راهکارهای عملی تمرکز حواس - راهکار عملی پانزدهم

شاید شنیده باشید که هر چیزی که به طور مناسب از آن استفاده نشود کم کم کارائی خود را از دست می دهد! 

ممکن است باور نکنید که در طبیعت هزارها نوع رنگ وجود دارد ولی ما به جز چند تایی محدود بقیه آن ها را نمی توانیم تشخیص دهیم ولی اگر آن ها تفکیک شوند و یا اینکه ما یک آزمایشگر باشیم می توانیم به تدریح رنگ ها را تشخیص دهیم. تشخیص رنگ ها ابتدا خیلی سایده به نظر می رسد ولی اگر رنگ ها خیلی به هم نزدیک باشند تشخیص آن ها دیگر کار ساده ای نیست و نیاز به دقت ، ظرافت و تیزبینی دارد ولی چرا ما هیچ وقت برای خودمان یا فرزندمان این کار را انجام نداده ایم که حساسیت و توجه بخرج دهند.

مداد رنگی جهت دقت و تمرکز

فقط گفته ایم مثلا رنگ آبی یا زرد یا قرمز ، ولی حالا در جلب توجه بیشتر و تمرکز می خواهیم این حس را قوی کنیم. شما باید حداقل 20 رنگ متفاوت انتخاب کنید باید تلاس کنید تا 20 رنگ را پیدا کنید. حالا می خواهد یک شئی پلاستیکی باشد – مداد رنگ باشد. هر چه می خواهد باشد. می تواندی ابتدای کار 10 رنگ انتخاب کنید و توی یک صفحه کاغذ نام آن ها را بنویسید و از فرزند خود یا حتی خودتان بخواهید حالا اشیاء یا هر شیئی را روی نام همان رنگ بگذارد. روز دوم یک رنگ اضافه کنید روی صفحه کاغذ هم که نام 10 رنگ نوشته بودید یک رنگ اضافه کنید و باز از فرزند خود و یا حتی خودتان بخواهید اشیاء رنگی را در جای خود بچیند و سعی کنید هر روز از یک رنگ اضافه کنید تا به 20 رنگ برسد. آنگاه در روز آخر اگر فرزند شما بتواند حداقل 16 رنگ را دقیق تشخیص دهد بسیار خوب است. زیرا هر رمگ 5 امتیاز دارد و با تشخیص 16 رنگ امتیاز او 80 می شود.
اگر بتواند رنگ های دیگری پیدا کنید و آن ها را زیادتر کنید تا حداقل به 30 نوع رنگ برسد و در این روش نه تنها برای دقت و تمرکز کاری بسیار زیبایی انجام داده اید بلکه به حس تشخیص فرزند خود کمک کرده اید . بی شک او در آینده فردی دقیق ، تیزبین و ریزبین خواهد شد و چیزهای ظریف را شناسایی و حتی در رشته های بالا تحصیل خواهد کرد و آنها را از هم تشخیص خواهد داد.

کلید واژه ها

تمرکز و دقت

موفقیت

خلاقیت

دانش آموز

معلم

والدین

خانواده

نویسنده:

مهدیه فرح آبادی

پست قبلی

در کلاس درس

پست بعدی

کمک به رشد سالم قد کودکان با مصرف یک عدد تخم مرغ در روز

در همین رابطه بخوانید :

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.