راهکارهای ساده برای پرورش خلاقیت

وقتی به نحوه زندگی خود و زندگی که آرزویش را داریم می اندیشیم، می بینیم که باید هر روز خلاقیت خود را پرورش داده و به کار ببریم.

زیرا خلاقیت به موفقیت کمک می کند. به افراد نوآوری، چون بیل گیتس، استیو جابز، مارک زوکربرگ، توماس ادیسون و لئوناردو داوینچی بیندیشید. آن ها کار های بزرگی در زندگی خود انجام دادند و بر زندگی افراد بسیاری در سراسر جهان تاثیر گذاشتند. تفاوت این افراد با بقیه چیست؟ آن ها دو خصیصه اصلی دارند: اینکه به ریسک کردن اشتیاق دارند و به شیوه متفاوتی می اندیشند. لازمه تفکر نوآورانه، استفاده از تخیل و پرورش خلاقیت است. در ادامه این مطلب را می خوانیم.
برای آنکه خلاقیت را در خود پرورش دهید، ۶ راهکار زیر را دنبال کنید:

یادداشت برداری کنید

نوشتن کمک می کند آزادانه خود را بروز دهیم، به وضوح و روشنی نسبت به خود و اهدافمان دست یابیم و ایده های جدید خلق کنیم. فقط شروع کنید به نوشتن و به این فکر نکنید که می خواهید چه بنویسید یا چقدر خوب می توانید کلمات را روی کاغذ بیاورید. خود را ویرایش نکنید، فقط بنویسید. اگر نیاز به فکر کردن بیشتر دارید، می توانید کلمات یا عباراتی، چون اهداف، نقاط قوت من و … بنویسید و سپس از همان جا شروع کنید.

نقاشی بکشید

مهم نیست که نقاشی کشیدن بلد هستید یا خیر. یک کاغذ و تعدادی لوازم نقاشی مانند مداد رنگی، ماژیک، مداد شمعی و … بردارید. مانند نوشتن، مهم نیست چه می کشید و چگونه فقط مهم است که نقاشی بکشید. همه ما می توانیم نقاشی بکشیم فقط کافی است هدف خود را پیدا کنیم (آموزش نقاشی برای کودکان).

لحظاتی را در بیرون سپری کنید

کاغذ و قلم نقاشی را با خود به بیرون ببرید. در معرض هوای تازه، صدای طبیعت و رنگ سبز درختان قرار بگیرید و از نور خورشید ویتامین D. دریافت کنید. همه این ها کمک می کنند حالتان خوب باشد و خلاق تر شوید.

حرکت کنید

کمی پیاده روی یا انجام حرکات کششی ساده به تجدید قوای جسم و ذهن کمک می کند. مطمئنا اگر کل روز را پشت میز بنشینید، خلاق بودن سخت خواهد شد. همین که کمی قدم می زنید، احساس بهتری پیدا می کنید و ایده های جدیدی به ذهنتان می رسد.

بازی کردن را فراموش نکنید

صرف اینکه بزرگ شده ایم به این معنا نیست که نباید بازی کنیم. دکتر استوارت براون موسس انجمن ملی بازی، بازی را با اکسیژن مقایسه می کند: دورتادور ما پر از بازی است، اما تا وقتی آن ها را داریم نادیده می گیریم و به آن توجهی نمی کنیم.
جنبه های بازیگوش شخصیت خود را پرورش دهید، بدین صورت احساس لذت و خلاقیت بیشتری خواهید کرد. برای شروع به بازی این ایده ها را به کار ببرید: قصد کنید که بیشتر بازی کنید، چیز های سرگرم کننده اطراف خود نگه دارید (مانند پازل، دفتر نقاشی، هولاهپ و …)، به یک کلاس ورزشی در باشگاه نزدیک خود بروید یا یک کلاس هنری را شروع کنید، با حیوانات بازی کنید و بچه های کوچک را دور خود جمع کنید.

همیشه در حال آموختن باشید

هیچوقت از پرسیدن دست نکشید، تشنه مطالعه باشید، در سخنرانی ها و کنفرانس ها شرکت کنید، به کلاس های آموزشی بروید و به پادکست ها گوش دهید. هر چه بیشتر یاد بگیریم، بیشتر رشد می کنیم. کنجکاوی و کسب دانش به ما کمک می کند ایده هایی که برای پیشرفت و موفقیت در زندگی نیاز داریم، کسب کنیم. یعنی یک پیشرفت دائمی و بی پایان.

کلید واژه ها

موفقیت

خلاقیت

نقاشی

کودک

منبع

کانون

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

راهکارهای-ساده-برای-پرورش-خلاقیت
پست قبلی

چگونه می توان همه چیز را به خاطر سپرد

پست بعدی

۱۰ راهکار برای رفع خواب آلودگی و خستگی هنگام درس خواندن

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.