می خواهید به موفقیت دست پیدا کنید، باید اول از فکرتان شروع کنید. طرز تفکر افراد موفق را الگوی خود قرار دهید و مطمئن باشید که شما هم مثل آنها نتیجه عالی به دست خواهید آورد و اگر می خواهید زندگی موفقی داشته باشید، هیچ وقت خودتان را درگیر 7 عادت آدم های ناموفق نکنید. کدام 7 عادت؟!

عادت اول: آنها منفی فکر می کنند، منفی حرف می زنند و منفی عمل می کنند!

آنها در هر شرایطی فقط مشکلات را می بینند. همیشه شکایت می کنند که آفتاب خیلی داغ است، باران گل های باغچه شان را خراب کرده، باد موهای شان را به هم ریخته و ... خلاصه، فکر می کنند همه عالم برخلاف میل آنهاست. همیشه مشکل را می بینند و هیچ وقت راه حل را نمی بینند. یک ضربه کوچک مشکلات را آن چنان بزرگ می کنند که تبدیل به یک تراژدی اساسی می شود. آنها شکست را عاقبت هر کاری می دانند؛ همچون یک بلای آسمانی که یک دفعه نازل می شود. هیچ وقت به جلو حرکت نمی کنند و در زندگی شان تغییر زیادی نمی دهند، چرا که همیشه می ترسند حاشیه امنیت و راحتی خودشان را از دست بدهند.

عادت دوم: آنها قبل از اینکه فکر کنند، عمل می کنند!

آنها براساس تصمیم های غریزی، آنی و تکانه ای عمل می کنند! مثلا اگر چیزی را ببینند که خوش شان بیاید و چشم شان را در نگاه اول بگیرد بدون لحظه ای درنگ آن را می خرند. حتی خیلی چیزهای به درد نخور و بی ربط با زندگی شان. بعد یک چیز بهتر را می بینند و شروع می کنند به ناله و نفرین و چانه زدن برای دست آوردن آن. اگر به دست اش بیاورند زود از یادش می برند و اگر به دست اش نیاورند زمان زیادی را صرف غم و اندوه ناشی از آن می کنند. اکثر وقت ها درباره آینده فکر نمی کنند و با این حال فکر می کنند فردا موقعیت بهتری از امروز خواهند داشت. درباره نتایجی که به دست خواهد آمد، نظری ندارند. عمدتا از زندگی زناشویی شان لذت نمی برند. گاهی دست به اعمال خلاف – چه تخم مر غ دزدی و چه شترمرغ دزدی- می زنند و جالب اینکه همه این کارها را در تصورات شان، مطلوب می بینند.

عادت سوم: خیلی بیشتر از آنکه گوش بدهند، حرف می زنند!

انگار می خواهند یک «شومن» باشند و خودشان را مدام توی بحث هایی درباره قهرمانان زندگی شان و گروه ها و دسته هایی که دوست دارند، می اندازند و در این راه از دروغ گفتن هم ابایی ندارند اما اکثر مواقع حرف هایی که می زنند با توجه و استقبال دیگران روبه رو نمی شود. وقتی کسی به آنها نصیحتی می کند، گوش های شان را می بندند و چیزی نمی شنوند، چرا که آن قدر مغرورند که نمی خواهند اشتباه شان را قبول کنند. در تصور خودشان، خیلی هم با فهم و کمالات هستند. آنها توصیه های دیگران را رد می کنند چون احساس می کنند اگر به حرف دیگران گوش بدهند، رتبه و منزلت شان پایین می آید.

عادت چهارم: آنها راحت تسلیم می شوند.

 آدم های موفق از ناموفق ها و شکست خورده ها به عنوان پله هایی برای بالا رفتن استفاده می کنند. اما جواب اینکه چگونه این افراد را شناسایی می کنند و پل موفقیت شان را از ناکامی آنها می سازند این است که ناموفق ها اکثرا در کاری که انجام می دهند یا صلاحیت ندارند یا استعداد و چه نشانه ای واضح تر از نشان آدمی که چیزی در آستین برای رد کردن ندارد؟!
آدم های ناموفق در شروع هر کاری سعی و تلاش نشان می دهند اما چیزی نمی گذرد که همه شور و شوق شان را از دست می دهند. مخصوصا وقتی با اشتباهی از خودشان روبه رو می شوند. به محض این اتفاق، کارشان را ترک می کنند و دنبال کار دیگری می گردند. البته اتفاقی نمی افتد؛ چون باز همان داستان و همان نتیجه تکرار می شود. آدم های ناموفق پافشاری خاصی در دنبال کردن رویاها و کارهایی که دوست دارند انجام بدهند، ندارند.

عادت پنجم: آنها حسودند و سعی می کنند دیگران را پایین تر از خودشان نگه دارندآنها حسودند! 

خودشان را در موفقیت های دیگران سهیم می بینند و دیگران را سهیم در شکست های شان و به جای اینکه کار و تلاش شان را بیشتر کنند شروع می کنند به شایعه سازی و زیر آب زنی دیگران و با این کار سعی می کنند دیگران را از معرکه به در کنند و جای آنها را بگیرند. هر چند گاهی آنها در این کار موفق به نظر می رسند اما چیزی که کاملا واضح است ناموفق بودن آنها است و احساس غرور کاذب شان! آنها حتی اگر در زمینه ای خوب باشند و صاحب استعداد و توانایی، به شما هیچ کمکی نمی کنند.

عادت ششم: آنها وقت شان را زیاد هدر می دهند. 

آنها نمی دانند فردا چه کاری باید انجام بدهند و گاهی فقط می خورند و مهمانی می روند و می گردند و تلویزیون نگاه می کنند و از آن بدتر، خیلی از آنها هیچ کاری نمی کنند و هیچ فکری هم برای آینده در سرشان ندارند. این شاید برای مدت زمان کوتاهی آزاردهنده نباشد و حتی یکی از روش های آرامش بخش (ریلکسیشن) به حساب بیاید اما اگر می خواهیم موفق باشیم، باید زمان مان را مدیریت کنیم و به نحو مطلوبی بین کار و سرگرمی های خودمان تعادل ایجاد کنیم.

عادت هفتم: آنها راحت ترین و بی دردسرترین راه را انتخاب می کنند.

 اگر دو راه برای انتخاب کردن وجود داشته باشد، آدم های ناموفق راهی را انتخاب می کنند که راحت تر است؛ حتی اگر این راه منفعت کمتری داشته باشد. آنها نمی خواهند به هیچ عنوان به خودشان کمی زحمت بدهند؛ در حالی که یک زندگی خوب می خواهند. نکته ای که این آدم ها نمی دانند این است که هر کسی آن دِرَوَد عاقبت کار که کِشت! و هیچ چیزی بدون تلاش به دست نمی آید (البته در 99 درصد موارد) و اگر همین آدم ها کمی، فقط کمی، برای خودشان و در راه خودشان فداکاری کنند زندگی شان خیلی بهتر می شود. در مقابل، زندگی خوب آدم های موفق بنا می شود بر استمرار و خطا! آنها ثابت قدم هستند و در راه رسیدن به هدف های شان تسلیم نمی شوند. آنها خطا می کنند اما آنها را تکرار نمی کنند و از میان خطاهای شان، نکته های مثبت را بیرون می آورند.
و اگر می خواهید از جمله آدم های موفق به شمار آیید این هفت عادت را در خود ایجاد کنید .
عادت اول: بخداوند ایمان دارند و معتقدند که ایمان مبنای همه اعجازهاست و پادزهر شکست و در همه حال شاکر خداوند هستند.
عادت دوم: انعطاف پذیر هستند و تغییر را غنیمت می شمارند. وقتی وضعیتی پیش می آید که عادت ها و آسایش روزمره شان را بر هم می زند از آن استقبال می کنند و با آغوش باز وضعیت جدید و ناشناس را می پذیرند.
عادت سوم: بیشتر از افراد معمولی روی احساسات شان کنترل دارند. آنها همان احساساتی را دارند که ما داریم ولی هیچ گاه برده احساسات شان نمی شوند.
عادت چهارم: آنها دانش آموزان مدرسه زندگی هستند و همواره برای یادگیری روی خودشان کار می کنند. آنها از راه های مختلفی مثل تحصیلات آموزشگاهی، دیدن و شنیدن، پرسیدن، خواندن و تجربه کردن یاد می گیرند.
عادت پنجم : همیشه مشغول، فعال و سازنده هستند. هنگامی که اغلب افراد در حال استراحت هستند آنها برنامه ریزی می کنند و فکر می کنند تا وقتی که کارشان را انجام می دهند استرس کمتری داشته باشند. همه انسانهای موفق جرات تصمیم گیری برای موفقیت در زندگی را دارند. می دانید، موفق شدن جرات و جسارت می خواهد. اگر فرصتی پیش رویتان است، برای استفاده از آن نیاز به جرات و شهامت دارید. این مسئله مخصوصاً در موفقیت های مالی بسیار مهم است. قبل از اینکه کار و بیزنسی را شروع کنید، باید جرات بله گفتن به آن و شروع آنرا داشته باشید.
عادت ششم: متواضع هستند و اشتباهات شان را با خوشحالی می پذیرند و به راحتی عذرخواهی می کنند. آنها از توانایی هایشان خاطر جمع هستند ولی به آن مغرور نمی شوند. آنها خوشحال می شوند که از دیگران بیاموزند و از اینکه به دیگران کمک می کنند تا خوب به نظر برسند بیشتر از کسب افتخارات شخصی شان لذت می برند.
عادت هفتم: همه انسانهای موفق به کار خود متعهدند. موفقیت اتوماتیک وار به دست نمی آید؛ از آسمان به زمین نمی افتد. باید برای به دست آوردن چیزهایی که در زندگی می خواهید، 100% به کارتان تعهد داشته باشید. خیلی ها فقط رویای موفق شدن را در سر می پرورانند، امیدوارند که موفق شوند، آرزویشان موفقیت است اما هیچوقت به کارشان متعهد نمی شوند. لحظه ای که تصمیم می گیرید و 100% به کاری متعهد می شوید، دیگر هر کاری که لازم باشد برای رسیدن به آن انجام می دهید.

کلید واژه ها

موفقیت

روانشناسی

تحلیل رفتاری

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

انواع سرگرمی قبل از دو سالگی

پست بعدی

راهکارهای عملی تمرکز حواس - راهکار عملی بیست و سوم

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.