اگر شادی می خواهید پذیرای این نکات باشید

روان شناسان و متخصصین مغز و اعصاب همواره در مورد موضوع سلامت روان مفاهیم متعددی را بیان کرده اند، اما همگی آن ها در مورد یک موضوع اتفاق نظر دارند و آن زندگی رضایتمندانه و شادمانه است. چطور می توانیم شادتر و رضایتمندتر زندگی کنیم؟

خودتان را بپذیرید

بسیاری از مفاهیم روانشناسی دائما به مخاطبین خود می گویند که خود را دوست داشته باشید، شاید راهکار آنچنانی به نظر نرسد، اما باور کنید این ایده بدی نیست. فردی که خود را دوست ندارد معمولا اختلال افسردگی را تجربه می کند. نه این که بدی ها و مشکلات را فراموش کنید، باید تمام آن چیزی که متعلق به شما است را بپذیرید.

از روابطتان مراقبت کنید

زندگی مدرن گاهی تنهایی را به همراه می آورد. در دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم، گذراندن زمانی زیادی در ترافیک یا چرخ زدن در فضای مجازی تبدیل به یک عادت شده است. مسائل این چنین سبب می شود که انسان بیشتر در انزوای خود فرو برود؛ بنابراین ایجاد روابط قوی با دیگران سبب می شود که شما در غار تاریکی خود باقی نمانید و بتوانید از زندگی لذت ببرید. البته فراموش نکنید که داشتن دوستان و آشنایان در کنار خود لذت بخش است، اما این الزاما بدین معنا نیست که شما با این افراد روابط خوبی هم دارید. تلاش کنید که با ایجاد یک رابطه خوب، سلامت روان خود را تضمین کنید.

به دیگران کمک کنید

زمانی که در هنگام نیاز در کنار دیگران حضور دارید، چیزی را تجربه می کنید که روانشناسان به آن همدلی می گویند. همدلی سبب می شود که ارتباط عمیقی بین انسان ها شکل بگیرد و احساس خوبی را از بودن با هم تجربه کنند. نکته مهم دیگر این است که افرادی که به آن ها کمک می کنید، در هنگام نیاز در کنار شما خواهند ایستاد.

امید داشته باشید

تحقیقات نشان داده که داشتن یک ایمان قوی و درونی در مواجهه با چالش هایی نظیر شکست، بیماری، از دست دادن و اختلالات روانی، می تواند نقش مهمی ایفا کند. زمانی که شرایط تیره وتار به نظر می رسد، امید و خوش بینی مانند باریکه نوری می تواند شما را هدایت کند. استدلال افراد بدبین این است که آن ها واقع بینانه با زندگی مواجه می شوند، اما باور کنید کمی خوش بینی و امیدواری به هیچ کس آسیب نمی زند.

برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید

احساس پوچی و ناامیدی که از بی هدفی و بی معنایی در زندگی سرچشمه می گیرد، اصلی ترین دلیل افسردگی به حساب می آید؛ بنابراین داشتن اهداف شخصی در زندگی اهمیت حیاتی پیدا می کند. متأسفانه بعضی اوقات فراموش می کنیم که باید از زندگی خود لذت ببریم. فراموش نکنیم که هدفمند بودن با کمال گرایی متفاوت است. افراد کمالگرا بسیار در معرض آسیب و شکست هستند، زیرا هیچ کس کامل نیست و هر انسانی نقاط ضعفی دارد. با خودتان مهربانی کنید و اجازه ندهید که اهداف شما تبدیل به بار اضافه شوند.

فعال باشید و تجربه کنید

اگر می خواهید که زندگی شادمانه ای داشته باشید باید یاد بگیرید تا از تجربیات زندگی لذت ببرید و از آن ها درس بگیرید. میدانم این جملات به شدت کلیشه ای است، اما باور کنید که حکمتی در تکرار آن ها نهفته است.
از چیز های زیبا در زندگی لذت ببرید
توانایی تحسین زیبایی در زندگی، یک هنر است. تجربه کردن زیبایی های زندگی، یک رویداد منحصربه فرد است که هیچ کس حتی نمی تواند آن را برای دیگری توضیح دهد. شاید ازنظر شما زیبایی تماشای یک تابلوی هنری یا دیدن غروب آفتاب باشد، هر چه که هست آن را از خود دریغ نکنید.

اتفاقات بد گذشته را رها کنید

چالش و سختی بخش جدایی ناپذیری از زندگی انسان است. فراموش نکنید که هرکدام از ما توانایی های منحصربه فرد خودمان را داریم، بنابراین کاملا طبیعی خواهد بود که نتوانیم از پس برخی از مشکلات زندگی بربیاییم. نحوه مواجهه با شکست اهمیتی زیادی دارد، نباید اجازه دهید تا شکست یا ناکامی در یک مورد، تمام جنبه های زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

از تغییر نترسید

افرادی که انعطاف پذیری کمی دارند، نسبت به تغییر مقاومت زیاد دارند و ترجیح می دهند که در فضای امن خود باقی بمانند. فارغ از اینکه این سبک زندگی خوب است یا بد، سبب می شود که فرد نتواند از تجربیات جدید زندگی بهره ببرد. باید تغییر را در آغوش بکشید و سعی کنید انعطاف پذیری خود را افزایش دهید.

کلید واژه ها

روانشناسی

تحلیل رفتاری

موفقیت

منبع

آرمان

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

دانش آموزان زرنگ چه کار می‌کنند؟

پست بعدی

با نوجوان سیگار به دست چه کنیم؟

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.