مختصرا جواب سوالات جنسی کودک را بدهید

برخی از والدین جرات و جسارت پاسخ به سوالات جنسی کودک شان را ندارند. این والدین بر این باورند که پاسخ به این سوالات از موقعیت و جایگاه والد بودنشان می کاهد و چشم و گوش بچه ها را باز و آنها را گستاخ می کند، در صورتی که اگر پاسخ مناسبی از سوی والدین دریافت نکنند نه تنها سوال آنها از بین نمی رود بلکه بیش از پیش کنجکاو می شوند.

مراحل رشد کودک به گونه ای است که در یک دوره ای از سن خود بسیار کنجکاو و کاوشگر می شوند. هر چیزی را در بیرون و یا در منزل  مشاهده کند،  با طرح یک سوال و دغدغه ذهنی به سراغ والدین خود می روند. پدر و مادرها هر کدام از پاسخ دادن به برخی از سوالات متفاوت کودک شان طفره می روند چرا که به درستی نمی دانند باید چه جوابی به این سوالات بدهند که متناسب با سن و فهم فرزندشان باشد. گاهی آنها برای آنکه پاسخی به ذهن کنجکاو فرزندشان ندهند با گفتن " وای زشته این سوال" یا " حالا سنت نمیرسه" و این حرف ها او را با سوال های بی جواب خود تها می گذارند. در این حالت ممکن است کودک برای رسیدن به پاسخ درست خود دست به آزمون و خطا بزند.
یک بخش از سوالاتی که کودکمان هیچ وقت پاسخ درستی از پدر و مادر خود در ارتباط با آنها به دست نمی آورند، سوالات مربوط به اینکه من چگونه متواد شده ام؟ خواهر و بردارهایم چگونه به دنیا آمدند؟ و سوالاتی از این قبیل است. 
والدین باید دقت کنند که در جواب سوالات جنسی بچه ها نباید طوری رفتار کنند که او حساس بشود، جواب ها را باید هم کوتاه و در حد همان سوال کم و کوتاه مختصر جواب دهید.
بدانید وقتی کودک شما یک سوالی می پرسد  و شما خنده تان می گیرد، بدون هیچ مساله ای شما دارید کودک را تشویق به کنجکاوی های بیشتری می کنید و این که سوالات جدیدتری را پیدا کند و بپرسد.
نکته  دیگر این که لازم نیست در جواب سوالات به اصل موضوع اشاره کنید همین که مختصر و مفید جواب کوتاهی بدهید و نیز مساله جدیدی برای او درست نشود کافی است حال به نمونه ای از سوال و جواب هایی که معمولاً بچه ها می پرسند، دقت کنید.

پسر یا دختر چه فرقی داره؟

ایمان نژاد، روانشناس کودک می گوید وقتی کودک از والدین خود این تفاوت را می پرسد، فرصت مناسبی است که هویت جنسی اش را به او بشناسانیم. اما چگونه؟ این روان شناس می گوید از فرزندتان بخواهید که به تفاوت های ظاهری پدر و مادر یا خواهر و برادرش توجه کند، سپس به او بگویید این تفاوت ها در همه قسمت های بدن ما وجود دارد و این خواست خدا بوده است.
 پنج-شش سالگی سن تمیز کودک است و او می تواند نوع جنسیت را تشخیص دهد و تا حدودی فرق میان دختر و پسر را بفهمد. اگر به کنجکاوی های جنسی کودک بها ندهیم و کودک را با تفاوت های جنسی اش آگاه نکنیم، خیالات نادرستی در ذهنش پرورش خواهد داد و اگر شناسایی این تفاوت ها را به خود کودک محول کنیم، کودکان به بهانه های مختلف مکان هایی تنها و خلوت را پیدا می کند و به بررسی بدن یکدیگر می پردازند.
شما می توانید پاسخ های کوتاه به این شکل به کودک خود بدهید: "پسر وقتی بزرگ بشه مرد میشه و دختر زن میشه پسر وقتی بزرگ میشه ریش در می آره ولی دخترا ریش در نمی آرن پسرا وقتی بزرگ بشن قوی می شن و می تونن چیزهای سنگین رو بلند کنن ولی دخترا این طوری نمی شن پسرا وقتی بزرگ بشن مجبورن برن سر کار، ولی دخترا مجبور نیستند".

بچه از کجا می آد؛ منو چه جوری و از کجا آوردین؟

وقتی پدر و مادر می خواهند که بچه ای داشته باشند با یکدیگر از خداوند درخواست می کنند که به آنها بچه ای بدهد. خداوند هم یک کودک زیبا در شکم مادر قرار می دهد. آن کودک طی 9 ماه در شکم مادر بزرگ می شود و پس از گذشت این مدت در بیمارستان توسط پزشک به دنیا می آید، اما شاید کودک بپرسد که چرا پدرها، بچه به دنیا نمی آورند؟ بازهم می توانید با زبانی کودکانه بگویید خداوند بدن پدر و مادر را متفاوت آفریده است و فقط مادرها می توانند بچه به دنیا بیاورند.

دختر 4 ساله: چرا وقتی به تو گفتم با پسرعمم می خوابم راضی نشدی؟

بچه های کوچولو وقتی می خوابند دست و پاشون خیلی تکان می خورد،  چون پسر عمه ات زورش از تو  که دختری بیشتر است ممکنه با دست یا با پا محکم به بدن تو بزند، شاید بدن تو بر اثر این ضربه بشکند و تو دردت بگیره. چون خوابه نمیدونه داره چیکار می کنه. اگر با دختر عمه ات بخوابید چون او هم دختره پس زور  نداره که بزنه. 

 چرا من نباید رو تخت با بابا بخوابم؟

چون ممکن است من یا بابات غلت بخوریم و بیایم روی تو بخوابیم و تو نتونی نفس بکشی. هیچ وقت کنار یه آدم بزرگ نخواب چون ممکنه تو رو له کنه.

کسی که می میره کجا میره؟!

وقتی کسی می میره می ذارنش توی قبر، وقتی روی قبر رو پوشوندی خدا یه در توی قبر براش باز می کنه اونی که مرده زنده میشه و از طریق همون در بیرون میره. اون جا خدا براش یه خونه ساخته همون جا می مونه.

چرا میگی نمیشه دختر با دختر عروسی کنه؟

اگر دختر با دختر عروسی کنه اون وقت کی میره سر کار؟! این میگه تو برو اون میگه تو برو اونوقت دعواشون میشه اگه مثلاً خواستند یه چیز سنگین رو جا به جا کنن چه کار می کنه؟ زشته که هر روز به این و اون بگن.

چرا تو و بابا با هم تو اتاقتون می خوابید؟

برای این که تو یه اتاق برای خودت داشته باشی. تا بتونی توش اسباب بازی بذاری. به دیوارش عکس بزنی و . چون تو زود می خوابی جایی هم که آدم می خواد بخوابه باید تاریک باشه تا مریض نشه . من و بابات که زود نمی خوابیم پس اگه تو بیای تو اتاق ما بخوابی، خوب خوابت نمی بره.

چرا فقط هر کی شوهر داره، بچه داره؟

چون خدا بچه رو به زن تنها که نمی ده حتما باید شوهر داشته باشه و با هم از خدا بچه بخوان تا خدا حرفشون رو گوش کنه. مثل من، وقتی عروسی نکرده بودم بچه هم نداشتم. وقتی با بابات عروسی کردم اون وقت با هم دعا کردیم و خدا هم تو رو بهمون داد.

چرا پسرها یه شکل دیگه اند؟

چون اون پسره .پسرها با دخترها فرق دارن مثل من و بابات ببین چقدر با هم فرق داریم من روسروی می ذارم اون نمی ذاره من زورم کمه اون زورش زیاده، لباس من بلنده لباس اون کوتاست، موهای من بلنده موهای اون کوتاست و...

کلید واژه ها

روانشناسی

تحلیل رفتاری

راهکار تربیتی

والدین

کودک

منبع

تبیان

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

بی توجهی فرزند شما به درس، ممکن است به علل ذیل باشد

پست بعدی

اهمیت مدیریت زمان در دوران تحصیل

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.